Konieczne usunięcie drzew | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Konieczne usunięcie drzew

Eko, Miasto
Data publikacji: 05 kwietnia 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: suche drzewo, w tle drzewa zielone

Do zadań własnych gminy należy usuwanie drzew zagrażających bezpieczeństwu mieszkańców i mienia. Jest to integralna część prac w zakresie bieżącego utrzymania terenów zieleni miejskiej.

Gmina Miasta Toruń jako właściciel terenów publicznych jest zobowiązana do zapewnienia bezpieczeństwa swoim mieszkańcom m.in. poprzez likwidację zagrożenia, jakie stanowią drzewa obumarłe, zamierające i nierokujące szans na przeżycie, z licznymi wypróchnieniami, uszkodzeniami pnia czy zachwianą statyką. Konieczność usuwania takich drzew jest zadaniem własnym każdej gminy/miasta i stanowi integralną część prac w zakresie bieżącego utrzymania terenów zieleni miejskiej. Każde z drzew budzących wątpliwość co do ich stanu zdrowotnego jest sprawdzane przez doświadczonych pracowników Wydziału Środowiska i Ekologii UMT.

Drzewo zostaje zakwalifikowane do usunięcia, kiedy podczas wizji terenowej stwierdza się brak liści i pąków w koronie, martwe gałęzie, uszkodzenia pnia (dziury, pęknięcia, wypróchnienia), owocniki grzybów, rozłamania, silne pochylenie czy wzruszenie gleby poprzez podniesione korzenie. Następnie w zależności od rodzaju nieruchomości zostaje sporządzony wniosek o wydanie decyzji zezwalającej na wycinkę do Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (tereny objęte rejestrem) lub Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego (tereny gminne) lub Prezydenta Miasta Torunia (tereny Skarbu Państwa). Na podstawie wniosków złożonych przez Gminę Miasta Toruń stan drzew jest ponownie weryfikowany przez ww. organy w takcie przeprowadzonych przez te organy oględzin. Po potwierdzeniu złego stanu zdrowotnego wydawana jest stosowna decyzja, na podstawie którego na zlecenie GMT odbywa się wycinka drzew zagrażających bezpieczeństwu ludzi i mienia poruszających się w przestrzeni publicznej i korzystających z licznych enklaw zieleni miejskiej (parków, skwerów, zieleńców).

W styczniu 2023 roku został wyłoniony Wykonawca interwencyjnej wycinki drzew obumarłych, nierokujących szans na przeżycie i zagrażających bezpieczeństwu ludzi i mienia znajdujących się w pasach drogowych oraz na terenach zieleni w Toruniu. Usuwanie drzew będzie następowało sukcesywnie w ciągu całego 2023 roku. Prace rozpoczęły się w pierwszym kwartale 2023 r.

>>> Lista drzew przeznaczonych do usunięcia ze względów bezpieczeństwa

Fot. Wydział Środowiska i Ekologii

Najczęściej czytane aktualności

  • Drogi, Miasto
    Gmina Miasta Toruń w porozumieniu z wykonawcą prac, firmą Balzola Polska Sp. z o.o., podjęła decyzję o przeanalizowaniu możliwości wprowadzenia do projektu korekt uwzględniających postulaty zgłaszane przez mieszkańców i kupców.
  • Miasto
    Statuetką "Za zasługi w zawodzie" wyróżniono 23 pielęgniarki i położne. – Sprawy pielęgniarek i położnych są nam bardzo bliskie. Jako samorząd Torunia zawsze będziemy stali u boku Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych i służyli pomocą - zapewnił prezydent Torunia Paweł Gulewski.
  • Biurowiec przy ul. Olsztyńskiej - wizualizacja
    Biznes, Miasto
    Jest już prawomocne pozwolenie na budowę pierwszego z dwóch biurowców w rejonie ul. Olsztyńskiej. Dokument wydał Wydział Architektury i Budownictwa UMT, co oznacza, że inwestor współpracujący z Centrum Wsparcia Biznesu może rozpoczynać prace budowlane.
  • Na zdjęciu: alejki w parku, wokół wysokie drzewa
    Eko, Miasto
    Jak co roku w wielu lokalizacjach w Toruniu – łącznie na powierzchni ok. 80 ha - wykonywane będą opryski przeciwko meszkom.
  • Toruńskie firmy na Liście 500 "Rzeczpospolitej"
    Biznes, Miasto
    "Rzeczpospolita" opublikowała 26. listę 500 największych polskich przedsiębiorstw. Wśród wyróżnionych znalazło się 7 firm z Torunia.
  • Na zdjeciu: jarmark hanzeatycki, osoby są przebrane w stroje z epoki
    Kultura, Miasto
    W sobotę 25 maja 2024 r. na Zamku Krzyżackim czeka moc atrakcji z okazji Międzynarodowego Dnia Hanzy.
  • 31 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Tytoniu. Z tej okazji Towarzystwo Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom zaprasza 23 maja 2024 r. na Rynek Nowomiejski, gdzie w godz. 11:00-16:00 odbędzie się Akcja Profilaktyczna "Zdrowie na Tak".
  • Gmina Miasta Toruń w porozumieniu z wykonawcą prac, firmą Balzola Polska Sp. z o.o., podjęła decyzję o przeanalizowaniu możliwości wprowadzenia do projektu korekt uwzględniających postulaty zgłaszane przez mieszkańców i kupców.
  • Rada Okręgu nr 10 zaprasza na spotkanie, podczas którego poruszony zostanie temat wniosków, które warto złożyć do planu ogólnego dla całego miasta i poszczególnych dzielnic. Spotkanie odbędzie się we wtorek 21 maja 2024 o godzinie 18:00 w Szkole Podstawowej nr 9 przy ul. Rzepakowej 7/9.
  • Laskarze HK Pomorzanin Toruń wracają z rozgrywanego w Chorwacji Euro Hockey Club Trophy II z brązowym medalem.
  • Jest już prawomocne pozwolenie na budowę pierwszego z dwóch biurowców w rejonie ul. Olsztyńskiej. Dokument wydał Wydział Architektury i Budownictwa UMT, co oznacza, że inwestor współpracujący z Centrum Wsparcia Biznesu może rozpoczynać prace budowlane.
  • Rusza 7. edycja projektu pn. „Cyfrowe fotowakacje – warsztaty komputerowo-fotograficzne”, skierowanego do osób z niepełnosprawnościami w wieku 50+, interesujących się fotografią.
  • Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego informuje o gwałtownych wzrostach stanów wody na małych ciekach wodnych i strumieniach na terenie Torunia i powiatu toruńskiego.
  • - W poniedziałek 20 maja 2024 r. od godz. 12:00 do północy na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są miejscami burze, którym będą towarzyszyć silne opady deszczu od 35 mm do 50 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.