Park Glazja | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Środowisko

Park Glazja

Park Glazja po rewitalizacji, fot. Sławomir Kowalski

Teren zielony na Jakubskim Przedmieściu zajmujący 5,5 ha.

Lokalizacja
Park zlokalizowany jest na terenie od ronda przy Placu Pokoju Toruńskiego do skrzyżowania ul. Waryńskiego z ul. Antczaka. To obszar cenny przyrodniczo, położony w rejonie śródmiejskim, w miejscu silnie zurbanizowanym, w pobliżu osiedli, których mieszkańcy chętnie korzystają z parku.

Zieleń
Na terenie parku spotkamy takie gatunki, jak graby pospolite, lipy drobnolistne, bukszpany, lebiodki i derenie białe, a także rośliny niższego piętra: byliny, pnącza, trawy ozdobne, żywopłoty.

Inwestycje
W kwietniu 2020 r. zakończyły się prace rewitalizacyjne parku, w wyniku których przeszedł on całkowite przeobrażenie. Dokonano podziału terenu na 3 strefy: strefę rekreacji intensywnej: place zabaw i siłownia (część północno-zachodnia parku), strefę ciszy – część centralna parku oraz strefę spontanicznego wypoczynku i rekreacji – część wschodnia parku). Zmodernizowano ciągi komunikacji pieszej i rowerowej oraz oświetlenie wraz z instalacją monitoringu. Odnowiono zieleń parkową, pojawiły się nowe urządzenia do zabaw i ćwiczeń oraz inne elementy infrastruktury parkowej. Teren wyposażono w niezbędne elementy małej architektury: ławki, leżaki, kosze na odpady i odchody oraz stojaki rowerowe. Park zyskał też nowe oświetlenie i monitoring oraz tablice informacyjne. Zadanie dofinansowano z funduszy unijnych - Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Atrakcje
Przez teren parku biegną zarówno chodniki, jak i ścieżka rowerowa. Powstał też plac zabaw z różnorodnymi urządzeniami, z podziałem na strefy dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat oraz od 3 do 14 lat. Chętni do aktywnego wypoczynku znajdą tu również urządzenia siłowni zewnętrznej i do street workoutu. Jest też miejsce do grillowania. Właściciele czworonogów mogą skorzystać z wybiegu dla psów. Dla miłośników rozrywki umysłowej są stoły szachowe. Znajdziemy tu także stoły do gry w tenisa, streetworkout, miejsca do grillowania, miejsce wypoczynkowe w formie altany z drzew, czy taras widokowy na stok bojowy przy Forcie św. Jakuba i dolinę Wisły.Ponadto umieszczono w parku budki dla ptaków i domki owadów oraz tablice informacyjne.

Park Glazja po rewitalizacji

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    Instytucje toruńskie przygotowały dla najmłodszych mieszkańców szereg atrakcji z okazji Dnia Dziecka. Publikujemy listę wybranych wydarzeń. Sprawdź jak ciekawie w Toruniu spędzić czas wraz ze swoimi pociechami.
  • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski i Katarzyna Czachowska z TZMO podczas konferfencji prasowej przed budynkiem Collegium Maximum
    Kultura, Miasto
    Czternasta edycja Bella Skyway Festival zagości w Toruniu 15-19 sierpnia 2023 r. Po raz drugi swoją instalację zaprezentuje Disney.
  • Miasto, Sport
    Do sportowej rywalizacji przystąpi 66 miast na prawach powiatu, a Toruń jest jednym z nich. Oficjalny start wyzwania już 1 czerwca!
  • Na zdjęciu: trzy dziewczęta idą z plecakami
    Miasto
    Ruszyły zapisy do powszechnego programu bezpłatnych szczepień przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat.
  • Budżet obywatelski mieszkańcow Torunia.
    Miasto
    Opublikowana została lista wniosków z propozycjami do budżetu obywatelskiego Torunia na rok 2024. Jest na niej 158 projektów.
  • Inwestycje, Miasto
    Z uwagi na sygnały mieszkańców od jutra, tj. 1 czerwca 2023 r. wykonawca udostępni zejście od Bramy Klasztornej do Wisły, co skróci dojście do rzeki i statku turystycznego.
  • Poznaliśmy stypendystów Miasta Torunia w dziedzinie kultury na II półrocze 2023 r. Głównym kryterium oceny było to, czy ze względu na obchody 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika projekt twórczy jest inspirowany Jego postacią i dokonaniami oraz promuje Toruń jako Miasto Kopernikańskie.
  • W sobotę-niedzielę 3-4 czerwca 2023 r. w godz. 12:00-18:00 Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" organizuje z okazji Dnia Dziecka ciekawe wydarzenie - grę miejską, odkrywającą tajemnice Torunia w czasach Mikołaja Kopernika.
  • Obywatele Ukrainy przebywający na terenie Torunia mogą skorzystać z bezpłatnej doraźnej pomocy psychologicznej.
  • Do sportowej rywalizacji przystąpi 66 miast na prawach powiatu, a Toruń jest jednym z nich. Oficjalny start wyzwania już 1 czerwca!
  • Ruszyły zapisy do powszechnego programu bezpłatnych szczepień przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat.
  • 31 maja 2023 roku rozpoczął się 27. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt. Potrwa do 7 czerwca 2023 r.
  • Opublikowana została lista wniosków z propozycjami do budżetu obywatelskiego Torunia na rok 2024. Jest na niej 158 projektów.
  • Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu został uhonorowany w Monachium przez Europejską Organizację Udarową (ESO).