Spichlerz - ul. Piekary 2
Pochodzi z pierwszej połowy XVII w., zbudowany w miejscu dawnego gotyckiego, szczytem zwrócony do ulicy. Reprezentuje styl barokowy, fasada z wieloma otworami okiennymi ozdobionymi opaskami mającymi przypominać związane worki ze zbożem. Spichlerz ten jest zaliczany do jednej z największych i najciekawszych budowli tego typu w Polsce.
Spichlerz - ul. Piekary 4
Spichlerz gotycki z drugiej połowy XIV w. z doskonale zachowanym szczytem schodkowym, rozczłonkowanym wysmukłymi blendami ostrołukowymi. Reprezentuje wysoki poziom budownictwa magazynowego z okresu wielkiego handlu Torunia.
Kamienica gotycka - ul. Piekary 25
Dawna dwuosiowa kamienica gotycka o XIX-wiecznej fasadzie. Dziś mieści się w niej hotel i restauracja "Petite Fleur". W dawnych pomieszczeniach piwnicznych urządzono jedną z najpiękniejszych restauracji w Toruniu.
Dawna ekonomia gimnazjum akademickiego - ul. Piekary 34
Zbudowana w latach 1596-1601 za panowania świetnego burmistrza Henryka Strobanda. Po głośnym "tumulcie" w 1724 r. przeniesiono w to miejsce również gimnazjum toruńskie. Dziś jest tu budynek Sądu Okręgowego.
Łuk Cezara - ul. Piekary 37/39
Są to trzy kamienice, które przebito w dolnej części dla celów komunikacyjnych. Kamienica nr 37 posiada barokową fasadę z XVIII w. przebicia dokonano w 1911 r., pozostałe przeloty pochodzą z 1936 r. Nazwa Łuk Cezara wiąże się z architektem o nazwisku Karl Caesar, który dokonał pierwszego przebicia. W budynku pod nr 39 umieszczono tablice pamiątkową, która przypomina, że w drukarni Ernsta Lambecha w 1858 r. wydrukowano po raz pierwszy na ziemiach polskich dzieło Adama Mickiewicza "Pan Tadeusz".
Dom przy ul. Kopernika 40
Jest to dom, który pokazano w 1812 r. Napoleonowi Bonaparte jako rzekomy dom urodzin Mikołaja Kopernika.
Wozownia - ul. Ducha Świętego 6
Dawna wozownia artyleryjska z początku XX w., obecnie Galeria Sztuki "Wozownia" z zachowanym oryginalnym wnętrzem.