Barwami Torunia są: biała i niebieska w układzie poziomym, biała górą, niebieska dołem, równej wielkości.
Flaga miasta Torunia jest płachtą dwudzielną. Pole górne jest barwy białej, dolne barwy niebieskiej.
Stanowi umowną własność całej społeczności miasta i może być wywieszana samodzielnie lub łącznie z flagą narodową przez wszystkich mieszkańców Torunia z okazji świąt lokalnych i narodowych bez potrzeby uzyskiwania zezwolenia, jednakże z należnym poszanowaniem.
Jeśli flagę wywiesza się pionowo, górny skraj flagi musi znajdować się po lewej stronie. Flaga miasta może być używana na pojazdach służbowych Urzędu Miasta w czasie oficjalnych przejazdów krajowych i zagranicznych Prezydenta lub Przewodniczącego Rady Miasta.
Flaga Miasta Torunia z herbem jest płachtą dwudzielną. Pole górne barwy białej, dolne barwy niebieskiej. W połowie długości płachty flagi znajduje się herb Torunia. Stosunek wysokości herbu do szerokości flagi wynosi 1:2. Odległość herbu od górnego i dolnego brzegu flagi identyczna. Odległość herbu od prawego i lewego brzegu flagi identyczna. Flaga wielka miasta Torunia jest to flaga miasta Torunia z herbem, o wymiarach 150x240 cm, podnoszona wyłącznie na maszcie przed siedzibą organów Miasta Torunia. Używanie jej jest zastrzeżone dla organów miasta Torunia. |
Chorągiew Miasta Torunia - składa się z płata, głowicy i drzewca. Płat chorągwi w kształcie kwadratu o boku 100 cm, dwustronnie tkany, umocowany jest jednym bokiem do drzewca. Pozostałe boki płata obszyte są złotymi frędzlami o szerokości 5 cm. Na stronie głównej płata o barwie biało-niebieskiej, herb miasta Torunia, pod herbem napis "Miasto Toruń" haftowany szkarłatnym szychem, ponad herbem napis "Przetrwam", haftowany szychem złotym. Litery napisów majuskulne. Na stronie odwrotnej płata barwy szkarłatnej, salamandra barwna (złota w czarne plamy) w złotych płomieniach, pod nią napis łaciński "Durabo". Litery napisu majuskulne, haftowane złotym szychem. Głowica chorągwi składa się z tulei i zwieńczenia, w zwieńczeniu corona muralis z mosiądzu w kolorze naturalnym, wsparta na trzech kartuszach. Na kartuszach herby: Starego Miasta, Nowego Miasta i Podgórza. Drzewce chorągwi o długości 250 cm wykonane są z drzewa toczonego (jesion lub dąb) o średnicy 5 cm. Dwudzielne drzewce łączone są tuleją wykonaną z metalu na wysokości dolnego brzegu płata. Na górnym końcu drzewca osadzona jest głowica, na dolnym stopka wykonana z metalu.
Chorągiew Torunia może być eksponowana: w sali obrad Rady Miasta, w miejscu odbywania uroczystości oficjalnych, w których uczestniczą upoważnieni przedstawiciele władz samorządowych Torunia, podczas spotkań Przewodniczącego Rady Miasta lub Prezydenta z przedstawicielami dyplomatycznymi innych państw, parlamentu i rządu RP, przy podpisywaniu umów i porozumień. |