Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Nauka

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej

Logo uczelni

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej im. bł. ks. Stefana W. Frelichowskiego jest wyższą uczelnią kościelną. Jest instytucją konieczną i przystosowaną do przygotowania alumnów do kapłańskiej posługi nauczania, uświęcania i kierowania Ludem Bożym na terenie Diecezji Toruńskiej.

Zostało powołane do istnienia Dekretem Biskupa Toruńskiego Andrzeja Suskiego z dnia 8 września 1993 r. Swą działalność rozpoczęło 1 października 1994 r. Pierwsza uroczysta inauguracja roku akademickiego odbyła się 15 października 1994 roku w auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

W 2001 roku WSD w Toruniu z WSD we Włocławku stanowiło bazę dla nowopowstałego Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od 1 października 2001 roku Wyższe Seminarium Duchowne współpracuje z Wydziałem Teologicznym UMK.

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej posiada swoją osobowość prawną, autonomię i zarząd. Z ramienia Biskupa Diecezjalnego bezpośrednim przełożonym Seminarium i jego kierownikiem pod względem wychowawczym, naukowym, administracyjnym i gospodarczym jest rektor. Pierwszym rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu w latach 1994-1997 był ks. prof. dr hab. Franciszek Drączkowski (profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego). Od 1997 roku funkcję rektora WSD pełni ks. dr Krzysztof Lewandowski, będący jednocześnie adiunktem na Wydziale Teologicznym UMK.

Szczegółowe zasady współpracy z Wydziałem Teologicznym reguluje umowa między Rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Toruńskiej i Rektorem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Podpisanie umowy miało miejsce 16 marca 2004 roku.

Sześcioletnia formacja kandydatów do kapłaństwa obejmuje studia filozoficzno-teologiczne oraz rok pastoralny. Warunkiem przyjęcia do Seminarium jest: matura, odpowiednie zdolności intelektualne, predyspozycje duchowo-moralne potwierdzone przez księdza proboszcza i katechetę oraz wstępne rozpoznanie powołania do służby Bogu i ludziom we wspólnocie Kościoła katolickiego. Kandydat do Seminarium odbywa rozmowę z Rektorem Seminarium. Alumni, którzy odbywają studia filozoficzno-teologiczne na Wydziale Teologicznym, zdają ponadto egzamin wstępny. Termin i warunki egzaminu wstępnego podaje corocznie Wydział Teologiczny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Integralne przygotowanie do kapłaństwa obejmuje formację ludzką, duchową, intelektualną i duszpasterską. Seminarium – w świetle nauczania Kościoła – „nie jest tylko miejscem czy materialną przestrzenią, lecz przede wszystkim pewną przestrzenią duchową, drogą życia, środowiskiem sprzyjającym takiemu procesowi formacyjnemu, dzięki któremu człowiek powołany przez Boga do kapłaństwa może się stać, mocą sakramentu święceń, żywym obrazem Jezusa Chrystusa Głowy i Pasterza Kościoła” (Jan Paweł II, adhortacja Pastores dabo vobis, 42). Seminarium jest kościelną wspólnotą wychowawczą, która na wzór Apostołów, przeżywa na nowo doświadczenie Dwunastu powołanych i zgromadzonych wokół Chrystusa.

Formacja intelektualna przez pierwsze dwa lata obejmuje studia filozoficzne. Po dwóch latach, alumni wykazujący odpowiedni poziom dojrzałości ludzkiej i duchowej, otrzymują strój duchowny. Od roku trzeciego rozpoczynają się studia teologiczne, które trwają 3 lata. Na zakończenie V roku formacji seminarzyści przyjmują święcenia diakonatu. Ostatni, szósty rok formacji, ma charakter duszpasterski. Obejmuje zajęcia dydaktyczne, praktyki duszpasterskie w parafiach Torunia oraz katechizację prowadzoną w toruńskich szkołach.

Uwieńczeniem studiów filozoficzno-teologicznych jest obrona pracy magisterskiej na Wydziale Teologicznym UMK i uzyskanie tytułu zawodowego magistra w zakresie teologii. Sześcioletnią formację seminaryjną wieńczą święcenia kapłańskie, zazwyczaj w czerwcu. Wyświęceni prezbiterzy zostają skierowani przez Biskupa Toruńskiego do posługi duszpasterskiej na terenie Diecezji Toruńskiej.


>>> Więcej na stronach internetowych Wyższego Seminarium Duchownego: www.wsdtorun.pl

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: ludzie idą ulicą Szeroką
    Kultura, Miasto, Sport
    Ostatni weekend czerwca pod znakiem X Muzy - w Toruniu trwa Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest. Mamy też wyjątkowe wydarzenie w CSW, gdzie nastąpi otwarcie wystawy prezentującej kolekcję sztuki współczesnej należącą do Wojciecha Fibaka. A dla sprawgnionych ochłody w te gorące dni - pełne atrakcji imprezy na basenach letnich oraz w Aqua Toruń.
  • 29 czerwca 2024 r., Smocza Łódź wypłynęła z Przystani Toruń w kierunku Gdańska.
    Eko, Miasto
    Toruń był jednym z przystanków akcji „Wspólnie dla Wisły” organizowanej przez Fundację Biznes dla Klimatu.
  • Dagmara Zielińska i zwyciężczynie Mistrzostw Polski w klasyfikacji Open Kobiet
    Miasto
    Strażacy z całej Polski rywalizowali w Mistrzostwach Polski o tytuł „Najtwardszego strażaka” - The FireFit Champoinships. KM PSP w Toruniu zajęła 3. miejsce w w rywalizacji drużynowej.
  • Nowe pokolenie, klasycy i Wojciech Fibak w CSW
    Kultura, Miasto
    "Nowe pokolenie i klasycy z Kolekcji Wojciecha Fibaka" to nazwa wystawy obrazów, i nie tylko, która 28 czerwca 2024 r. została otwarta w Centrum Sztuki Współczesnej. Już mówi się, że ekspozycja ma szansę stać się jednym z najważniejszych wydarzeń wystawienniczych sezonu letniego 2024 w kraju. Jest to pierwsza odsłona nowego oblicza jednej z...
  • Dodają skrzydeł od 50 lat
    Miasto
    Żłobek Miejski nr 1 w Toruniu świętuje swoje 50-lecie. Z tej okazji na fasadzie placówki odsłonięto tablicę pamiątkową. Nie zabrakło tortu, prezentów, odznaczeń i występów dzieci!
  • Korekty na linii autobusowej nr 12
    Miasto, MZK
    Od 1 lipca br. wprowadzone zostaną korekty rozkładu jazdy linii nr 12.
  • "Nowe pokolenie i klasycy z Kolekcji Wojciecha Fibaka" to nazwa wystawy obrazów, i nie tylko, która 28 czerwca 2024 r. została otwarta w Centrum Sztuki Współczesnej. Już mówi się, że ekspozycja ma szansę stać się jednym z najważniejszych wydarzeń wystawienniczych sezonu letniego 2024 w kraju. Jest to pierwsza odsłona nowego oblicza jednej z...
  • Dobiega końca remont ulicy Przy Skarpie. Obecnie trwają roboty wykończeniowe i porządkowe, a ruch odbywa się w tym rejonie bez przeszkód.
  • Tak wygląda w czerwcu 2024 roku, ponad rok od powstania, park kieszonkowy "Litewska Ojczyzna" w Toruniu.
  • Otwarcie minitężni było 28 czerwca 2024 r. główną atrakcją pikniku dla podopiecznych Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego przy ul. Ligi Polskiej.
  • 28 czerwca 2024 roku Gmina Miasta Toruń powołała Pana Jacka Smulskiego na stanowisko Przewodniczącego Rady Nadzorczej KS Toruń Hokejowa Spółka Akcyjna. Podjęto również decyzję o powołaniu na członka Rady Nadzorczej Pana Jacka Kannenberga. Nowy Przewodniczący Rady Nadzorczej Pan Jacek Smulski jest absolwentem Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu na...
  • W Toruniu odbywa się XI Okręgowy Zjazd Delegatów Rodzinnych Ogródków Działkowych. W wydarzeniu wziął udział Prezydent Torunia Paweł Gulewski.
  • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego. Zamknięcie następuje w piątki o godz. 19:00. Na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do ul. Żeglarskiej wprowadzony jest całkowity zakaz ruchu, natomiast od Woli Zamkowej do ul. Łaziennej obowiązuje...
  • Szukasz miejsca dla swojej firmy w Toruniu? Zakład Gospodarki Mieszkaniowej ma ciekawą ofertę lokali na działalność gospodarczą. Do 12 lipca 2024 r. można składać oferty na wynajem lokali użytkowych, obiektów fortecznych i miejsc parkingowych i garaży.