Łąki kwietne | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Środowisko

Łąki kwietne

Łąka kwietna przy Muzeum Etnograficznym, fot. Adam Zakrzewski

Jako alternatywa dla trudniejszych w utrzymaniu trawników, w wielu miejscach Torunia powstają łąki kwietne. Takie rozwiązanie ma wiele zalet.

Łąk kwietnych nie trzeba regularnie kosić, podlewać ani nawozić. Są łatwe w utrzymaniu i mało wymagające. Tworzone w Toruniu powstały z mieszanki kwitnących roślin miododajnych jednorocznych oraz wieloletnich, których główną rolą jest zwiększenie bioróżnorodności w mieście oraz ilości pokarmu dla owadów, w tym tak istotnych gatunków zapylających. Ponadto łąka stanowi dobrą alternatywę dla trawników, gdyż zatrzymuje wodę opadową bez szybkiego jej odparowywania z gruntu. Jest od trawnika o wiele silniej ukorzeniona, bardziej odporna na podtopienia i długie susze oraz wzbogaca miejski ekosystem.

To doskonałe rozwiązanie urbanistyczne, np. wzdłuż pasów ruchu miejskiego. Wykorzystanie roślin łąkowych nie tylko realnie ogranicza emisję dwutlenku węgla do atmosfery, ale sprzyja też oczyszczaniu powietrza z zanieczyszczeń. Łąka przyczynia się też do obniżenia temperatury powietrza w czasie upalnych sezonów letnich (likwidowanie tzw. wysp ciepła) w mieście. 

Na to pożyteczne i cieszące oczy rozwiązanie natkniemy się m.in. przy al. Solidarności na terenach wokół Muzeum Etnograficznego. Nowe zagospodarowanie znajdziemy też m.in. przy ul. Grudziądzkiej, Andersa, Gagarina, w rejonie skrzyżowań ulic: Odrodzenia/Uniwersytecka, Szosa Lubicka/Olimpijska, Łódzka/Okólna, Polna/Morycińskiego, na skwerze Borowików, w rejonie dawnego Dworca Północnego oraz na terenie ogrodu zaplecza Hodowlanego Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UMK.

Pierwsze toruńskie łąki kwietne powstały na wniosek mieszkańców, złożony do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego na rok 2020. Projekt będzie jednak sukcesywnie rozbudowywany o kolejne ukwiecone obszary.

Łąki na Gagarina i placu ToMiTo

Łąka kwietna przy Muzeum Etnograficznym

Łąki kwietne przeciw suszy

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: otwarcie Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim
    Miasto, Sport
    Od 4 do 10 grudnia 2023 r. Toruń jest stolicą boksu – rozpoczęły się Mistrzostwa Polski seniorek i seniorów w boksie olimpijskim.
  • Miasto
    Miejsce na Osiedlu Mieszkaniowym Glinki, gdzie podczas prowadzonych prac inwestycyjnych w 2016 r. odnaleziono zbiorowe mogiły jeńców niemieckich, pozostanie terenem zielonym. W najbliższym czasie z tego terenu znikną materiały budowlane i maszyny. - Teren zagospodarujemy zielenią, nasadzeniami krzewów i posianiem trawy. Zostanie on tymczasowo...
  • 4. Toruńska Barbórka - zmiany w organizacji ruchu
    Miasto, Sport
    W najbliższą niedzielę, 10 grudnia 2023 r., w rejonie Motoareny odbędzie się impreza samochodowa „4. Toruńska Barbórka”. W związku z tym z ruchu na kilka godzin zostanie zmieniona organizacja ruchu.
  • Miasto
    15 grudnia 2023 r. mija termin na składanie wniosków o zwolnienie od podatku od nieruchomości na 2024 r. budynków, w których utrzymywany jest zielony dach, ogród wertykalny lub zielona fasada. Obowiązek ten dotyczy również tych podatników, którzy chcą kontynuować w 2024 r. zwolnienie.
  • Na zdjęciu: Wejście do budynku Powiatowego Urzędu Pracy
    Miasto
    Zostało już tylko 7 ostatnich bonów na zasiedlenie przyznawanych w ramach projektu: „Podniesienie aktywności zawodowej klientów publicznych służb zatrudnienia – PUP dla Miasta Torunia (I)”, realizowanego przez Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia.
  • Miasto
    Na terenie miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowane są słabe opady marznącego deszczu lub mżawki powodujące gołoledź.
  • „Mikołajki – przedświąteczne pląsy z Elfem” to hasło przewodnie tegorocznego spotkania mikołajkowego zorganizowanego przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych.
  • Szybko i wygodnie, bez wychodzenia z domu złóż online wniosek o wydanie odpisu aktu stanu cywilnego lub zaświadczenia o stanie cywilnym. W tej samej formie możesz wnieść na konto Urzędu Miasta Torunia opłatę skarbową za wydanie odpisu lub zaświadczenia.
  • Mikołajki w Toruniu rozpoczęła tradycyjna akcja głośnego czytania w Szkole Podstawowej nr 9. W 2023 roku uczniowie tej szkoły wysłuchali „Dzieci Pana Astronoma” Wandy Chotomskiej.
  • 15 grudnia 2023 r. mija termin na składanie wniosków o zwolnienie od podatku od nieruchomości na 2024 r. budynków, w których utrzymywany jest zielony dach, ogród wertykalny lub zielona fasada. Obowiązek ten dotyczy również tych podatników, którzy chcą kontynuować w 2024 r. zwolnienie.
  • W czapce św. Mikołaja, z brodą i wąsami, z poręczami jak gwiazdkowe cukierki, ozdobiony światełkami, pełen słodkich i nie tylko upominków – jak co roku w Toruniu w Mikołajki rozpoczął kursowanie świąteczny tramwaj Miejskiego Zakładu Komunikacji.
  • Zostało już tylko 7 ostatnich bonów na zasiedlenie przyznawanych w ramach projektu: „Podniesienie aktywności zawodowej klientów publicznych służb zatrudnienia – PUP dla Miasta Torunia (I)”, realizowanego przez Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia.
  • Stowarzyszenie Lawendowe Wzgórza zakończyło niezwykle ważny etap w Szkołach Podstawowych w Toruniu! Od 18 września 2023 r. trwała realizacja programów rekomendowanych "Unplugged" i "Debata", które mają ogromne znaczenie dla edukacji toruńskiej młodzieży.
  • W tym roku minęła setna rocznica urodzin znakomitej sportsmenki Melanii Sinorackiej, pierwszej podgórskiej olimpijki. Z tej okazji we wtorek 5 grudnia 2023 r. na kamienicy przy ul. Poznańskiej 125, w której mieszkała, odsłonięto pamiątkową tablicę.