Forma prawna klubu sportowego
Ustawa z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie  określa zasady uprawiania i organizowania sportu. Sport to „wszelkie formy aktywności fizycznej, które przez uczestnictwo doraźne lub zorganizowane wpływają na wypracowanie lub poprawienie kondycji fizycznej i psychicznej, rozwój stosunków społecznych lub osiąganie wyników sportowych”. Zgodnie z ustawą sport wraz z wychowaniem fizycznym i rehabilitacją ruchową składają się na kulturę fizyczną.

Zgodnie z rozdziałem 2 ustawy o sporcie działalność sportową prowadzą kluby sportowe, które mają osobowość prawną. Dzielimy je na:

  • kluby sportowe (więcej o ich rodzajach poniżej)
    oraz
  • uczniowskie kluby sportowe (UKS) - działają one na zasadach przewidzianych w prawie o stowarzyszeniach; członkami UKS mogą być uczniowie, rodzice i nauczyciele; są wpisywane do ewidencji prowadzonej przez starostę danego powiatu – w przypadku Torunia jest to ewidencja prowadzona przez Prezydenta miata.

Ustawa nie precyzuje jaką formę prawną musi mieć klub sportowy – wymaga natomiast, bo klub był prowadzony jako osoba prawna (co oznacza, że nie może być prowadzony np. jako działalność gospodarcza osoby fizycznej). Zainteresowani działalnością sportową mogą więc samodzielnie zdecydować o formie prawnej klubu w zależności od ich potrzeb i możliwości.

Kluby sportowe mogą zatem działać m.in. w formie:

  • stowarzyszeń lub fundacji zarejestrowanych w KRS
  • spółek kapitałowych, tj. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjnej zarejestrowanych w KRS
  • stowarzyszeń wpisanych do ewidencji starosty właściwego ze względu na siedzibę klubu (wtedy, gdy nie prowadzą działalności gospodarczej, a co więcej jej prowadzenia nie przewiduje statut takiego stowarzyszenia).

Kluby sportowe działające jako stowarzyszenia (fundacje) lub UKS mogą ubiegać się o status organizacji pożytku publicznego.

Na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 5a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zwolnione z podatku są dochody klubów sportowych przeznaczone i wydatkowane w roku podatkowym lub w roku po nim następującym na szkolenie i współzawodnictwo sportowe dzieci i młodzieży w kategoriach wiekowych młodzików, juniorów młodszych, juniorów i młodzieżowców do 23. roku życia. Jest to osobne zwolnienie dochodów przysługujące klubom sportowym obok ogólnego zwolnienia dochodów przeznaczanych przez organizacje pozarządowe, których celem statutowym jest działalność w zakresie kultury fizycznej i sportu, wydatkowanych na te cele.

Podstawy prawne:

  • Ustawa z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. Nr 127, poz. 857 z późn. zm.), Rozdział 2
  • Ustawa z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. z 2001 r., Nr 79, poz. 855 z późn. zm.)
  • Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), art. 17 ust. 1 pkt 5a

>>> Więcej informacji na  ten temat na stronie: www.poradnik.ngo.pl


>>> Czytaj też o lokalnych przepisach dotyczących dotacji dla sportu