Załóż konto na platformie ePUAP, uzyskaj profil zaufany i załatwiaj sprawy urzędowe przez Internet.
Toruń dołączył do grona miast, w którym wiele urzędowych spraw można już załatwić przez Internet. Uruchomione e-usługi realizowane są za pośrednictwem platformy ePUAP (wykaz usług znajduje się na stronie projektu http://www.zsim.pl/). Aby można było skorzystać z e-usług, trzeba posiadać konto na ePUAP wraz z profilem zaufanym. To bezpłatna metoda potwierdzania tożsamości obywatela w systemach elektronicznej administracji – odpowiednik bezpiecznego podpisu elektronicznego, weryfikowanego certyfikatem kwalifikowanym.
Posiadając profil zaufany można załatwiać sprawy nie tylko w Urzędzie Miasta Torunia, ale we wszystkich jednostkach samorządowych w Polsce.
Aby uzyskać profil zaufany, należy założyć konto, a następnie wypełnić i wysłać wniosek o nadanie profilu zaufanego. Kolejnym krokiem jest potwierdzenie tożsamości wnioskodawcy w jednym z punktów potwierdzania profili zaufanych na terenie Urzędu Miasta Torunia:
- Punkt Informacyjny w budynku głównym UMT, ul. Wały gen. Sikorskiego 8 (czynne w godzinach 9.00-17.00)
- Punkt Informacyjny UMT, ul. Grudziądzka 126 B (czynne w godzinach 9.00-17.00)
- Punkt Informacyjny UMT w Galerii Copernicus, ul. Żółkiewskiego 15 (czynne w godzinach 9.00-17.00)
- w Referacie Działalności Gospodarczej Wydziału Obsługi Mieszkańców UMT, ul. Legionów 220 (czynne w godzinach 7.30-15.30)
Procedura zajmuje zwykle nie więcej niż kilka lub kilkanaście minut.
Dla osób posiadających podpis elektroniczny uzyskanie profilu zaufanego jest jeszcze prostsze, bowiem nie jest wymagana wizyta w urzędzie. Użytkownik loguje się na stronie www.epuap.gov.pl, wypełnia wniosek o założenie profilu, a następnie potwierdza swoje dane wykorzystując bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany ważnym certyfikatem kwalifikowanym.
E-usługi są dostępne przez 24 godziny, przez 7 dni w tygodniu. Profil zaufany służy również do logowania do innych systemów elektronicznej administracji, m.in.: Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, Portalu Informacyjno-Usługowym Emp@tia Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej czy platform regionalnych.
Dzięki profilowi zaufanemu na ePUAP użytkownik nie musi pamiętać wielu haseł i loginów, ale jednokrotnie zalogować się do różnych systemów, oferujących szereg przydatnych elektronicznych usług publicznych. Spośród ponad 100 kolejnych nowych usług, które planowane są wkrótce do uruchomienia w systemach elektronicznej administracji, warto wymienić m.in.:
- wniosek o Elektroniczną Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) – szczególnie przydatne przy wyjazdach za granicę i zachowaniu pewności uzyskania świadczenia zdrowotnego w kraju UE/EFTA;
- wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej – ważne przy chęci sprawdzenia czy obywatel właściwie płaci podatki;
- wniosek o wydanie dokumentu prawa jazdy; dopisanie się elektronicznie do spisu wyborców - przydatne gdy obywatel chce głosować w wyborach parlamentarnych w innym miejscu niż mieszka;
- wniosek powodziowy – wniosek o zasiłek finansowy dla osób poszkodowanych w wyniku powodzi;
- wniosek o ponowne wykorzystanie informacji publicznej;
- wniosek o informację o środowisku i jego ochronie – przydatne, gdy chcemy wybudować dom w lokalizacji, co do której chcemy mieć pewność, jaki wpływ na środowisko będą miały plany zabudowy okolicy, albo chcemy wiedzieć, jaki jest poziom zanieczyszczenia środowiska w okolicy
Projekt „Zintegrowany System Informacyjny Miast” jest realizowany w partnerstwwie Gminy Miasta Toruń (Lidera Projektu) z Miastem Bydgoszcz i Gminą Miasta Grudziądz, w ramach Priorytetu V. Dobre rządzenie, Działania 5.2 Wzmocnienie potencjału administracji samorządowej, Poddziałania 5.2.1 Modernizacja zarządzania w administracji samorządowej Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (numer identyfikacyjny Projektu: POKL.05.02.01-00-072/13-00).