Monitoring ma na celu pozyskanie danych odnośnie realizacji celów operacyjnych i dokonywanie bieżących korekt w procesie wdrażania interwencji publicznej wynikającej ze Strategii i jej efektów.

Ewaluacja natomiast obejmuje dodatkowo również kontekst społeczno-ekonomiczny w ocenie tych efektów, umożliwia formułowanie wniosków i rekomendacji mogących posłużyć udoskonalaniu zarówno danej interwencji, jak i innych działań, które będą prowadzone w przyszłości.

Celem systemu monitorowania i ewaluacji jest ocenianie skuteczności Strategii, wczesne ostrzeganie przed zagrożeniami, wykrywanie zbliżania się do momentów, w których następuje konieczność zmiany drogi rozwoju miasta, a także dostarczenie informacji niezbędnych do ewaluacji i w konsekwencji podjęcia decyzji o aktualizacji całej Strategii lub niektórych jej części.

Badanie ewaluacyjne będzie prowadzone co 2 lata, na podstawie danych dostarczonych z podsystemu monitoringu. Jego zadaniem będzie przede wszystkim ocena, czy wdrażanie Strategii jest realizowane zgodnie z przyjętymi w dokumencie zapisami.

Kryteriami oceny realizacji Strategii będą:

  • osiągnięty poziom wskaźników celów operacyjnych wpływających na realizację celów strategicznych,
  • poziom rozwiązywania problemów zidentyfikowanych w Strategii.

Na podstawie badań ewaluacyjnych, sporządzany będzie raport z ewaluacji Strategii. Okresowe raporty z ewaluacji będą opisywały stan realizacji Strategii w układzie narastającym.


Badanie ewaluacyjne Strategii rozwoju miasta Torunia do roku 2020 z uwzględnieniem perspektywy rozwoju do 2028 r. zostało zrealizowane w okresie od lutego do maja 2025 r. przez Konsorcjum firm: DELTA PARTNER Sp. z o.o. oraz Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Gospodarczych DELTA PARTNER na zlecenie Gminy Miasta Toruń.