Strategiczna Mapa Hałasu jest to zbiór informacji opisowych i graficznych, obrazujących poziomy dźwięków dla pięciu rodzajów hałasu: drogowego, kolejowego, tramwajowego, przemysłowego i lotniczego.
Celem opracowania mapy jest identyfikacja i charakterystyka dominujących źródeł hałasu w mieście oraz wskazanie obszarów, na których dopuszczalne wartości poziomu hałasu są przekroczone. Mapa służy do:
- informowania społeczeństwa o zagrożeniach środowiska hałasem;
- opracowania danych dla państwowego monitoringu środowiska;
- tworzenia i aktualizacji programów ochrony środowiska przed hałasem.
Strategiczna Mapa Hałasu określa przestrzenne rozkłady wskaźników hałasu dla pięciu źródeł: drogowego, kolejowego, tramwajowego, lotniczego i przemysłowego, a także określa mapy konfliktów oraz terenów zagrożonych hałasem, w tym liczbę ludności narażonej na hałas o danym poziomie. Teren zagrożony hałasem jewst to natomiast obszar, na którym są przekroczone dopuszczalne poziomy hałasu określone w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 1 października 2012 r. (Dz.U. 2012, poz.1109) zmieniającym rozporządzenie w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku.
Mapa składa się z części opisowej i części graficznej.
Część opisowa zawiera w szczególności:
- charakterystykę obszaru podlegającego ocenie,
- identyfikację i charakterystykę źródeł hałasu,
- uwarunkowania akustyczne wynikające z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,
- metody wykorzystane do dokonania oceny,
- zestawienie wyników badań,
- identyfikację terenów zagrożonych hałasem,
- liczbę ludności zagrożonej hałasem,
- analizę trendów zmian stanu akustycznego środowiska,
- wnioski dotyczące działań w zakresie ochrony przed hałasem.
Część graficzna zawiera:
- mapy charakteryzujące hałas emitowany z poszczególnych źródeł,
- mapę stanu akustycznego środowiska, z zaznaczeniem terenów, na których występuje przekroczenie dopuszczalnych poziomów hałasu, z odniesieniem do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,
- mapę terenów zagrożonych hałasem - terenów dla których przekroczone są poziomy hałasu w stopniu wymagającym podjęcia przedsięwzięć ochronnych w pierwszej kolejności.
Na mapie pokazane są długookresowe średnie poziomy dźwięku A dla pory dzienno-wieczorowo-nocnej (wskaźnik LDWN) oraz nocnej (wskaźnik LN):
- LDWN – długookresowy średni poziom dźwięku A wyrażony w decybelach (dB), wyznaczony w ciągu wszystkich dób w roku, z uwzględnieniem pory dnia (rozumianej jako przedział czasu od godz. 6:00 do godz. 18:00), pory wieczoru (rozumianej jako przedział czasu od godz. 18:00 do godz. 22:00) oraz pory nocy (rozumianej jako przedział czasu od godz. 22:00 do godz. 6:00);
- LN – długookresowy średni poziom dźwięku A wyrażony w decybelach (dB), wyznaczony w ciągu wszystkich pór nocy w roku (rozumianych jako przedział czasu od godz. 22:00 do godz. 6:00);
Każdy z tych wskaźników obliczany jest dla pięciu wymienionych wyżej źródeł hałasu.