Kamienica - ul. Żeglarska 7
Późnogotycka kamienica przy ul. Żeglarskiej 7. Do 1601 r. mieścił się tu odwach straży miejskiej. Wewnątrz, na parterze, polichromowany strop barokowy oraz spiralna klatka schodowa. Szara kolorystyka elewacji odtworzona wiernie na podstawie zachowanych fragmentów. Zabytek pierwszej klasy.
Pałac Dąmbskich - ul. Żeglarska 8
Wybudowany w końcu XVII w. na miejscu dwóch gotyckich kamienic mieszczańskich. Wyróżnia się piękną barokową fasadą pokrytą dekoracją sztukatorską o motywach roślinno–kwiatowych oraz zrekonstruowanym imponującym portalem. Nazwę swą zawdzięcza fundatorowi i pierwszemu właścicielowi Stanisławowi Kazimierzowi Dąmbskiemu, politykowi i biskupowi chełmińskiemu. Do końca XVIII w. pałac stanowił własność rodziny Dąmbskich, następnie przez długie lata służył jako kasyno oficerskie (początkowo pruskie, a potem polskie). W latach 50. XX w. przystosowano gmach na potrzeby uniwersyteckie i umieszczono w nim Wydział Sztuk Pięknych UMK.
Dom przy ul. Żeglarskiej 13
Należy do najstarszych toruńskich kamienic, stanowił własność bogatych patrycjuszy miejskich. W ostatnich latach przeprowadzono jego generalną przebudowę i regotyzację, nadając mu wspaniały wygląd przez dodanie nowego szczytu, w dużej części oszklonego. Frontowa część kamienicy ma charakter średniowieczny przeplatany późniejszymi obramowaniami okiennymi. Obecnie mieści się w niej siedziba PZU Życie.
Kamienice Roesnera - Chełmińska 28
Są to dwie niemal bliźniacze kamienice barokowe, swym rodowodem sięgające czasów średniowiecznych. W ciągu stuleci przeszły różnego rodzaju przebudowy, aż wreszcie nastąpiła generalna przebudowa w 1712 r., podczas której kamienice te otrzymały charakter barokowy. Fasadę frontową kamienic ozdobiono charakterystyczną dla tego okresu dekoracją sztukatorską o motywach roślinnych. Narożna, większa, służyła celom mieszkalnym, o czym świadczy ciekawy portal ozdobiony obfitością ornamentów stiukowych. Całość portalu wykonana jest z piaskowca. Wśród ozdób wyróżnić należy kwiat słonecznika oraz postacie aniołów z palmami w jednej ręce i z wieńcem w drugiej. Podczas generalnego remontu i konserwacji kamienicom tym przywrócono dawny układ wnętrza, a bocznym ścianom pozostawiono ich gotycki charakter. Obecnie w kamienicach tych znajduje się siedziba jednego z toruńskich banków.