Strategia Rozwoju Kultury | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Kultura

Strategia Rozwoju Kultury

Dokument "Strategia Rozwoju Kultury Miasta Torunia do roku 2020" przyjęty został przez Radę Miasta Torunia 13 grudnia 2012 r. Celem opracowania jest rozwój działalności kulturalnej w Toruniu, a także umocnienie wizerunku miasta, jako miejsca mogącego zaoferować bogaty i unikatowy w skali Polski program kulturalny, atrakcyjnego ze względu na ofertę kulturalną miejsca studiów i celu wyjazdów turystycznych. Dokument określa wizję i misję miasta oraz cele strategiczne i operacyjne, do których w tej sferze miasto ma zmierzać.

W pracach nad strategią uczestniczyli przedstawiciele różnych środowisk artystycznych, organizacji pozarządowych, a także osoby kierujące instytucjami kultury. Dokument został przygotowany przez FRDL Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji w Krakowie. Opis zasadniczych założeń strategii zawarty jest w wizji strategicznej. Toruń jawi się w niej jako miasto, w którym aktywność kulturalna jest najważniejszą sferą życia jego mieszkańców i odwiedzających go przybyszów. Gotycka sceneria miasta stała się przestrzenią dla kultury prezentowanej w sposób wieloaspektowy i wielopłaszczyznowy oraz tworzonej przy współudziale twórców, animatorów i odbiorców. Otwarte jak w herbie bramy Miasta zapraszają wszystkich, którzy pragną stworzyć nową jakość w kulturze, dokonać odkryć i osiągnięć artystycznych na miarę najwybitniejszych synów Torunia oraz tych, którzy chcą z tej oferty skorzystać.

Wizja strategiczna dla kultury w Toruniu do 2020 roku uwzględnia następujące istotne elementy strategiczne:

  • kultura jest dla Torunia najważniejszym motorem rozwoju miasta w powiązaniu z rosnącym ruchem turystycznym powodowanym ciekawą i przyciągającą ofertą kulturalną
  • dziedzictwo kulturowe, zabytki, historia, wielcy Torunianie to najważniejsze atuty Miasta, wyznaczające pewne standardy wysokiej jakości oferty i aktywności kulturalnej
  • Toruń stwarza sprzyjające warunki dla wysokiej sztuki oraz dla twórców debiutujących, staje się sceną dla nowych trendów, zjawisk w sztuce i nowych twórców i organizatorów
  • zwiększana będzie dostępność do kultury

Prace nad "Strategią Rozwoju Kultury Miasta Torunia do roku 2020" przebiegały w trzech etapach. Pierwszy etap dotyczył przygotowania diagnozy – "Raportu o stanie kultury Torunia". Następnie w ramach planowania strategii przeprowadzono trzy warsztaty strategiczne. Ostatni etap pracy nad strategią obejmował przeprowadzenie konsultacji społecznych dotyczących przygotowanych dokumentów. Od 1 sierpnia do 28 września wpłynęło łącznie 18 wniosków z uwagami, zarówno od mieszkańców, jak i grup organizacji pozarządowych. Wszystkie zostały poddane wnikliwej analizie, a zestawienie ich treści wraz z komentarzem wykonawcy strategii zostały zawarte w "Raporcie z konsultacji społecznych dot. projektu Strategii Rozwoju Kultury Miasta Torunia do roku 2020" opublikowanym na stronie internetowej Urzędu Miasta Torunia. Prace nad strategią były realizowane przy współpracy z Zespołem Konsultacyjnym ds. Opracowania Strategii Rozwoju Kultury Miasta Torunia do roku 2020. W jego 15-osobowym składzie znaleźli się znani twórcy i animatorzy kultury, przedstawiciele organizacji pozarządowych, a także osoby kierujące instytucjami kultury.

Przygotowany dokument składa się z następujących elementów:

  • diagnozy - "Raportu o stanie kultury w Toruniu"
  • właściwego dokumentu strategicznego - "Strategii Rozwoju Kultury Miasta Torunia do roku 2020"
  • "Programu Edukacji Kulturalnej"
  • "Planu rzeczowo-finansowego" stanowiącego załącznik do opracowania.

Materiały do pobrania:

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    Toruński Jarmark Bożonarodzeniowy już działa. Na inaugurację ulicami starówki przeszła świąteczna parada, a na Rynku Staromiejskim pojawił się sam św. Mikołaj.
  • Na zdjęciu: pomnik Mikołaja Kopernika ubrany w czerwoną czapkę św. Mikołaja
    Kultura, Miasto, Sport
    W ten weekend w Toruniu rządzą Mikołaje, którzy przyjadą z całej Polski, żeby przebiec ulicami naszego miasta półmaraton lub dystanse 10 i 5 km. Można też pomóc przedświątecznie św. Mikołajowi i wyszukać prezenty dla bliskich na weekendowych jarmarkach.
  • Pracownik montuje choinkę w otworze chodnika
    Miasto
    Z Nadleśnictwa Golub-Dobrzyń przyjechała do nas choinka, która 1 grudnia 2023 r. stanęła na toruńskim Rynku Staromiejskim.
  • Miasto
    - Proszę o przyjęcie w imieniu torunianek i torunian potwierdzenia trwałej przyjaźni Torunia z polskim środowiskiem artyleryjskim. Na toruńskiej ziemi będziecie traktowani zawsze jako elita polskiej armii i nasi przyjaciele - powiedział podczas obchodów Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Eko, Inwestycje, Miasto
    Na kilku odcinkach ul. Bema w Toruniu zdejmowana jest kostka betonowa i powstają miejsca dla roślin. Zostanie nawieziona tam urodzajna ziemia. Pojawi się też ponad 4600 sztuk sadzonek, w tym róż okrywowych o czerwonych kwiatach, a w najwęższych miejscach trzcinnika ostrokwiatowego.
  • Na zdjęciu: uczestnicy biegu w strojach Świętego Mikołaja stoją na linii startu na Rynku Staromiejskim, w tle ratusz
    Miasto, Sport
    Kilka tysięcy Mikołajów po raz kolejny zapełni ulice Torunia. W niedzielę, 3 grudnia 2023 roku, rusza 21. edycja Festiwalu Biegów Świętych Mikołajów.
  • Zakończyły się prace polegające na wykonaniu specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych na pięciu toruńskich pomnikach przyrody. Miały one na celu polepszenie ich stanu zdrowotnego i poprawę warunków bezpieczeństwa dla osób przebywających w ich bezpośrednim sąsiedztwie.
  • W dniach 4-10 grudnia 2023 roku Toruń będzie gospodarzem Mistrzostw Polski Seniorek i Seniorów w boksie olimpijskim. Poznaj program zawodów.
  • Na kilku odcinkach ul. Bema w Toruniu zdejmowana jest kostka betonowa i powstają miejsca dla roślin. Zostanie nawieziona tam urodzajna ziemia. Pojawi się też ponad 4600 sztuk sadzonek, w tym róż okrywowych o czerwonych kwiatach, a w najwęższych miejscach trzcinnika ostrokwiatowego.
  • Muzeum Okręgowe w Toruniu już po raz 44. zorganizowało Międzynarodowy Konkurs Plastyczny dla Dzieci i Młodzieży „Moja Przygoda w Muzeum”. Uroczyste wręczenie nagród laureatom oraz otwarcie wystawy pokonkursowej, na które serdecznie zapraszamy, odbędzie się 8 grudnia 2023 r. o godz. 12.00. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego.
  • Spadła liczba dewastacji i kradzieży, z roweru korzystają chętniej mężczyźni, a średni czas wypożyczenia roweru to 22 minuty - tak najkrócej można podsumować kończący się sezon roweru miejskiego Torvelo w Toruniu. Rowery trafiły do magazynu, gdzie zostaną przygotowane do nowego sezonu, który ruszy 1 marca 2024 r.
  • Prezes Rady Ministrów wprowadził trzeci stopień alarmowy CHARLIE-CRP oraz drugi stopień alarmowy BRAVO na terenie całej Polski. Obowiązują one od godz. 00:00 dnia 1 grudnia 2023 r. do godz. 23:59 dnia 29 lutego 2024 r.
  • Po ponad 10 latach nieobecności 30 listopada 2023 r. w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu uruchomione zostało Wahadło Foucaulta.
  • W ten weekend w Toruniu rządzą Mikołaje, którzy przyjadą z całej Polski, żeby przebiec ulicami naszego miasta półmaraton lub dystanse 10 i 5 km. Można też pomóc przedświątecznie św. Mikołajowi i wyszukać prezenty dla bliskich na weekendowych jarmarkach.