Toruń Ogrodem jest miejskim, dorocznym konkursem na najpiękniejsze zieleńce w mieście Kopernika. Promuje on najcenniejsze tereny zieleni w Toruniu, a także kreuje modę na powstawanie nowych i wartościowych zieleńców. Konkurs odbywa się pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Torunia. Jego organizatorem jest Urząd Miasta Torunia.
Zgłaszane do konkursu tereny zieleni oceniane są w następujących kategoriach:
- Tereny zieleni przy pojedynczych i zespołach wielorodzinnych budynków mieszkalnych.
- Tereny zieleni przy pojedynczych i zespołach jednorodzinnych budynków mieszkalnych, eksponowane od strony ulicy.
- Tereny zieleni wokół obiektów użyteczności publicznej.
Tereny kwalifikowane są według określonych kryteriów:
- teren zieleni musi znajdować się w granicach administracyjnych miasta Torunia;
- obowiązuje minimum 3-letni okres istnienia terenu licząc od roku nasadzenia zieleni (nie dotyczy to jednak kategorii „zieleń Starówki”, w której roślinność może być przewidziana tylko na jeden sezon wegetacyjny;
- wyklucza się w bieżącej edycji konkursu możliwość przyznania nagrody pieniężnej za tereny zieleni, za które została przyznana nagroda finansowa w jednej z dwóch ostatnich edycji;
- teren zieleni musi być formalnie zgłoszony do konkursu w określonym terminie.
W poszczególnych kategoriach brane są pod uwagę takie kryteria, jak architektura krajobrazu, wkomponowanie terenu zieleni w otaczającą zabudowę, kondycja rosnącej zieleni, sposób utrzymania świadczący o wykonywaniu niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych, wrażenie ogólne.
Wyłonionym laureatom konkursu przyznane zostaną okolicznościowe dyplomy Prezydenta Miasta Torunia. Właścicielom lub zarządcom nagrodzonych terenów w kategoriach 1-3 przyznawane są nagrody pieniężne refundujące udokumentowane koszty poniesione na dalsze utrzymywanie terenów zieleni, natomiast w kategorii 4 przyznawane są nagrody rzeczowe.
W każdej edycji konkursu skład Komisji Konkursowej powołuje Prezydent Miasta Torunia spośród przedstawicieli: Wydziału Środowiska i Zieleni Urzędu Miasta Torunia, Komisji Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Środowiska Rady Miasta Torunia, Towarzystwa Urbanistów Polskich, Polskiego Klubu Ekologicznego, Ogrodu Zoobotanicznego w Toruniu, Instytutu Ekologii i Ochrony Środowiska UMK w Toruniu (1-2 osoby), a także innych instytucji lub osób prywatnych. W skład komisji nie mogą wchodzić osoby, które uczestniczyły w procesie tworzenia i utrzymania ocenianego terenu.
Organizatorzy zastrzegają sobie prawo publikacji zdjęć terenów zieleni oraz wykorzystania podstawowych danych osobowych uczestników konkursu w środkach masowego przekazu w celach promocyjnych i informacyjnych. Informacja o ogłoszeniu konkursu "Toruń Ogrodem" w danym roku przekazywana jest mieszkańcom Torunia przez lokalne media.