Toruńskie Planetarium | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Turystyka

Toruńskie Planetarium

Jedną z największych atrakcji turystycznych Torunia jest Centrum Popularyzacji Kosmosu "PLANETARIUM - TORUŃ". Charakterystyczna, półkolista kopuła i rotundowy kształt budynku Planetarium sprawiają, że należy ono do najbardziej rozpoznawalnych i charakterystycznych obiektów toruńskiej starówki. Funkcjonuje jako obiekt kulturalny prowadzony przez Fundację Przyjaciół Planetarium i Muzeum Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Centrum Popularyzacji Kosmosu, logo

Planetarium w Toruniu zostało uroczyście otwarte 17 lutego 1994 roku, a pierwszy publiczny pokaz odbył się 2 dni później, w rocznicę urodzin Kopernika. Premierowy seans nosił tytuł "A jednak się kręci". Sala Planetarium to miejsce, w którym, dzięki specjalnej aparaturze, wyświetlamy popularne pokazy astronomiczne. Projekcje te trwają około 40 minut. Zależnie od tytułu, opowiadają o wielkości i budowie Wszechświata, opisują najbardziej popularne gwiazdozbiory na niebie, przybliżają tajemnice planet i galaktyk.

Sercem sali Planetarium jest projektor gwiazd RFP II niemieckiej firmy Zeiss, który służy do wiernego odtwarzania wyglądu nieba z dowolnej chwili i dowolnego miejsca na Ziemi. Tak więc na sztucznym niebie, którym jest kopuła o średnicy 15 m, możemy przedstawić układ wszystkich 6500 gwiazd widocznych gołym okiem, konfigurację planet na tle zodiaku, układ gwiazdozbiorów, fazy Księżyca, zaćmienia - słowem wszystkie zjawiska widoczne z Ziemi na niebie prawdziwym. Projektor zajmuje centralne miejsce na sali, a wokół niego znajduje się 189 foteli.

Niezwykłe, przestrzenne obrazy tworzone są przez animacje video wyświetlane z projektorów. Pokrywają one ruchomym obrazem całą kopułę ponad głowami widzów (tzw. system fulldome). Siedząc wygodnie w fotelach oglądamy seanse. Nad naszymi głowami pojawiają się tysiące gwiazd i kosmiczne animacje. Opowieść prowadzi dla nas narrator, a całości dopełnia muzyka.

Klasycznie rozumiane Planetarium (sala projekcyjna pod kopułą) rozszerzyło swoją ofertę i dziś jest prawdziwym Centrum Popularyzacji Kosmosu "Planetarium - Toruń". Pokazy nie są już jedyną formą popularyzacji astronomii. W dniu 26 czerwca 2005 roku w budynku otwarto pierwszą interaktywną wystawę - salę Orbitarium (była ona czynna do 2 września 2017 roku). 22 kwietnia 2012 roku dołączyła do niej kolejna wystawa - sala Geodium. 12 lutego 2018 roku w miejscu sali Orbitarium została otwarta nowa interaktywna i multimedialna przestrzeń Baza MARS#17.

Geodium, logo

Sala Geodium to wystawa interaktywna stworzona w toruńskim Planetarium wg własnego, oryginalnego pomysłu. Została udostępniona zwiedzającym w kwietniu 2012 r. Jej oferta skierowana jest do grup szkolnych oraz osób indywidualnych. Wystawa Geodium poświęcona jest Ziemi jako planecie. Jej centralnym elementem jest obracający się i odpowiednio oświetlony model kuli ziemskiej o średnicy 2,15 m. Dzięki grze świateł w łatwy sposób można przekonać się, dlaczego mamy cztery pory roku, a po dniu następuje noc.

Wokół globusa znajdują się interaktywne urządzenia, dzięki ktorym można samodzielnie eksperymentować, włączając odpowiednie przyciski. Na wystawie są też 2 stanowiska z kolekcją skał i minerałów. Cztery narożniki sali Geodium to plastyczne instalacje pokazujące, jak na przestrzeni dziejów zmieniała się nasza planeta. Odwiedzający znajdą tam wybuchający wulkan, ocean będący kolebką życia, monumentalny lodowiec z zorzami polarnymi, czy wreszcie makietę cywilizacji człowieka.

Wykaz stanowisk interaktywnych w sali Geodium: pole magnetyczne, trzęsienie Ziemi, konwekcja, atmosfera Ziemi, efekt Coriolisa, płyty litosferyczne, lepkość cieczy, cyklon, źródła energii odnawialnej, tornado, spłaszczenie planet, start rakiety, zorza polarna, kolekcja meteorytów.

Baza Mars#, logo

Baza MARS#17 to interaktywna przestrzeń zaaranżowana w formie bazy kosmicznej, gdzie odwiedzający niczym członkowie załogi będą mieli do wykonania określone czynności, niezbędne do tego, by przeżyć poza Ziemią i wykonać powierzone im zadania. Ich misją będzie nie tylko monitorowanie stanu Bazy, ale także usuwanie drobnych awarii, badanie próbek gruntu "Czerwonej Planety" czy właściwe gospodarowanie energią.

Baza MARS#17 to nowoczesna i multimedialna przestrzeń, która nie tylko uczy, inspiruje, rozwija umiejętności i pobudza kreatywność, ale też zapewnia dobrą zabaw!


>>> Przejdź do serwisu Centrum Popularyzacji Kosmosu

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    Instytucje toruńskie przygotowały dla najmłodszych mieszkańców szereg atrakcji z okazji Dnia Dziecka. Publikujemy listę wybranych wydarzeń. Sprawdź jak ciekawie w Toruniu spędzić czas wraz ze swoimi pociechami.
  • Budżet obywatelski mieszkańcow Torunia.
    Miasto
    Opublikowana została lista wniosków z propozycjami do budżetu obywatelskiego Torunia na rok 2024. Jest na niej 158 projektów.
  • Inwestycje, Miasto
    Z uwagi na sygnały mieszkańców od jutra, tj. 1 czerwca 2023 r. wykonawca udostępni zejście od Bramy Klasztornej do Wisły, co skróci dojście do rzeki i statku turystycznego.
  • Toruńska delegacja z nagrodą na konferencji udarowej
    Miasto
    Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu został uhonorowany w Monachium przez Europejską Organizację Udarową (ESO).
  • Miasto
    Uroczysta zbiórka z przekazaniem nagród awansów i wyróżnień oraz prezentów od samorządu – tak 31 maja 2023 r. strażacy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej uczcili branżowe święto.
  • Widok na oświetloną popołudniowę starówkę z lotu ptaka, fot. Daniel Pach
    Kultura, Miasto
    Toruń jedynką wśród 10 najciekawszych atrakcji turystycznych Polski według brytyjskiego "The Guardian"!
  • Ruszyły zapisy do udziału w bezpłatnym projekcie pn. „Zawodowy krok do przodu”, który skierowany jest do osób z orzeczeniem o niepełnosprawności.
  • Delegacja Torunia odwiedziła Kowno, gdzie z okazji Dni Miasta spotkali się przedstawiciele miast partnerskich i współpracujących.
  • Instytucje toruńskie przygotowały dla najmłodszych mieszkańców szereg atrakcji z okazji Dnia Dziecka. Publikujemy listę wybranych wydarzeń. Sprawdź jak ciekawie w Toruniu spędzić czas wraz ze swoimi pociechami.
  • Gotowe jest już torowisko i sieć trakcyjna na znacznej części nowej linii tramwajowej od przejazdu kolejowo-tramwajowego, wzdłuż ul. Polnej, Ugorów i Watzenrodego do ronda Strobanda. Na pozostałych odcinkach prace jeszcze trwają, ale zbliżają się do ostatniej prostej.
  • 3 125 000 złotych wpłynie do miejskiej kasy ze sprzedaży dwóch działek inwestycyjnych w przetargach organizowanych przez Wydział Gospodarki Nieruchomościami. Nabywców znalazły tereny przy ul. Pera Jonssona i Rolniczej.
  • KS Pomorzanin Toruń zwyciężył w Eurohockey Club Challenge I. W turnieju w chorwackiej Zelinie „Pomorek” wygrał wszystkie cztery spotkania i w wielkim stylu uzyskał awans do wyższej dywizji.
  • Toruń jedynką wśród 10 najciekawszych atrakcji turystycznych Polski według brytyjskiego "The Guardian"!
  • Prezydent Torunia Michał Zaleski wręczył medal 30 maja 2023 r. w Dworze Artusa podczas sesji naukowej z okazji 60. urodzin prof. Wojciecha Polaka. - Jestem zaszczycony, iż kopernikański Toruń może cieszyć się z tego, że ten okrągły jubileusz zechciał Pan Profesor spędzić w naszym mieście - zaznaczył prezydent Michał Zaleski.