Park Tysiąclecia | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Środowisko

Park Tysiąclecia

Ławki w parku tysiąclecia, fot. Sławomir Kowalski

Park Tysiąclecia jest zlokalizowany w lewobrzeżnej części Torunia. Ma powierzchnię ok. 19 hektarów. Pełni przede wszystkim funkcję rekreacyjną, ma też walory kompozycyjne i historyczne.

Jego lokalizacja jest ściśle związana z istniejącymi na tym obszarze obiektami fortecznymi. Park jest bowiem położony na obszarze zabytkowego fortu „Przyczółek Mostowy”, w jego starszej części, która powstała w latach 1824-1832. Park rozciąga się na stoku bojowym fortu. Północną granicę parku stanowi grobla uformowana po linii fosy i dalej ul. Podgórska. Południową i zachodnią granicę wyznacza linia drzew - w tej części przepływa też potok Wielanda, na którym zlokalizowany jest staw.

Układ kompozycyjny parku jest ściśle związany z ukształtowaniem terenu oraz umocnieniami fortecznymi. Decyduje to o jego niepowtarzalnym charakterze. Szata roślinna jest odmienna gatunkowo w różnych częściach parku, w zależności od rzeźby terenu. W okolicy stawu i strumienia dominują wierzby białe, klony pospolite, topole białe, a w miejscach najbardziej podmokłych wiązy i olchy, których wiek sięga 100 lat. Roślinność w pobliżu grobli była nasadzana w okresie budowy fortu - dominują tu dęby i topole czarne, a także wiązy, których wiek dochodzi do 190 lat.

Układ dróg i ścieżek parkowych także wynika z ukształtowania terenu i jego historycznej funkcji. Mamy więc drogę biegnącą po grobli i drogę wzdłuż fosy oraz łączące się z nimi alejki spacerowe, wyznaczone łagodnymi trawersami. Ponieważ głownymi elementami parku są drzewa, uzupełnione grupami różnorodnych krzewów, park sprawia wrażenie otwartego przestrzennie i przyjaznego.

Wykorzystano teksty z ulotki "Parki miejskie i dworskie Torunia"
wydanej przez Oddział Miejski PTTK w Toruniu.

Park Tysiąclecia po rewitalizacji

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu; rzeźba mostu im. gen. E. Zawackiej wykonana w lodzie
    Miasto
    Jedną z atrakcji 10. rocznicy powstania mostu gen. Elżbiety Zawackiej było rzeźbienie mostu w lodzie. Spektakularna rzeźba stanęła na Rynku Staromiejskim.
  • Kultura, Miasto, Sport
    Od 10 lat białe łuki mostu im. gen. Elżbiety Zawackiej są nieodłącznym elementem panoramy Torunia. Rocznicę otwarcia drugiego toruńskiego mostu drogowego obchodzimy w ten weekend.
  • Na zdjęciu: otwarcie Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim
    Miasto, Sport
    Od 4 do 10 grudnia 2023 r. Toruń jest stolicą boksu – rozpoczęły się Mistrzostwa Polski seniorek i seniorów w boksie olimpijskim.
  • Na zdjęciu: walka bokserska
    Miasto, Sport
    9 i 10 grudnia 2023 r. w hali tenisowej przy ul. Szosa Chełmińska odbędą się walki finałowe Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
  • Miasto
    Prezydent Torunia Michał Zaleski odwiedził z opłatkiem i upominkami toruńskie kluby seniora.
  • Wraca sezonowe lodowisko Przy Skarpie
    Miasto, Sport
    Dobra informacja dla miłośników jazdy na łyżwach. 16 grudnia 2023 roku otwarte zostanie lodowisko sezonowe Przy Skarpie. Po dłuższej przerwie ponownie otwarte zostanie sezonowe lodowisko MOSiR, które znajduje się przy ul. Przy Skarpie 2. Pierwsi łyżwiarze będą mogli wejść na lód 16 grudnia 2023 roku. Lodowisko będzie czynne od poniedziałku do...
  • Prezydent Torunia Michał Zaleski odwiedził z opłatkiem i upominkami toruńskie kluby seniora.
  • 9 i 10 grudnia 2023 r. w hali tenisowej przy ul. Szosa Chełmińska odbędą się walki finałowe Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
  • Od 10 lat białe łuki mostu im. gen. Elżbiety Zawackiej są nieodłącznym elementem panoramy Torunia. Rocznicę otwarcia drugiego toruńskiego mostu drogowego obchodzimy w ten weekend.
  • W najbliższą niedzielę, 10 grudnia 2023 r., w rejonie Motoareny odbędzie się impreza samochodowa „4. Toruńska Barbórka”. W związku z tym z ruchu na kilka godzin zostanie zmieniona organizacja ruchu.
  • Miejsce na Osiedlu Mieszkaniowym Glinki, gdzie podczas prowadzonych prac inwestycyjnych w 2016 r. odnaleziono zbiorowe mogiły jeńców niemieckich, pozostanie terenem zielonym. W najbliższym czasie z tego terenu znikną materiały budowlane i maszyny. - Teren zagospodarujemy zielenią, nasadzeniami krzewów i posianiem trawy. Zostanie on tymczasowo...
  • Od 2009 r. na Rynku Nowomiejskim odbywa się co roku plenerowa Wigilia Miejska dla mieszkańców i gości miasta.
  • W ramach prowadzonych w Toruniu nasadzeń ponad 80 drzew pojawiło się na nowym osiedlu w północnej części Torunia, tzw. Jarze.
  • Na terenie miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowane są słabe opady marznącego deszczu lub mżawki powodujące gołoledź.