Archiwum | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Rozwój

Archiwum

Proces aktualizacji dokumentu Strategii rozpoczęto w roku 2006 wraz z pracami nad Lokalnym Programem Rewitalizacji. 25 września 2006 r. odbyły się pierwsze konsultacje społeczne dotyczące założeń ujętych w projekcie Strategii. Prace nad dokumentem kontynuowano w roku 2007 między innymi w gronie ekspertów oraz magistratu.

Ze względu na rozpoczęcie się nowego okresu programowania środków unijnych, liczne nowe przepisy z tym związane wstrzymano prace nad aktualizacją Strategii.

W kwietniu 2010 r. za pośrednictwem internetowej strony Urzędu Miasta Torunia przeprowadzono konsultacje społeczne dotyczące projektu Strategii. Załącznik nr 2 do dokumentu Strategii zawiera wykaz sugestii w formie tabelarycznej, które otrzymano po przeprowadzonych konsultacjach (22.04.-12.05.2010 r.) od poszczególnych instytucji, osób prywatnych wraz z zakresem ich wykonania. Znaczna część tych uwag została uwzględniona. W przypadku kiedy Wykonawca dokumentu miał odmienne stanowisko niż wnioskujący zmiany, wprowadzono wyjaśnienie danego postępowania. Informacja o w/w konsultacjach dodatkowo została zamieszczona w lokalnej prasie oraz na portalu miejskim www.torun.pl.

W ramach konsultacji dotyczących projektu Strategii, w dniu 17 maja 2010 roku zorganizowano spotkanie dla środowisk gospodarczych, naukowych oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych. Celem spotkania było podjęcie szerokiej dyskusji na temat zapisów oraz kierunków rozwoju miasta, wskazanych w projekcie Strategii Rozwoju Miasta Torunia.

Strategia Rozwoju Miasta Torunia do roku 2020 została uchwalona przez Radę Miasta Torunia w dniu 4 listopada 2010 roku (uchwała nr 935/2010 Rady Miasta Torunia). Perspektywa czasowa obecnej Strategii została określona do 2020 r. Z punktu widzenia założonych celów strategicznych, jest to perspektywa, która urealnia możliwości ich realizacji.

W projekcie dokumentu określono wizję miasta w roku 2020 jako ośrodka turystycznego, edukacyjnego i gospodarczego. Ponadto sformułowano kilka priorytetowych kierunków rozwoju, do których miasto będzie dążyć, tj.: Toruń - miastem kultury; Toruń - miastem turystyki; Toruń - ośrodkiem akademickim i miastem innowacyjnych przedsiębiorstw; Toruń - ośrodkiem metropolitalnym.

Dokument zawiera zobiektyzowany system zarządzania strategicznego. Przy konstruowaniu reguł zarządzania strategicznego przyjęto następujące zasady: zachowanie czytelności zasad zarządzania strategicznego, wskazania na główną rolę Strategii w zarządzaniu, określenie struktury i zapisów dokumentu Strategii w sposób pozwalający na jej wykorzystanie przy konstruowaniu uzasadnień finansowania projektów ze środków UE.

Misja samorządu
Misję samorządu miasta Torunia zdefiniowano w sposób następujący:

"Misją samorządu jest to, aby uczynić Toruń miastem społeczności otwartej i przedsiębiorczej, która pamięta o dziedzictwie swoich przodków i wykorzystuje je do zbudowania nowoczesnego ośrodka kultury, nauki, gospodarki i turystyki, pełniącego rolę ośrodka metropolitalnego."

Wizja miasta
Wizję miasta Torunia w 2020 r., streszczono w następującej formule:

"Toruń nowoczesnym miastem europejskiej przestrzeni rozwoju."

Struktura Strategii Rozwoju Miasta Torunia z 2010 r. zawierała 4 cele strategiczne dotyczące wszystkich dziedzin życia: społeczeństwo, gospodarkę, oświatę, kulturę oraz turystykę, tj.:

Cel strategiczny 1.
Toruń bezpiecznym miastem społeczności aktywnej i zdrowej
Cele operacyjne:
1.1    Rozwój licznych i aktywnych organizacji pozarządowych oraz ich działalności   
1.2    Aktywizacja i integracja grup zagrożonych wykluczeniem społecznym   
1.3    Wsparcie osób niepełnosprawnych w integracji społecznej i zawodowej   
1.4    Poprawa stanu technicznego i wyposażenia miejskich, publicznych placówek opieki zdrowotnej   
1.5    Rozwój sportu szkolnego, kwalifikowanego oraz miejskiej rekreacji   
1.6    Poprawa stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego w mieście   

Cel strategiczny 2.
Toruń silny nowoczesną gospodarką opartą o innowacyjne przedsiębiorstwa, rozwijający infrastrukturę techniczną na potrzeby mieszkańców, gospodarki i turystów
Cele operacyjne:
2.1    Rozwój lokalnych instytucji otoczenia biznesu   
2.2    Promocja gospodarcza Torunia – aktywne pozyskiwanie inwestorów   
2.3    Wsparcie innowacyjnych działań na rzecz gospodarki opartej na wiedzy   
2.4    Poprawa stanu środowiska naturalnego na terenie miasta   
2.5    Poprawa warunków komunikacyjnych w układzie przestrzennym miasta   
2.6    Rozwój budownictwa mieszkaniowego   

Cel strategiczny 3.
Toruń miastem edukacji i ośrodkiem akademickim o międzynarodowym znaczeniu
Cele operacyjne:
3.1    Umacnianie pozycji Torunia jako regionalnego ośrodka edukacji młodzieży   
3.2    Podwyższanie jakości świadczonych usług edukacyjnych na szczeblu przedszkolnym, podstawowym, gimnazjalnym oraz kształcenia ustawicznego   
3.3    Kształtowanie międzynarodowego wymiaru Uniwersytetu   
3.4    Toruń miastem międzynarodowych spotkań naukowców   

Cel strategiczny 4.
Toruń miastem chroniącym dziedzictwo kulturowe oraz rozwijającym sferę kulturalną i gospodarkę turystyczną
Cele operacyjne:
4.1    Wzmacnianie instytucjonalne działalności w sferze kultury   
4.2    Wzmocnienie i poszerzanie oferty kulturalnej miasta   
4.3    Rewitalizacja obiektów zabytkowych i terenów zdegradowanych   
4.4    Rozwój marki i konkurencyjnych produktów turystycznych   
4.5    Przygotowanie społecznych podstaw do rozwoju turystyki w Toruniu   
4.6    Toruń miastem międzynarodowych spotkań biznesmenów   

Powyższe cele strategiczne, ze względu na swój kompleksowy charakter, zostały podzielone na określone cele operacyjne. Ponadto każdy cel operacyjny został dodatkowo scharakteryzowany pod względem spodziewanych rezultatów, głównych partnerów oraz priorytetowych instrumentów realizacji celu.



Materiały archiwalne dotyczące działań związanych z dokumentem "Strategia Rozwoju Miasta Torunia" z 2002 r. oraz jego aktualizacją:

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: otwarcie Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim
    Miasto, Sport
    Od 4 do 10 grudnia 2023 r. Toruń jest stolicą boksu – rozpoczęły się Mistrzostwa Polski seniorek i seniorów w boksie olimpijskim.
  • Miasto
    15 grudnia 2023 r. mija termin na składanie wniosków o zwolnienie od podatku od nieruchomości na 2024 r. budynków, w których utrzymywany jest zielony dach, ogród wertykalny lub zielona fasada. Obowiązek ten dotyczy również tych podatników, którzy chcą kontynuować w 2024 r. zwolnienie.
  • Miasto
    Miejsce na Osiedlu Mieszkaniowym Glinki, gdzie podczas prowadzonych prac inwestycyjnych w 2016 r. odnaleziono zbiorowe mogiły jeńców niemieckich, pozostanie terenem zielonym. W najbliższym czasie z tego terenu znikną materiały budowlane i maszyny. - Teren zagospodarujemy zielenią, nasadzeniami krzewów i posianiem trawy. Zostanie on tymczasowo...
  • Na zdjęciu: Wejście do budynku Powiatowego Urzędu Pracy
    Miasto
    Zostało już tylko 7 ostatnich bonów na zasiedlenie przyznawanych w ramach projektu: „Podniesienie aktywności zawodowej klientów publicznych służb zatrudnienia – PUP dla Miasta Torunia (I)”, realizowanego przez Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia.
  • Arkadiusz Szymański, zawodnik TSŻ-u Schoenberger Toruń został Indywidualnym Mistrzem Świata.
    Miasto, Sport
    Dobre informacje przyszły prosto z Australii. Arkadiusz Szymański, zawodnik TSŻ-u Schoenberger Toruń, w sobotę (2 grudnia 2023 r.) został Indywidualnym Mistrzem Świata.
  • 4. Toruńska Barbórka - zmiany w organizacji ruchu
    Miasto, Sport
    W najbliższą niedzielę, 10 grudnia 2023 r., w rejonie Motoareny odbędzie się impreza samochodowa „4. Toruńska Barbórka”. W związku z tym z ruchu na kilka godzin zostanie zmieniona organizacja ruchu.
  • „Mikołajki – przedświąteczne pląsy z Elfem” to hasło przewodnie tegorocznego spotkania mikołajkowego zorganizowanego przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych.
  • Szybko i wygodnie, bez wychodzenia z domu złóż online wniosek o wydanie odpisu aktu stanu cywilnego lub zaświadczenia o stanie cywilnym. W tej samej formie możesz wnieść na konto Urzędu Miasta Torunia opłatę skarbową za wydanie odpisu lub zaświadczenia.
  • Mikołajki w Toruniu rozpoczęła tradycyjna akcja głośnego czytania w Szkole Podstawowej nr 9. W 2023 roku uczniowie tej szkoły wysłuchali „Dzieci Pana Astronoma” Wandy Chotomskiej.
  • 15 grudnia 2023 r. mija termin na składanie wniosków o zwolnienie od podatku od nieruchomości na 2024 r. budynków, w których utrzymywany jest zielony dach, ogród wertykalny lub zielona fasada. Obowiązek ten dotyczy również tych podatników, którzy chcą kontynuować w 2024 r. zwolnienie.
  • W czapce św. Mikołaja, z brodą i wąsami, z poręczami jak gwiazdkowe cukierki, ozdobiony światełkami, pełen słodkich i nie tylko upominków – jak co roku w Toruniu w Mikołajki rozpoczął kursowanie świąteczny tramwaj Miejskiego Zakładu Komunikacji.
  • Zostało już tylko 7 ostatnich bonów na zasiedlenie przyznawanych w ramach projektu: „Podniesienie aktywności zawodowej klientów publicznych służb zatrudnienia – PUP dla Miasta Torunia (I)”, realizowanego przez Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia.
  • Stowarzyszenie Lawendowe Wzgórza zakończyło niezwykle ważny etap w Szkołach Podstawowych w Toruniu! Od 18 września 2023 r. trwała realizacja programów rekomendowanych "Unplugged" i "Debata", które mają ogromne znaczenie dla edukacji toruńskiej młodzieży.
  • W tym roku minęła setna rocznica urodzin znakomitej sportsmenki Melanii Sinorackiej, pierwszej podgórskiej olimpijki. Z tej okazji we wtorek 5 grudnia 2023 r. na kamienicy przy ul. Poznańskiej 125, w której mieszkała, odsłonięto pamiątkową tablicę.