Św. Jan Chrzciciel, patron Torunia | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Turystyka

Św. Jan Chrzciciel, patron Torunia

Patron Torunia, św. Jan Chrzciciel, jest jedną z najbardziej znanych postaci biblijnych i jednym z najbardziej czczonych świętych. Jego hebrajskie imię Johhanan tłumaczy się jako "Bóg jest łaskawy" lub "Jahwe się zmiłował". Jan żył od 1 roku p.n.e. do 32 roku n.e. W kalendarzu obchodzi się uroczystość ku czci świętego nie tylko w dniu jego śmierci (29 sierpnia), ale także w dniu narodzin (24 czerwca).

W Biblii można wyczytać o jego życiu i posłannictwie więcej niż o którymkolwiek innym świętym. Święty odegrał wyjątkową rolę w czasach Jezusa Chrystusa, którego był niemal rówieśnikiem i krewnym. Został przedstawiony jako ten, którego zapowiedzieli prorocy Starego Testamentu i jako ten, który przygotuje drogę Mesjaszowi.

Był synem kapłana Zachariasza i Elżbiety, krewnej Maryi. Jego przyjście na świat oznajmił Zachariaszowi anioł Gabriel, który wybrał dla mającego się narodzić dziecka imię Jan. W trakcie spotkania Maryi i Elżbiety w czasie, gdy obie kobiety były w ciąży, Jan miał poruszyć się w łonie swojej matki, która została napełniona Duchem Świętym. Jan urodził się prawdopodobnie w mieście Ain Karim, w którym doszło także do biblijnego nawiedzenia. Leży ono 7 km na zachód od Jerozolimy. Jako dojrzały mężczyzna miał wieść samotne życie pustelnika. Swoją publiczną działalność rozpoczął w wieku 30 lat. Nosił ubranie z sierści wielbłąda i pas skórzany około bioder, a jego pokarmem była szarańcza i miód leśny. W ten sposób zaznaczał potrzebę nawrócenia i powrotu do życia zgodnego z przykazaniami Bożymi. Otaczał się gronem uczniów, a ludziom tego pragnącym udzielał chrztu w rzece Jordan. Głosił, że nie jest Mesjaszem, gdyż ten miał wkrótce pojawić się, a on nie jest godzien nosić jego sandałów. Do spotkania Jana i Jezusa doszło nad Jordanem, gdzie Chrystus przyjął chrzest z rąk Jana. Ze względu na radykalizm moralny i bezkompromisowość Jan zwrócił na siebie uwagę króla Heroda Antypasa. Zarzucał mu niemoralne życie i potępiał za cudzołóstwo. Skupił tym na sobie nienawiść żony Heroda - Herodiady. Na skutek tej waśni został pojmany i aresztowany w twierdzy Macheront. Wyrok śmierci na Jana zapadł na urodzinach Heroda. Na skutek podstępu Herodiady, jej córka Salome zatańczyła przed Herodem i wymusiła spełnienie określonej prośby. Salome poprosiła o głowę Jana Chrzciciela. Wyrok został wykonany przez ścięcie.

Najsławniejszym kościołem poświęconym św. Janowi Chrzcicielowi jest Bazylika św. Jana na Lateranie w Rzymie. Była to pierwotna siedziba papieży przed przeniesieniem jej na Watykan. Sławnym sanktuarium Janowym była również bazylika w Damaszku, którą wybudowano za czasów cesarza Teodozego I Wielkiego (379-395). Współcześnie znajduje się w niej meczet muzułmański. Blisko Jerozolimy, na ogłoszonym przez tradycję miejscu istnienia domu Elżbiety i Zachariasza, znajduje się obecnie kościół.

Ze względu na niezwykłe znaczenie tego świętego w dziejach wiele cechów rzemieślniczych obrało go sobie za patrona. I tak św. Jan jest patronem kowali i misjonarzy, tkaczy, krawców, kuśnierzy, garbarzy, farbiarzy, siodlarzy, właścicieli winnic, oberżystów, bednarzy, kominiarzy, stolarzy, architektów, murarzy, kamieniarzy, właścicieli kin, pasterzy, rolników, muzyków, tancerzy, pieśniarzy, abstynentów; jest opiekunem winnic, zwierząt domowych, owiec i baranów; wzywany w przypadku padaczki, bólu głowy, chrypy, zawrotów głowy, chorób dzieci, w trwodze, w przypadku gradobicia.

W Polsce oprócz patronatu nad Toruniem powierzono mu m.in.  archidiecezję warszawską. Święty patronuje również Florencji, Malcie, Burgundii, Prowansji i Amiens.

>>> Czytaj o Święcie Miasta Torunia, przypadającym w dniu urodzin św. Jana Chrzciciela

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: ludzie idą ulicą Szeroką
    Kultura, Miasto, Sport
    Ostatni weekend czerwca pod znakiem X Muzy - w Toruniu trwa Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest. Mamy też wyjątkowe wydarzenie w CSW, gdzie nastąpi otwarcie wystawy prezentującej kolekcję sztuki współczesnej należącą do Wojciecha Fibaka. A dla sprawgnionych ochłody w te gorące dni - pełne atrakcji imprezy na basenach letnich oraz w Aqua Toruń.
  • 29 czerwca 2024 r., Smocza Łódź wypłynęła z Przystani Toruń w kierunku Gdańska.
    Eko, Miasto
    Toruń był jednym z przystanków akcji „Wspólnie dla Wisły” organizowanej przez Fundację Biznes dla Klimatu.
  • Nowe pokolenie, klasycy i Wojciech Fibak w CSW
    Kultura, Miasto
    "Nowe pokolenie i klasycy z Kolekcji Wojciecha Fibaka" to nazwa wystawy obrazów, i nie tylko, która 28 czerwca 2024 r. została otwarta w Centrum Sztuki Współczesnej. Już mówi się, że ekspozycja ma szansę stać się jednym z najważniejszych wydarzeń wystawienniczych sezonu letniego 2024 w kraju. Jest to pierwsza odsłona nowego oblicza jednej z...
  • Dagmara Zielińska i zwyciężczynie Mistrzostw Polski w klasyfikacji Open Kobiet
    Miasto
    Strażacy z całej Polski rywalizowali w Mistrzostwach Polski o tytuł „Najtwardszego strażaka” - The FireFit Champoinships. KM PSP w Toruniu zajęła 3. miejsce w w rywalizacji drużynowej.
  • Dodają skrzydeł od 50 lat
    Miasto
    Żłobek Miejski nr 1 w Toruniu świętuje swoje 50-lecie. Z tej okazji na fasadzie placówki odsłonięto tablicę pamiątkową. Nie zabrakło tortu, prezentów, odznaczeń i występów dzieci!
  • Korekty na linii autobusowej nr 12
    Miasto, MZK
    Od 1 lipca br. wprowadzone zostaną korekty rozkładu jazdy linii nr 12.
  • "Nowe pokolenie i klasycy z Kolekcji Wojciecha Fibaka" to nazwa wystawy obrazów, i nie tylko, która 28 czerwca 2024 r. została otwarta w Centrum Sztuki Współczesnej. Już mówi się, że ekspozycja ma szansę stać się jednym z najważniejszych wydarzeń wystawienniczych sezonu letniego 2024 w kraju. Jest to pierwsza odsłona nowego oblicza jednej z...
  • Dobiega końca remont ulicy Przy Skarpie. Obecnie trwają roboty wykończeniowe i porządkowe, a ruch odbywa się w tym rejonie bez przeszkód.
  • Tak wygląda w czerwcu 2024 roku, ponad rok od powstania, park kieszonkowy "Litewska Ojczyzna" w Toruniu.
  • Otwarcie minitężni było 28 czerwca 2024 r. główną atrakcją pikniku dla podopiecznych Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego przy ul. Ligi Polskiej.
  • 28 czerwca 2024 roku Gmina Miasta Toruń powołała Pana Jacka Smulskiego na stanowisko Przewodniczącego Rady Nadzorczej KS Toruń Hokejowa Spółka Akcyjna. Podjęto również decyzję o powołaniu na członka Rady Nadzorczej Pana Jacka Kannenberga. Nowy Przewodniczący Rady Nadzorczej Pan Jacek Smulski jest absolwentem Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu na...
  • W Toruniu odbywa się XI Okręgowy Zjazd Delegatów Rodzinnych Ogródków Działkowych. W wydarzeniu wziął udział Prezydent Torunia Paweł Gulewski.
  • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego. Zamknięcie następuje w piątki o godz. 19:00. Na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do ul. Żeglarskiej wprowadzony jest całkowity zakaz ruchu, natomiast od Woli Zamkowej do ul. Łaziennej obowiązuje...
  • Szukasz miejsca dla swojej firmy w Toruniu? Zakład Gospodarki Mieszkaniowej ma ciekawą ofertę lokali na działalność gospodarczą. Do 12 lipca 2024 r. można składać oferty na wynajem lokali użytkowych, obiektów fortecznych i miejsc parkingowych i garaży.