Lejda | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń

Lejda

Herb Lejdy    Flaga Holandii

Lejda (Leiden), Holandia
1988 rok

Podstawowe informacje:
Położona w centrum regionu Randstad w pobliżu Amsterdamu, Rotterdamu, Utrechtu i Hagi. Liczy 113 tys. mieszkańców. Międzynarodowe lotnisko Schiphol znajduje się o kwadrans od Lejdy.

Rys historyczny:
Pierwsze ślady osadnictwa na terenie dzisiejszej Lejdy pochodzą jeszcze sprzed naszej ery. Pozostałości stałej osady znad Renu pochodzą z XI wieku. Rozkwit miasta rozpoczyna się wraz z założeniem tu uniwersytetu w 1575 r. Rok wcześniej okolice opuszczają Hiszpanie - na pamiątkę tego wydarzenia, rokrocznie dzień ten jest wielkim miejskim świętem i festynem.

Warto wiedzieć:
Jest jednym z głównych ośrodków handlowych Holandii (handel kwiatami), a także ośrodkiem przemysłowym (przemysł maszynowy, kosmetyczny, włókienniczy).

W Lejdzie mieści się najstarszy holenderski uniwersytet, założony w 1575 roku. Są tu również ważne instytucje naukowo-badawcze i towarzystwa naukowe: Biblioteka Uniwersytecka (założona w 1575), Biblioteka Literatury Niderlandzkiej (1766), obserwatorium astronomiczne.

W Lejdzie urodził się Rembrandt. Mówi się także, że Lejda to pierwsze holenderskie miasto, gdzie zaczęto hodować tulipany.

Warto zwiedzić:

  • Brucht (cytadela Lejdy)
  • obiekty uniwersytetu sięgające historią XVI wieku
  • kościoły Pieterskerk oraz Hooglandse
  • Cała starówka przepełniona jest duchem historii. Podziwiać możemy dom Rembrandta, który urodził się właśnie w Lejdzie.

    W Lejdzie jest 12 muzeów, wszystkie są warte zwiedzenia. Każdy znajdzie coś dla siebie gdyż są tu muzea poświecone kulturze i sztuce antycznej, a także znaleźć można wystawy dzieł malarzy związanych z Lejda, także obrazy Rembrandta.

Więcej informacji:

Najczęściej czytane aktualności

  • Zawodniczka Centurii Toruń, Gabriela Wrzeszcz, wywalczyła złoty medal podczas turnieju taekwondo olimpijskiego w belgijskim Lommel.
  • 14. Halowe Mistrzostwa Europy w Lekkiej Atletyce Masters w 2024 roku rozgrywane są w Toruniu. Uroczysta inauguracja wydarzenia odbyła się 16 marca 2024 r. w Arenie Toruń.
  • Międzynarodowy Turniej Minihokeja „Sponsors Cup” rozpoczął się 16 marca 2024 r. na toruńskim lodowisku Tor-Tor.
  • Tomasz Dalasiński, poeta związany z Toruniem, znalazł się w gronie twórców literackich, których utwory zostały zakwalifikowane do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.
  • Spółki miejskie Urbitor i Miejski Zarząd Dróg wydały wspólny komunikat odnoszący się do pojawiających się w przestrzeni publicznej informacji dotyczących budowy Trasy Staromostowej na odcinku od pl. Niepodległości do ul. Dekerta i związanych z tym nieprawdziwymi stwierdzeniami o rzekomym zagrożeniu tej inwestycji dla funkcjonowania targowiska...
  • W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 10 toruńskich par odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 15 marca 2024 r.
  • Toruńskie Centrum Usług Społecznych rozpoczyna nabór do Programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej "Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością" dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024.
  • „100 przeszczepień w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Mikołaja Kopernika w Toruniu” – konferencja pod takim tytułem odbyła się w tej toruńskiej placówce.