Przewodniczący Rady Miasta Torunia - Łukasz Walkusz | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń

Przewodniczący Rady Miasta Torunia - Łukasz Walkusz

Łukasz Walkusz
Przewodniczący Rady Miasta Torunia IX kadencji (2024-2029)

Łukasz Walkusz

Mieszkaniec Torunia, rocznik 1981. Przewodniczący Rady Miasta Torunia.

Reprezentuje osiedle Rubinkowo, Mokre, Jakubskie Przedmieście, Winnicę, Bielawy i Grębocin.

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, studiów podyplomowych z Wiedzy o Unii Europejskiej i Pozyskiwania Funduszy Europejskich oraz Prawa i Finansów Samorządowych. Społecznie pracuje w Radzie Działalności Pożytku Publicznego Miasta Torunia i Radzie Społecznej ds. Konsultacji Społecznych. Działa w Radzie Społecznej Specjalistycznego Szpitala Miejskiego oraz w Radzie Społecznej Miejskiej Przychodni Specjalistycznej.

Współtwórca idei budżetu obywatelskiego (budżetu mieszkańców) w Toruniu.

Zawodowo pracuje jako Dyrektor Departamentu Organizacyjnego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu.

W czasach studenckich przez kilka lat Przewodniczący Niezależnego Zrzeszenia Studentów UMK w Toruniu. Z zamiłowania wolontariusz, zaangażowany w działalność społeczną i charytatywną. Aktywnie uprawia sport, lubi piłkę nożną i pływanie, jest fanem żużla, koszykówki i hokeja.

Jako wieloletni radny skutecznie zabiegał o rozwój miasta. Sukcesem radnego Łukasza Walkusza jest m.in. wsparcie seniorów ze strony miasta, obniżenie o 30% podatków za garaże, wprowadzenie toruńskiego bonu żłobkowego, budowa terenów rekreacyjnych dla rodzin, nowe nasadzenia i powstanie nowych parków kieszonkowych, budowa infrastruktury, ulic osiedlowych oraz  nowych miejsc parkingowych.

Przewodniczący Łukasz Walkusz w obecnej kadencji będzie kontynuować działania w zakresie pomocy seniorom, rodzinom oraz osobom 
z niepełnosprawnościami. Ponadto jego priorytety na najbliższe lata, to bezpieczeństwo mieszkańców, budowa nowych miejsc parkingowych, lepsza pielęgnacja zieleni miejskiej, bardziej aktywna walka z tzw. smogiem, przebudowa ulicy Olsztyńskiej oraz dokończenie budowy dróg osiedlowych. Dodatkowo proponuje mieszkańcom tworzenie nowych terenów do rekreacji i sportu, a także dalszy rozwój ścieżek rowerowych. Ważnym elementem z programu radnego jest również konsekwentna poprawa jakości usług komunikacji publicznej.

Wolne chwile uwielbia spędzać z rodziną, jest szczęśliwym mężem Klaudii oraz tatą Nikodema, Radka i Zofii.


Adres do korespondencji:

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
 • Na zdjęciu: wnętrze kościoła św. Szczepana
  Miasto
  Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
 • Na zdjęciu: dzieci bawią się na boisku
  Miasto
  Tradycyjny festyn rodzinny na Rudaku przyciągnął 15 czerwca 2024 r. na teren Szkoły Podstawowej nr 17 rzesze mieszkańców tego osiedla.
 • Na zdjeciu: wręczenie nagrody Lindego
  Kultura, Miasto
  Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.
 • Na zdjęciu: skrzypaczka
  Kultura, Miasto, Sport
  W weekend wchodzimy koncertowo – muzyką zza oceanu zamyka swój 45. sezon Toruńska Orkiestra Symfoniczna. W sobotę zaś rozgośćmy się na śniadaniu na trawie w Parku Miejskim i przestudiujmy kolejne wydarzenia, których czeka nas co nie miara.
 • Gwiazdy na 10. edycji festiwalu NADA!
  Kultura, Miasto
  Poznaliśmy pierwsze nazwiska zaproszonych artystów!
 • W związku z prognozowanymi opadami burzowymi w nocy z 15 na 16 czerwca 2024 r. może wystąpić zagrożenie hydrologiczne wraz z lokalnymi podtopieniami.
 • Z okazji 100-lecia maratonu w Polsce 15 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim rozegrano biegi sztafetowe, w których łącznie wystąpiły 93 drużyny.
 • Koncertem „Amerykański sen”zakończyła swój 45. jubileuszowy sezon artystyczny Toruńska Orkiestra Symfoniczna. 14 czerwca 2024 r. w CKK Jordanki po raz pierwszy także wręczono Muzy TOS-u – statuetki wyróżniające mecenasów i przyjaciół instytucji.
 • Z okazji 46-lecia partnerstwa miast Torunia i Getyngi w Teatrze Baj Pomorski wystawiony został spektakl „Weltmajstry” w reż. Roberta Talarczyka.
 • W sobotę 15 czerwca 2024 r. na drodze powiatowej nr 2036 od Świetlicy Wiejskiej w Młyńcu Drugim w kierunku Mierzynka do skrzyżowania z ulicą Farmerską na wysokości "figurki" w godz. 10:30-15:00 odbędzie się wyścig kolarski i droga będzie nieprzejezdna.
 • Złotym Aniołem dla Damy Polskiego Kina podczas MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze wyróżniane są wyjątkowe artystki o bogatym dorobku filmowym i teatralnym.
 • W Gdańsku trwa 44. Międzynarodowy Zjazd Miast Nowej Hanzy. W wydarzeniu biorą udział przedstawiciele Torunia.
 • W weekend wchodzimy koncertowo – muzyką zza oceanu zamyka swój 45. sezon Toruńska Orkiestra Symfoniczna. W sobotę zaś rozgośćmy się na śniadaniu na trawie w Parku Miejskim i przestudiujmy kolejne wydarzenia, których czeka nas co nie miara.