Zielony Toruń - Moje drzewo | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Środowisko

Zielony Toruń - Moje drzewo

Zielony Toruń - Moje drzewo

Mieszkańcy mogą wskazywać lokalizacje w mieście, w których chcieliby, żeby zostały posadzone drzewa. Zgłoszenie umożliwia im aplikacja mobilna "Zielony Toruń - moje drzewo".

– Pomysł stworzenia tej aplikacji wziął się stąd, że mieszkańcy Torunia zgłaszali do nas miejsca, gdzie według nich powinny rosnąć drzewa. Połączyliśmy zatem zainteresowanie torunian z dużym potencjałem miasta, jako że co roku sadzimy kilka tysięcy drzew, na przykład w roku 2017 aż 3 500. Teraz zatem mogą to zrobić poprzez aplikację "Zielony Toruń - moje drzewo", a my sprawdzimy wskazaną lokalizację oraz to, czy można w tym miejscu posadzić drzewo – wyjaśniał prezydent Michał Zaleski na konferencji prasowej, podczas której została uruchomiona aplikacja (5 lipca 2018 r.).

Obsługa systemu jest intuicyjna. Każdy mieszkaniec może w 3-4 krokach wskazać miejsce, w którym jego zdaniem miasto powinno posadzić drzewo. Aplikacja działa doskonale zarówno na komputerach stacjonarnych, jak i na tabletach i smartfonach.

W pierwszej kolejności, po wejściu do serwisu www.mojedrzewo.torun.pl, warto zapoznać się z katalogiem gatunków drzew, które są możliwe do posadzenia w mieście. Jest to 8 gatunków rodzimych wpisujących się przestrzeń miejską i już istniejącą w niej zieleń, dobrze znoszących trudne miejskie warunki. Nie oznacza to jednak, że nie będziemy rozpatrywać i analizować zgłoszeń drzew innych gatunków.

Następnie użytkownik wskazuje na mapie lokalizację, w której chciałby posadzić drzewo. System od razu weryfikuje czy jest to teren prywatny, czy należy do Gminy Miasta Toruń - można wskazać tereny miejskie. Dalszym krokiem jest wypełnienie krótkiego formularza, w którym poza wybraną lokalizacją, użytkownik dodaje kilka słów opisu, wybiera gatunek drzewa oraz liczbę sztuk do posadzenia. Gotowy wniosek trafia do Wydziału Środowiska i Zieleni Urzędu Miasta Torunia, który analizuje zgłoszenia i podejmuje decyzję o przyjęciu lub odrzuceniu propozycji. Na podany przez zgłaszającego adres mailowy lub na jego konto utworzone w serwisie użytkownik otrzymuje informacje o kolejnych działaniach podejmowanych w sprawie proponowanych nasadzeń.

Do weryfikacji wniosków został zaangażowany zespół złożony z 9 jednostek organizacyjnych miasta, ze sfery gospodarki przestrzennej i komunalnej. Analizuje on każdą lokalizację pod kątem zgodności z planami zagospodarowania przestrzennego, własności gruntu, bezpieczeństwa drogowego czy kolizji z infrastrukturą podziemną i naziemną. Następnie w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku zostaje przesłana odpowiedź, czy drzewo we wskazanym miejscu się pojawi, czy nie. Możliwe jest też przekazanie wniosku do bazy nasadzeń warunkowych - np. w przypadku, gdy decyzje o posadzeniu drzew na jakimś terenie mogą być podejmowane dopiero po zakończeniu innych działań. W takim przypadku sprawa będzie ponownie analizowana.

Warto wiedzieć, że drzewa są sadzone zwykle dwa razy do roku - wczesną wiosną lub jesienią. Wnioski rozpatrzone pozytywnie będą realizowane w pierwszym lub drugim możliwym terminie nasadzeń.


>>> Przejdź do serwisu: www.mojedrzewo.torun.pl


Najczęściej czytane aktualności

  • Zawodniczka Centurii Toruń, Gabriela Wrzeszcz, wywalczyła złoty medal podczas turnieju taekwondo olimpijskiego w belgijskim Lommel.
  • 14. Halowe Mistrzostwa Europy w Lekkiej Atletyce Masters w 2024 roku rozgrywane są w Toruniu. Uroczysta inauguracja wydarzenia odbyła się 16 marca 2024 r. w Arenie Toruń.
  • Międzynarodowy Turniej Minihokeja „Sponsors Cup” rozpoczął się 16 marca 2024 r. na toruńskim lodowisku Tor-Tor.
  • Tomasz Dalasiński, poeta związany z Toruniem, znalazł się w gronie twórców literackich, których utwory zostały zakwalifikowane do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.
  • Spółki miejskie Urbitor i Miejski Zarząd Dróg wydały wspólny komunikat odnoszący się do pojawiających się w przestrzeni publicznej informacji dotyczących budowy Trasy Staromostowej na odcinku od pl. Niepodległości do ul. Dekerta i związanych z tym nieprawdziwymi stwierdzeniami o rzekomym zagrożeniu tej inwestycji dla funkcjonowania targowiska...
  • W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 10 toruńskich par odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 15 marca 2024 r.
  • Toruńskie Centrum Usług Społecznych rozpoczyna nabór do Programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej "Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością" dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024.
  • „100 przeszczepień w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Mikołaja Kopernika w Toruniu” – konferencja pod takim tytułem odbyła się w tej toruńskiej placówce.