Placówki naukowe | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Nauka

Placówki naukowe

Polska Akademia Nauk
Centrum Astronomiczne im. M. Kopernika
Zakład Astrofizyki
ul. Rabiańska 8

>>> strona internetowa: www.ncac.torun.pl

Pracownicy CAMK Toruń prowadzą badania naukowe w następujących obszarach:

  • Późne etapy ewolucji gwiazd
  • Obiekty typu V838 Monocerotis
  • Astrofizyka wysokich energii
  • Badania promieniowania radiowego plazmy magnetosferycznej

CAMK Toruń uczestniczy również w międzynarodowych projektach obserwacyjnych:

  • Southern African Large Telescope (SALT) - budowa i prowadzenie obserwacji za pomocą 10-metrowego teleskopu optycznego SALT w obserwatorium SAAO w Republice Południowej Afryki
  • Herschel Space Obserwatory (HSO) - projekt Europejskiej Agencji Kosmicznej z udziałem 3 krajów niestowarzyszonych - USA, Kanady i Polski zakładający wyniesienie w przestrzeń kosmiczną satelity Herschel z 3.5 metrowym teleskopem do obserwacji w zakresie submilimetrowym
  • International Gamma Ray Laboratory (INTEGRAL) - satelita obserwujący w paśmie gamma, zbudowany przez ESA, przy współudziale NASA, Rosji, Czech i Polski został wyniesiony na orbitę w roku 2002. Polska, a CAMK w szczególności, od 1996 roku aktywnie uczestniczyła w budowie instrumentów oraz tworzeniu oprogramowania przetwarzającego dane z satelity. Polski udział polegał m.in. na zaprojektowaniu, zainstalowaniu (w Centrum Danych Naukowych INTEGRALa - ISDC pod Genewą), i uruchomieniu, odbiornika telemetrii czasu rzeczywistego odbierającego dane telemetryczne z satelity oraz na zaprojektowaniu i uruchomieniu modułu IBAS wykrywającego w czasie rzeczywistym rozbłyski gamma.

Polska Akademia Nauk 
Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania im. S. Leszczyńskiego
Zakład Zasobów Środowiska i Geozagrożeń
ul. Kopernika 19

>>> strona internetowa: www.igipz.pan.pl/strona-glowna-zzsig.html

Zakład Geomorfologii i Hydrologii Niżu powstał jako Pracownia Mapy Geomorfologicznej i Hydrograficznej w 1953 r. Początkowo podstawowym zadaniem było prowadzenie szczegółowego kartowania geomorfologicznego i hydrograficznego w północnej Polsce. Kartowanie prowadzono na obszarach: Wysoczyzny Dobrzyńskiej i Krajeńskiej, sandrze Brdy w pradolinie Noteci-Warty. Od 1969 roku rozpoczęto badania na zbiorniku włocławskim i jego otoczeniu. Głównym problemem badawczym było prześledzenie wpływu tej zabudowy hydrotechnicznej na środowisko geograficzne doliny Wisły. Równolegle prowadzone były prace dotyczące ewolucji doliny dolnej Wisły oraz zagadnień startygrafii vistulianu na otaczających ją obszarach.

Osiągnięcia:

  • opracowanie metodyki szczegółowego kartowania geomorfologicznego dla obszaru Niżu Polskiego oraz opracowanie map geomorfologicznych w skali 1:50 000 (lata 1950-60)
  • określenie wpływu Zbiornika Włocławskiego na abiotyczne elementy środowiska przyrodniczego w jego otoczeniu (lata 1970 - po współczesność)
  • synteza stratygrafii vistulianu w rejonie doliny dolnej Wisły (1970-90)
  • opracowanie modelu ewolucji systemów rzeczno-jeziornych na obszarze młodoglacjalnym Polski.

Polska Akademia Nauk
Instytut Badań Literackich PAN. Pracownia Słownika Polszczyzny XVI wieku
ul. Piekary 8

>>> strona internetowa: www.ibl.waw.pl

Pracownia, utworzona w 1949 r. składa się z dwóch zespołów: w Toruniu i we Wrocławiu. Dotychczas ukazały się 34 tomy Słownika polszczyzny XVI wieku (od A do P). Podstawą materiałową Słownika jest zbiór tekstów XVI-wiecznych, reprezentujących możliwie wszystkie formy piśmiennicze: wierszowane i prozatorskie, ciągłe i dialogowane, retoryczne, naukowe, narracyjne itp. o różnej genezie społecznej i różnym stopniu literackości, pochodzących ze wszystkich dzielnic ówczesnej Polski. Opracowywane są wszystkie pojawiające się w nich wyrazy poza nazwami miejscowymi i osobowymi. Zgromadzona kartoteka liczy ponad 8 milionów kart (ok. 100.000 haseł). Niezredagowane jeszcze materiały są uporządkowane alfabetycznie i udostępniane badaczom.


Towarzystwo Naukowe w Toruniu
ul. Wysoka 16

>>> strona internetowa: www.tnt.torun.pl

Założona w 1875 organizacja służąca rozwojowi nauki i kultury. Początkowo, w okresie zaborów, służyło przede wszystkim sprawie narodowej, badając i dokumentując polskość ziemi pomorskiej. W 1881 r. Towarzystwo rozpisało konkurs na "Opis miasta Torunia", mający zawierać informacje o założeniu i historii miasta, miejscowych podaniach i legendach oraz "życiu i zarobkowaniu mieszczan toruńskich za czasów polskich" w tym dziejów cechów. Istotną częścią pracy miał być spis wszystkich polskich instytucji funkcjonujących w mieście zawierający dane o ich historii i działalności. Później, oprócz aktywności naukowej i wydawniczej współuczestniczyło w tworzeniu ważnych instytucji kultury polskiej, jak Książnica Miejska i Muzeum. Dążyło do powstania uniwersytetu w Toruniu.

Obecnie, kontynuując dorobek przeszłości, Towarzystwo prowadzi prace badawcze, publikuje ich wyniki, popularyzuje wiedzę o dziejach Torunia i całego Pomorza. Wydaje m.in.: materiały źródłowe do dziejów Polski Północnej, wielkie monografie historyczne Torunia i Pomorza, opracowania naukowe z różnych dziedzin wiedzy, a także ceniony periodyk "Zapiski Historyczne". W swoich publikacjach, zgodnie z prawdą dziejową, ukazuje kulturę materialną i duchową Polski Północnej jako wspólny dorobek Polaków i Niemców. W ten sposób dąży do przełamania stereotypów i służy przyszłej współpracy w zjednoczonej Europie.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: Magnolie na tle ceglanego budynku
    Kultura, Miasto, Sport
    W ostatni weekend kwietnia, oprócz pięknej pogody, spodziewamy się wielu fantastycznych wydarzeń kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych. Taka rozgrzewka przed majówką. Zapraszamy!
  • Na zdjęciu: radni miasta Torunia na lata 2024-2029
    Miasto
    W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.
  • Na zdjęciu: odznaczone pary małżeńskie
    Miasto
    W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 9 toruńskich par odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 26 kwietnia 2024 r.
  • Na zdjęciu: ubrani na galowo uczniowie
    Miasto
    26 kwietnia 2024 r. uczniowie najstarszych klas szkół średnich uroczyście kończą zajęcia szkolne. Z tej okazji swoje słowa kieruje do nich prezydent Michał Zaleski.
  • Miasto, Sport
    Największa impreza biegowa w regionie RUN TORUŃ odbędzie się już po raz trzynasty, a od pierwszej edycji jej istnienia wydarzenie to współtworzy galeria handlowa Toruń PLAZA. To zdecydowanie dowód na zaangażowanie społeczne i korporacyjne toruńskiej galerii w promocję zdrowego stylu życia oraz aktywności fizycznej. Podczas tegorocznej edycji...
  • W ostatni weekend kwietnia, oprócz pięknej pogody, spodziewamy się wielu fantastycznych wydarzeń kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych. Taka rozgrzewka przed majówką. Zapraszamy!
  • Przed nami Święto Flagi i oraz 223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Warto sprawdzić, co będzie się działo w Toruniu w dniach 2-3 maja.
  • W niedzielę 9 czerwca 2024 roku odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Lokale wyborcze w Toruniu będą czynne w godzinach 7:00-21:00. Publikujemy ważne informacje związane z wyborami.
  • Z okazji Święta Konstytucji 3 Maja w piątek 3 maja 2024 r. na tory wyruszy Muzyczny Tramwaj Probaltiki.
  • Od środy 1 maja 2024 r. wprowadzone zostaną korekty rozkładów jazdy linii nr 12, 14, 28 oraz 31.
  • W piątek, 3 maja 2024 r., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • 26 kwietnia 2024 r. uczniowie najstarszych klas szkół średnich uroczyście kończą zajęcia szkolne. Z tej okazji swoje słowa kieruje do nich prezydent Michał Zaleski.
  • W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.