Placówki naukowe | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Nauka

Placówki naukowe

Polska Akademia Nauk
Centrum Astronomiczne im. M. Kopernika
Zakład Astrofizyki
ul. Rabiańska 8

>>> strona internetowa: www.ncac.torun.pl

Pracownicy CAMK Toruń prowadzą badania naukowe w następujących obszarach:

  • Późne etapy ewolucji gwiazd
  • Obiekty typu V838 Monocerotis
  • Astrofizyka wysokich energii
  • Badania promieniowania radiowego plazmy magnetosferycznej

CAMK Toruń uczestniczy również w międzynarodowych projektach obserwacyjnych:

  • Southern African Large Telescope (SALT) - budowa i prowadzenie obserwacji za pomocą 10-metrowego teleskopu optycznego SALT w obserwatorium SAAO w Republice Południowej Afryki
  • Herschel Space Obserwatory (HSO) - projekt Europejskiej Agencji Kosmicznej z udziałem 3 krajów niestowarzyszonych - USA, Kanady i Polski zakładający wyniesienie w przestrzeń kosmiczną satelity Herschel z 3.5 metrowym teleskopem do obserwacji w zakresie submilimetrowym
  • International Gamma Ray Laboratory (INTEGRAL) - satelita obserwujący w paśmie gamma, zbudowany przez ESA, przy współudziale NASA, Rosji, Czech i Polski został wyniesiony na orbitę w roku 2002. Polska, a CAMK w szczególności, od 1996 roku aktywnie uczestniczyła w budowie instrumentów oraz tworzeniu oprogramowania przetwarzającego dane z satelity. Polski udział polegał m.in. na zaprojektowaniu, zainstalowaniu (w Centrum Danych Naukowych INTEGRALa - ISDC pod Genewą), i uruchomieniu, odbiornika telemetrii czasu rzeczywistego odbierającego dane telemetryczne z satelity oraz na zaprojektowaniu i uruchomieniu modułu IBAS wykrywającego w czasie rzeczywistym rozbłyski gamma.

Polska Akademia Nauk 
Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania im. S. Leszczyńskiego
Zakład Zasobów Środowiska i Geozagrożeń
ul. Kopernika 19

>>> strona internetowa: www.igipz.pan.pl/strona-glowna-zzsig.html

Zakład Geomorfologii i Hydrologii Niżu powstał jako Pracownia Mapy Geomorfologicznej i Hydrograficznej w 1953 r. Początkowo podstawowym zadaniem było prowadzenie szczegółowego kartowania geomorfologicznego i hydrograficznego w północnej Polsce. Kartowanie prowadzono na obszarach: Wysoczyzny Dobrzyńskiej i Krajeńskiej, sandrze Brdy w pradolinie Noteci-Warty. Od 1969 roku rozpoczęto badania na zbiorniku włocławskim i jego otoczeniu. Głównym problemem badawczym było prześledzenie wpływu tej zabudowy hydrotechnicznej na środowisko geograficzne doliny Wisły. Równolegle prowadzone były prace dotyczące ewolucji doliny dolnej Wisły oraz zagadnień startygrafii vistulianu na otaczających ją obszarach.

Osiągnięcia:

  • opracowanie metodyki szczegółowego kartowania geomorfologicznego dla obszaru Niżu Polskiego oraz opracowanie map geomorfologicznych w skali 1:50 000 (lata 1950-60)
  • określenie wpływu Zbiornika Włocławskiego na abiotyczne elementy środowiska przyrodniczego w jego otoczeniu (lata 1970 - po współczesność)
  • synteza stratygrafii vistulianu w rejonie doliny dolnej Wisły (1970-90)
  • opracowanie modelu ewolucji systemów rzeczno-jeziornych na obszarze młodoglacjalnym Polski.

Polska Akademia Nauk
Instytut Badań Literackich PAN. Pracownia Słownika Polszczyzny XVI wieku
ul. Piekary 8

>>> strona internetowa: www.ibl.waw.pl

Pracownia, utworzona w 1949 r. składa się z dwóch zespołów: w Toruniu i we Wrocławiu. Dotychczas ukazały się 34 tomy Słownika polszczyzny XVI wieku (od A do P). Podstawą materiałową Słownika jest zbiór tekstów XVI-wiecznych, reprezentujących możliwie wszystkie formy piśmiennicze: wierszowane i prozatorskie, ciągłe i dialogowane, retoryczne, naukowe, narracyjne itp. o różnej genezie społecznej i różnym stopniu literackości, pochodzących ze wszystkich dzielnic ówczesnej Polski. Opracowywane są wszystkie pojawiające się w nich wyrazy poza nazwami miejscowymi i osobowymi. Zgromadzona kartoteka liczy ponad 8 milionów kart (ok. 100.000 haseł). Niezredagowane jeszcze materiały są uporządkowane alfabetycznie i udostępniane badaczom.


Towarzystwo Naukowe w Toruniu
ul. Wysoka 16

>>> strona internetowa: www.tnt.torun.pl

Założona w 1875 organizacja służąca rozwojowi nauki i kultury. Początkowo, w okresie zaborów, służyło przede wszystkim sprawie narodowej, badając i dokumentując polskość ziemi pomorskiej. W 1881 r. Towarzystwo rozpisało konkurs na "Opis miasta Torunia", mający zawierać informacje o założeniu i historii miasta, miejscowych podaniach i legendach oraz "życiu i zarobkowaniu mieszczan toruńskich za czasów polskich" w tym dziejów cechów. Istotną częścią pracy miał być spis wszystkich polskich instytucji funkcjonujących w mieście zawierający dane o ich historii i działalności. Później, oprócz aktywności naukowej i wydawniczej współuczestniczyło w tworzeniu ważnych instytucji kultury polskiej, jak Książnica Miejska i Muzeum. Dążyło do powstania uniwersytetu w Toruniu.

Obecnie, kontynuując dorobek przeszłości, Towarzystwo prowadzi prace badawcze, publikuje ich wyniki, popularyzuje wiedzę o dziejach Torunia i całego Pomorza. Wydaje m.in.: materiały źródłowe do dziejów Polski Północnej, wielkie monografie historyczne Torunia i Pomorza, opracowania naukowe z różnych dziedzin wiedzy, a także ceniony periodyk "Zapiski Historyczne". W swoich publikacjach, zgodnie z prawdą dziejową, ukazuje kulturę materialną i duchową Polski Północnej jako wspólny dorobek Polaków i Niemców. W ten sposób dąży do przełamania stereotypów i służy przyszłej współpracy w zjednoczonej Europie.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: dzieci w strojach ludowych tańczą poloneza na boisku szkolnym
    Miasto
    Szkoła Podstawowa nr 1 obchodzi 140-lecie działalności. Uroczystości z tej okazji odbyły się 6 czerwca 2023 r.
  • Rondo przy Niesiołowskiego i Buszczyńskich gotowe
    Drogi, Miasto
    Na miesiąc przed planowanym terminem zakończyła się budowa ronda na skrzyżowaniu ulic Niesiołowskiego i Buszczyńskich. Zadanie zostało zrealizowane w ramach "Programu poprawy bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów".
  • Na zdjęciu: kasztanowiec o imieniu Jeżyk, obok stoi kilkadziesiąt dzieci
    Eko, Miasto
    Kasztanowiec Jeżyk, rosnący przy ul. Łąkowej, znalazł się w finale konkursu Drzewo Roku 2023. Głosowanie trwa do końca czerwca 2023 r.
  • Tak się robi biznes „Made in Toruń” - Calla Flowers
    Biznes, Miasto
    Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu przygotowało cykl wideo prezentujący wybrane firmy wyróżnione toruńskim znakiem jakości.  „Tak się robi biznes Made in Toruń” ma charakter wizerunkowy. W kolejnym odcinku prezentujemy studio kwiatowe Calla Flowers. - To miejsce o niezwykłym klimacie i oferujące niebanalne kompozycje florystyczne. Wyjątkowe...
  • Miasto, Sport
    Piłkarze toruńskiej Elany już w czwartek 8 czerwca 2023 r. meczem z Pogonią Mogilno mogą przypieczętować awans do trzeciej ligi piłkarskich rozgrywek.
  • Na zdjęciu ulica Kopernika w Toruniu
    Drogi, Miasto
    Przed nami wydłużony weekend. Od czwartku 8 czerwca do niedzieli 11 czerwca 2023 r. ograniczony będzie wjazd w zachodnią część Zespołu Staromiejskiego. Na kierowców czekają parkingi zlokalizowane w bliskim sąsiedztwie starego miasta.
  • Na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego mogą odbywać się wydarzenia sportowe – każdej kategorii – tak zdecydował zarząd Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.
  • Przed nami wydłużony weekend. Od czwartku 8 czerwca do niedzieli 11 czerwca 2023 r. ograniczony będzie wjazd w zachodnią część Zespołu Staromiejskiego. Na kierowców czekają parkingi zlokalizowane w bliskim sąsiedztwie starego miasta.
  • Oficyna kamienicy przy ul. Łaziennej 24A idzie pod młotek. Nieruchomość na toruńskiej starówce będzie można kupić w przetargu organizowanym przez Wydział Gospodarki Nieruchomościami w dn. 20 czerwca 2023 r.
  • W piątek 9 czerwca 2023 r. - po Bożym Ciele - kasa biletowa Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Sienkiewicza 24/26 będzie czynna w godz. 7:00-14:30. Pozostałe kasy będą nieczynne.
  • W poniedziałek 5 czerwca 2023 r., w 63. rocznicę śmierci gen. Józefa Hallera, przedstawiciele władz miasta złożyli kwiaty pod pomnikiem Honorowego Obywatela Torunia, dowódcy Frontu Pomorskiego, który w 1920 r. przyniósł miastu niepodległość. Toruński pomnik gen. Hallera znajduje się u wylotu ulicy Piastowskiej, którą 18 stycznia 1920 r....
  • 20 czerwca o godz. 11:00 zostanie przeprowadzony pierwszy przetarg na lokal mieszkalny przy ul. Słowackiego 51. Zgodnie z regulaminem I przetargu ustnego nieograniczonego na sprzedaż lokalu niemieszkalnego nr 10 powołana została komisja przetargowa. Przetarg odbędzie się 20 czerwca o godz. 11:00 w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami Urzędu...
  • Wiele atrakcji czekało na najmłodszych podczas Art Pikniku, jaki odbył się z okazji Dnia Dziecka 4 czerwca 2023 r. na Błoniach Nadwiślańskich.
  • Wspólna wycieczka i piknik w leśnictwie Olek pod hasłem „Toruń na rowery 2023” przyciągnęły setki torunian na jednośladach. Szósta edycja największego rekreacyjnego wydarzenia sezonu rowerowego odbyła się w niedzielę 4 czerwca 2023 r.