Stypendia kulturalne | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Kultura

Stypendia kulturalne

Od 2004 r. Miasto Toruń funduje Stypendia Miasta Torunia w dziedzinie kultury. Wsparcie udzielane jest osobom zajmującym się działalnością artystyczną, twórcom i animatorom.

Stypendium przyznawane jest w konkursie wniosków o stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kulturyna realizację  przedsięwzięcia o charakterze projektu twórczego w zakresie literatury, muzyki, sztuki wizualnej, teatru, filmu i tańca i twórczości ludowej. Stypendium ma charakter indywidualny. Mogą się o nie ubiegać osoby zajmujące się twórczością artystyczną, upowszechnianiem i ochroną dóbr kultury.

Podstawowe informacje:

  • O stypendium wnioskować mogą osoby fizyczne, mające miejsce zamieszkania na terenie Torunia, bez ograniczenia wieku.
  • Stypendia przyznawane są dwa razy w ciągu roku: na cały rok i na I półrocze w pierwszej turze oraz na II półrocze w drugiej.
  • Wnioski należy składać w następujących terminach: od 1 do 31 października roku kalendarzowego - jeśli dotyczą stypendium półrocznego (w pierwszym półroczu następnego roku) oraz całorocznego (na rok następny) lub od 1 do 30 kwietnia roku kalendarzowego - jeśli dotyczą stypendium półrocznego w drugim półroczu danego roku.
  • Decyzje podejmowane w sprawie stypendiów mają charakter decyzji administracyjnych.

Projekt powinien się charakteryzować wysokim potencjałem jakości artystycznej, oryginalnością koncepcji, realnym określeniem celów i rezultatów oraz właściwym doborem środków i metod jego realizacji, a także niekomercyjnym charakterem. Preferowane będą projekty o znamionach debiutu. Ważne jest także uwzględnienie udziału środków własnych wnioskodawcy. Projekt powinien być związany z Toruniem, mieć istotne znaczenie dla jego mieszkańców lub przynosić efekt promocyjny dla miasta.

Wysokość stypendium miesięcznie brutto dla jednego stypendysty w danym roku stanowi kwota równa 25% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, określonego na podstawie ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. 2020 r., poz. 2207), obowiązującego na dzień 1 stycznia danego roku. Dokładną kwotę podaje do wiadomości publicznej Prezydent Miasta Torunia w ogłoszeniu konkursu wniosków o przyznanie stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury, które publikowane jest na stronie internetowej BIP Urzędu Miasta Torunia www.bip.torun.pl oraz na stronie internetowej Urzędu Miasta Torunia www.torun.pl. Stypendia są przyznawane w ramach limitu środków na ten cel, określonego w budżecie Gminy Miasta Toruń na dany rok. Jedna osoba może w ciągu roku otrzymać tylko jedno stypendium.


Ważne dokumenty:

  • Tryb i zasady przyznawania stypendiów reguluje Uchwała RMT nr 577/21 z dnia 18 lutego 2021 w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania stypendiów Miasta Torunia w dziedzinie kultury oraz wysokości tych stypendiów.
  • Formularz wniosku o stypendium, opis procedury postępowania i inne dokumenty związane z ubieganiem się o stypendium można znaleźć w BIP - kliknij, aby pobrać formularze.

Dodatkowych informacji udziela Piotr Giza, Wydział Kultury UMT, tel. 56 61-18-647.


Najczęściej czytane aktualności

  • 20.03.2024 r. - protesty rolników
    Miasto
    20 marca 2024 r. w Toruniu i okolicy rolnicy zaplanowali kolejne akcje protestacyjne. Spodziewane są utrudnienia w ruchu.
  • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski przemawia, obok stoi uczeń w białej koszuli, w tle samochód marki syrena z otwartą maską
    Miasto
    Zespół Szkół Samochodowych obchodził 18 marca 2024 r. swoje coroczne święto. Obchody zostały połączone z Akademią Mechanika On-Tour.
  • Miasto
    Oświadczenie prezydenta Michała Zaleskiego dot. nieuprawnionego wykorzystania jego podpisu w materiałach wyborczych.
  • Miasto
    Rozliczając podatek dochodowy za 2023 r. możemy pomagać! Pamiętajmy o toruńskich organizacjach pożytku publicznego.
  • Na zdjeciu: zawodnicy wybiegają z bramy fortu
    Miasto, Sport
    17 marca 2024 r. w Toruniu odbył się II Bieg Konspiracji im. gen. Elżbiety Zawackiej. Wydarzenie, połączone piknikiem historycznym, przyciągnęło ponad 150 biegaczy. Mimo trudnych warunków pogodowych, wszyscy uczestnicy pokonali wymagającą trasę prowadzącą przez Fort XV i Most gen. Elżbiety Zawackiej.
  • Rolnicy zablokują drogi - będą utrudnienia
    Miasto
    Rolnicy po raz kolejny wyjadą na drogi dojazdowe do Torunia i na znak protestu będą je blokować. Utrudnienia w ruchu spodziewane są 15 I 20 marca 2024 r.
  • Zawodniczka Centurii Toruń, Gabriela Wrzeszcz, wywalczyła złoty medal podczas turnieju taekwondo olimpijskiego w belgijskim Lommel.
  • 14. Halowe Mistrzostwa Europy w Lekkiej Atletyce Masters w 2024 roku rozgrywane są w Toruniu. Uroczysta inauguracja wydarzenia odbyła się 16 marca 2024 r. w Arenie Toruń.
  • Międzynarodowy Turniej Minihokeja „Sponsors Cup” rozpoczął się 16 marca 2024 r. na toruńskim lodowisku Tor-Tor.
  • Tomasz Dalasiński, poeta związany z Toruniem, znalazł się w gronie twórców literackich, których utwory zostały zakwalifikowane do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.
  • Spółki miejskie Urbitor i Miejski Zarząd Dróg wydały wspólny komunikat odnoszący się do pojawiających się w przestrzeni publicznej informacji dotyczących budowy Trasy Staromostowej na odcinku od pl. Niepodległości do ul. Dekerta i związanych z tym nieprawdziwymi stwierdzeniami o rzekomym zagrożeniu tej inwestycji dla funkcjonowania targowiska...
  • W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 10 toruńskich par odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 15 marca 2024 r.
  • Toruńskie Centrum Usług Społecznych rozpoczyna nabór do Programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej "Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością" dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024.
  • „100 przeszczepień w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Mikołaja Kopernika w Toruniu” – konferencja pod takim tytułem odbyła się w tej toruńskiej placówce.