Ulice: Mostowa i Podmurna | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Turystyka

Ulice: Mostowa i Podmurna

Kamienica - ul. Mostowa 30

Kamienica - ul. Mostowa 30

Jest to wielka kamienica neoklasycystyczna z przełomu XIX/XX w. z wysuniętym wykuszem. Była to własność bogatej rodziny Hozakowskich. Ostatni z tego rodu był konsulem francuskim w okresie międzywojennym i zaraz po II wojnie światowej. W tym czasie zawsze wisiała flaga Francji, po której pozostał sztandar przy fasadzie. Na uwagę zasługuje portal barokowy z 1648 r.


Kamienica - ul. Mostowa 24 i 22

Kamienica - ul. Mostowa 24 i 22

Pod numerem 24 zachowała się dwuosiowa gotycka kamienica z malowidłami geometrycznymi na fasadzie. Malowidła te były charakterystyczne w średniowiecznym Toruniu i to w trzech kolorach: czarnym, białym i czerwonym. Pod numerem 22 znajduje się również kamienica gotycka trójosiowa (trzy rzędy okien w pionie). Przez całą fasadę biegną w części środkowej dwie lizeny, rozdzielające boczne rzędy okienne od rzędu środkowego. Natomiast szczyt otrzymał wystrój barokowy.


Kamienica - ul. Mostowa 18

Kamienica - ul. Mostowa 18

W domu tym w latach 20. XX w. mieszkała jeszcze w wieku dziewczęcym późniejsza noblistka, wybitna poetka polska Wisława Szymborska.


Kamienica - ul. Mostowa 17

Kamienica - ul. Mostowa 17

Pod nr 17 w neoklasycystycznej kamienicy mieścił i mieści się nadal hotel "Pod Orłem" dawniej "Pod Czarnym Orłem". Już w okresie pruskim (przełom XIX/XX w.) był tu hotel, który w okresie międzywojennym kupił, powróciwszy z USA, Sackiewicz. W 1948 r. został wywłaszczony, nie doczekawszy zwrotu swej własności. Obecnie hotel jest spółką polsko-włoską.


Kamienica - ul. Mostowa 14

Kamienica - ul. Mostowa 14

Pod nr 14 przy ul. Mostowej stoi wielka kamienica o skromnych formach neoklasycystycznych z końca XIX w. Był to dawny pałac zamożnej rodziny bankierów Fengerów, czyli Pałac Fengerów, pochodzący z połowy XVIII w. W tym domu urodził się Fryderyk Skarbek, doskonały ekonomista, późniejszy ojciec chrzestny kompozytora i pianisty Fryderyka Chopina. Chopin, przebywając w 1825 r. w Szafarni, odwiedził rodzinę Fengerów - dziadków ojca chrzestnego. Dwie tablice wmurowane na frontonie domu mówią o urodzinach Fryderyka Skarbka oraz o odwiedzinach Fryderyka Chopina.


Kamienica - ul. Mostowa 6

Kamienica - ul. Mostowa 6

Przy ul. Mostowej 6 stoją trzy późnogotyckie kamienice, które stanowią ciekawy zespół budownictwa mieszczańskiego w Toruniu. Do początku XVI w. były to trzy oddzielne kamienice, które w okresie późniejszym połączono sterczynami, wspólnymi półkolistymi szczytami flankowanymi. W okresie baroku kamienice przeszły kolejną modernizację (zwłaszcza ich wnętrze), po której zachowała się między innymi kręcona-spiralna klatka schodowa z rzeźbą lwa, trzymającego tarczę z datą 1699 r. Z lewej strony klatki schodowej stała drewniana postać rycerza, która obecnie znajduje się w Muzeum Okręgowym w toruńskim ratuszu.


Spichlerz Szwedzki - ul. Mostowa 1

Spichlerz Szwedzki - ul. Mostowa 1

Przy ul. Mostowej 1 znajduje się wielki dwuskrzydłowy spichlerz barokowy pochodzący z 1719 r. Zbudowany zaraz przy bramie miejskiej świadczy o tym, że głównym jego przeznaczeniem było magazynowanie różnych towarów przywożonych Wisłą do Torunia. W 1823 r. został on rozbudowany na potrzeby twierdzy toruńskiej i połączony z basztą miejską, stając się równocześnie największym spichlerzem Torunia i jednym z największych w Polsce (być może największym). Dziś mieści się w nim hotel.


Spichlerz - ul. Podmurna 1/3

Spichlerz - ul. Podmurna 1/3   Spichlerz - ul. Podmurna 1/3

Przy ul. Podmurnej 1/3 znajduje się jeden z najstarszych spichlerzy Torunia, pochodzący z przełomu XIII/XIV w. W jego górnej części przechodzi wokół całego budynku podwójny fryz ząbkowy. W XIX i XX w. służył do celów mieszkalnych, a po II wojnie światowej znajdował się tu warsztat elektryczny. Obecnie służy do celów kulturalnych - mieści się tu miejska jednostka kultury Dom Muz.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: otwarcie Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim
    Miasto, Sport
    Od 4 do 10 grudnia 2023 r. Toruń jest stolicą boksu – rozpoczęły się Mistrzostwa Polski seniorek i seniorów w boksie olimpijskim.
  • Miasto
    Miejsce na Osiedlu Mieszkaniowym Glinki, gdzie podczas prowadzonych prac inwestycyjnych w 2016 r. odnaleziono zbiorowe mogiły jeńców niemieckich, pozostanie terenem zielonym. W najbliższym czasie z tego terenu znikną materiały budowlane i maszyny. - Teren zagospodarujemy zielenią, nasadzeniami krzewów i posianiem trawy. Zostanie on tymczasowo...
  • 4. Toruńska Barbórka - zmiany w organizacji ruchu
    Miasto, Sport
    W najbliższą niedzielę, 10 grudnia 2023 r., w rejonie Motoareny odbędzie się impreza samochodowa „4. Toruńska Barbórka”. W związku z tym z ruchu na kilka godzin zostanie zmieniona organizacja ruchu.
  • Miasto
    15 grudnia 2023 r. mija termin na składanie wniosków o zwolnienie od podatku od nieruchomości na 2024 r. budynków, w których utrzymywany jest zielony dach, ogród wertykalny lub zielona fasada. Obowiązek ten dotyczy również tych podatników, którzy chcą kontynuować w 2024 r. zwolnienie.
  • Na zdjęciu: Wejście do budynku Powiatowego Urzędu Pracy
    Miasto
    Zostało już tylko 7 ostatnich bonów na zasiedlenie przyznawanych w ramach projektu: „Podniesienie aktywności zawodowej klientów publicznych służb zatrudnienia – PUP dla Miasta Torunia (I)”, realizowanego przez Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia.
  • Arkadiusz Szymański, zawodnik TSŻ-u Schoenberger Toruń został Indywidualnym Mistrzem Świata.
    Miasto, Sport
    Dobre informacje przyszły prosto z Australii. Arkadiusz Szymański, zawodnik TSŻ-u Schoenberger Toruń, w sobotę (2 grudnia 2023 r.) został Indywidualnym Mistrzem Świata.
  • „Mikołajki – przedświąteczne pląsy z Elfem” to hasło przewodnie tegorocznego spotkania mikołajkowego zorganizowanego przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych.
  • Szybko i wygodnie, bez wychodzenia z domu złóż online wniosek o wydanie odpisu aktu stanu cywilnego lub zaświadczenia o stanie cywilnym. W tej samej formie możesz wnieść na konto Urzędu Miasta Torunia opłatę skarbową za wydanie odpisu lub zaświadczenia.
  • Mikołajki w Toruniu rozpoczęła tradycyjna akcja głośnego czytania w Szkole Podstawowej nr 9. W 2023 roku uczniowie tej szkoły wysłuchali „Dzieci Pana Astronoma” Wandy Chotomskiej.
  • 15 grudnia 2023 r. mija termin na składanie wniosków o zwolnienie od podatku od nieruchomości na 2024 r. budynków, w których utrzymywany jest zielony dach, ogród wertykalny lub zielona fasada. Obowiązek ten dotyczy również tych podatników, którzy chcą kontynuować w 2024 r. zwolnienie.
  • W czapce św. Mikołaja, z brodą i wąsami, z poręczami jak gwiazdkowe cukierki, ozdobiony światełkami, pełen słodkich i nie tylko upominków – jak co roku w Toruniu w Mikołajki rozpoczął kursowanie świąteczny tramwaj Miejskiego Zakładu Komunikacji.
  • Zostało już tylko 7 ostatnich bonów na zasiedlenie przyznawanych w ramach projektu: „Podniesienie aktywności zawodowej klientów publicznych służb zatrudnienia – PUP dla Miasta Torunia (I)”, realizowanego przez Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia.
  • Stowarzyszenie Lawendowe Wzgórza zakończyło niezwykle ważny etap w Szkołach Podstawowych w Toruniu! Od 18 września 2023 r. trwała realizacja programów rekomendowanych "Unplugged" i "Debata", które mają ogromne znaczenie dla edukacji toruńskiej młodzieży.
  • W tym roku minęła setna rocznica urodzin znakomitej sportsmenki Melanii Sinorackiej, pierwszej podgórskiej olimpijki. Z tej okazji we wtorek 5 grudnia 2023 r. na kamienicy przy ul. Poznańskiej 125, w której mieszkała, odsłonięto pamiątkową tablicę.