Ulice: Mostowa i Podmurna | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Turystyka

Ulice: Mostowa i Podmurna

Kamienica - ul. Mostowa 30

Kamienica - ul. Mostowa 30

Jest to wielka kamienica neoklasycystyczna z przełomu XIX/XX w. z wysuniętym wykuszem. Była to własność bogatej rodziny Hozakowskich. Ostatni z tego rodu był konsulem francuskim w okresie międzywojennym i zaraz po II wojnie światowej. W tym czasie zawsze wisiała flaga Francji, po której pozostał sztandar przy fasadzie. Na uwagę zasługuje portal barokowy z 1648 r.


Kamienica - ul. Mostowa 24 i 22

Kamienica - ul. Mostowa 24 i 22

Pod numerem 24 zachowała się dwuosiowa gotycka kamienica z malowidłami geometrycznymi na fasadzie. Malowidła te były charakterystyczne w średniowiecznym Toruniu i to w trzech kolorach: czarnym, białym i czerwonym. Pod numerem 22 znajduje się również kamienica gotycka trójosiowa (trzy rzędy okien w pionie). Przez całą fasadę biegną w części środkowej dwie lizeny, rozdzielające boczne rzędy okienne od rzędu środkowego. Natomiast szczyt otrzymał wystrój barokowy.


Kamienica - ul. Mostowa 18

Kamienica - ul. Mostowa 18

W domu tym w latach 20. XX w. mieszkała jeszcze w wieku dziewczęcym późniejsza noblistka, wybitna poetka polska Wisława Szymborska.


Kamienica - ul. Mostowa 17

Kamienica - ul. Mostowa 17

Pod nr 17 w neoklasycystycznej kamienicy mieścił i mieści się nadal hotel "Pod Orłem" dawniej "Pod Czarnym Orłem". Już w okresie pruskim (przełom XIX/XX w.) był tu hotel, który w okresie międzywojennym kupił, powróciwszy z USA, Sackiewicz. W 1948 r. został wywłaszczony, nie doczekawszy zwrotu swej własności. Obecnie hotel jest spółką polsko-włoską.


Kamienica - ul. Mostowa 14

Kamienica - ul. Mostowa 14

Pod nr 14 przy ul. Mostowej stoi wielka kamienica o skromnych formach neoklasycystycznych z końca XIX w. Był to dawny pałac zamożnej rodziny bankierów Fengerów, czyli Pałac Fengerów, pochodzący z połowy XVIII w. W tym domu urodził się Fryderyk Skarbek, doskonały ekonomista, późniejszy ojciec chrzestny kompozytora i pianisty Fryderyka Chopina. Chopin, przebywając w 1825 r. w Szafarni, odwiedził rodzinę Fengerów - dziadków ojca chrzestnego. Dwie tablice wmurowane na frontonie domu mówią o urodzinach Fryderyka Skarbka oraz o odwiedzinach Fryderyka Chopina.


Kamienica - ul. Mostowa 6

Kamienica - ul. Mostowa 6

Przy ul. Mostowej 6 stoją trzy późnogotyckie kamienice, które stanowią ciekawy zespół budownictwa mieszczańskiego w Toruniu. Do początku XVI w. były to trzy oddzielne kamienice, które w okresie późniejszym połączono sterczynami, wspólnymi półkolistymi szczytami flankowanymi. W okresie baroku kamienice przeszły kolejną modernizację (zwłaszcza ich wnętrze), po której zachowała się między innymi kręcona-spiralna klatka schodowa z rzeźbą lwa, trzymającego tarczę z datą 1699 r. Z lewej strony klatki schodowej stała drewniana postać rycerza, która obecnie znajduje się w Muzeum Okręgowym w toruńskim ratuszu.


Spichlerz Szwedzki - ul. Mostowa 1

Spichlerz Szwedzki - ul. Mostowa 1

Przy ul. Mostowej 1 znajduje się wielki dwuskrzydłowy spichlerz barokowy pochodzący z 1719 r. Zbudowany zaraz przy bramie miejskiej świadczy o tym, że głównym jego przeznaczeniem było magazynowanie różnych towarów przywożonych Wisłą do Torunia. W 1823 r. został on rozbudowany na potrzeby twierdzy toruńskiej i połączony z basztą miejską, stając się równocześnie największym spichlerzem Torunia i jednym z największych w Polsce (być może największym). Dziś mieści się w nim hotel.


Spichlerz - ul. Podmurna 1/3

Spichlerz - ul. Podmurna 1/3   Spichlerz - ul. Podmurna 1/3

Przy ul. Podmurnej 1/3 znajduje się jeden z najstarszych spichlerzy Torunia, pochodzący z przełomu XIII/XIV w. W jego górnej części przechodzi wokół całego budynku podwójny fryz ząbkowy. W XIX i XX w. służył do celów mieszkalnych, a po II wojnie światowej znajdował się tu warsztat elektryczny. Obecnie służy do celów kulturalnych - mieści się tu miejska jednostka kultury Dom Muz.

Najczęściej czytane aktualności

  • Zawodniczka Centurii Toruń, Gabriela Wrzeszcz, wywalczyła złoty medal podczas turnieju taekwondo olimpijskiego w belgijskim Lommel.
  • 14. Halowe Mistrzostwa Europy w Lekkiej Atletyce Masters w 2024 roku rozgrywane są w Toruniu. Uroczysta inauguracja wydarzenia odbyła się 16 marca 2024 r. w Arenie Toruń.
  • Międzynarodowy Turniej Minihokeja „Sponsors Cup” rozpoczął się 16 marca 2024 r. na toruńskim lodowisku Tor-Tor.
  • Tomasz Dalasiński, poeta związany z Toruniem, znalazł się w gronie twórców literackich, których utwory zostały zakwalifikowane do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.
  • Spółki miejskie Urbitor i Miejski Zarząd Dróg wydały wspólny komunikat odnoszący się do pojawiających się w przestrzeni publicznej informacji dotyczących budowy Trasy Staromostowej na odcinku od pl. Niepodległości do ul. Dekerta i związanych z tym nieprawdziwymi stwierdzeniami o rzekomym zagrożeniu tej inwestycji dla funkcjonowania targowiska...
  • W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 10 toruńskich par odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 15 marca 2024 r.
  • Toruńskie Centrum Usług Społecznych rozpoczyna nabór do Programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej "Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością" dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024.
  • „100 przeszczepień w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Mikołaja Kopernika w Toruniu” – konferencja pod takim tytułem odbyła się w tej toruńskiej placówce.