Katedra Świętych Janów | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Turystyka

Katedra Świętych Janów

Katedra św.św. Janów

Gotycka katedra pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty swoją formę uzyskała w wyniku wieloetapowej budowy, którą po blisko 200 latach przerwano na przełomie XV i XVI w. Już w średniowieczu był to najważniejszy z toruńskich kościołów, pełniący funkcję staromiejskiej fary, w której skupiało się religijne życie mieszkańców miasta.

W połowie XVI wieku świątynia na krótko przejęta została przez luteran, później przez kilkanaście lat odbywały się tu jednocześnie nabożeństwa katolickie i protestanckie. Od końca XVI wieku do drugiej połowy XVIII stulecia kościół posiadali księża jezuici. W 1992 roku świątynia została podniesiona do rangi katedry - centralnego kościoła diecezji toruńskiej, powołanej przez papieża Jana Pawła II.

Przestronne wnętrze kościoła wypełnione jest cennymi dziełami sztuki. W prezbiterium, które wzniesione zostało już w I poł. XIV wieku, zachowały się pochodzące z tego samego stulecia gotyckie malowidła ukazujące patronów świątyni - św. Jana Chrzciciela i Ewangelistę, a także monumentalny, wielowątkowy średniowieczny obraz przedstawiający Sąd Ostateczny. W okresie średniowiecza powstał również ołtarz główny św. Wolfganga, a także fragmenty barwnych witraży i strzeliste sklepienia. W trzech nawach kościoła znajduje się kilkanaście renesansowych i barokowych ołtarzy oraz wiele epitafiów toruńskich mieszczan i okolicznej szlachty. Największym zainteresowaniem cieszy się jednak kaplica z chrzcielnicą, przy której w 1473 roku ochrzczono Mikołaja Kopernika. Około stu lat później zawieszono tu zachowane do dziś renesansowe epitafium z portretem astronoma. W czasach napoleońskich w kaplicy umieszczono też najstarsze, ale niezbyt udane, popiersie Kopernika, wyrzeźbione w 1766 roku. Za nim na ścianie znajduje się rysunek wskazujący, że w tym właśnie miejscu pochowano serce króla Jana Olbrachta, zmarłego w Toruniu w 1501 roku.

Wielkim skarbem toruńskiej katedry jest również potężny dzwon Tuba Dei - Trąba Boża, ważący ponad 7 tysięcy kilogramów. Kiedy w 1500 roku odlano go i zawieszono w kościelnej wieży, był największym dzwonem w tej części Europy. Według legendy jego powstanie wiązało się z obawami mieszkańców Torunia przed nadchodzącym końcem świata - wielki dzwon miał przebłagać Boga i odsunąć w czasie zbliżającą się apokalipsę. Dźwięk Trąby Bożej przez stulecia towarzyszył najważniejszym wydarzeniom w dziejach miasta. Nic zatem dziwnego, że w XVIII wieku rada miejska wyłożyła olbrzymią sumę kilkunastu tysięcy talarów, by uchronić dzwon przed wywiezieniem go za morze przez stacjonujące w Toruniu wojska szwedzkie. Dziś Tuba Dei używany jest tylko kilka razy w roku, a wibracje wywoływane przez jego niski ton są dużym zagrożeniem dla konstrukcji kościelnej wieży. Wchodząc na jej górną kondygnację z pięknym widokiem na toruńską starówkę można po drodze zobaczyć dzwon i dotknąć jego serca. To podobno najlepszy sposób na spełnienie przynajmniej jednego skrytego marzenia.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto, Sport
    "A cóż piękniejszego nad niebo, które przecież ogarnia wszystko, co piękne" – zbliżający się weekend w Toruniu upłynie w głównej mierze pod znakiem inspirowanego Kosmosem festiwalu Cosmos of Arts, w którego programie znalazły się m.in. wystawy, warsztaty oraz koncerty na Scenie letniej i w Dworze Artusa.
  • Citroeny jadą do Torunia
    Kultura, Miasto
    3000 uczestników, ponad 1000 zabytkowych aut i 5 dni w Toruniu – tak zapowiada się 17. Międzynarodowy Zlot Klubów Miłośników Citroena. Wydarzenie odbędzie się w dniach 14-18 sierpnia br.
  • Żółto-zielona taśma filmowa na tle żółto-zielonej panoramy starówki
    Kultura, Miasto
    Na 100 dni przed inauguracją 32. edycji Festiwalu EnergaCAMERIMAGE organizatorzy zaprezentowali plakat, który będzie symbolem graficznym tegorocznego wydarzenia.
  • Miasto
    Toruńskie Centrum Usług Społecznych przygotowuje się do złożenia wniosku o środki w ramach Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025.
  • Dwie uczennice z plecakami idące ulicą - ujęcie od tyłu, bez twarzy
    Miasto
    2 września rozpocznie się nabór wniosków na stypendia szkolne dla uczniów znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej i rodzinnej na rok szkolny 2024/2025.
  • Miasto
    W niedzielny poranek 4 sierpnia 2024 r. z Torunia wyruszyła 46. Piesza Pielgrzymka Diecezji Toruńskiej na Jasną Górę.
  • W związku ze spodziewanymi burzami dla Torunia wydano ostrzeżenie hydrologiczne.
  • Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla Torunia ostrzeżenie I stopnia o burzach. Obowiązuje ono 8 sierpnia br.
  • W ostatnich dniach drogowcy zmienili organizację ruchu na skrzyżowaniu ulic Konstytucji 3 Maja i ul. Ligii Polskiej.
  • O rozbudowie ul. Olsztyńskiej oraz innych kwestiach ważnych dla osiedla Bielawy była mowa na spotkaniu przedstawicieli Rady Okręgu nr 6 z przewodniczącym Rady Miasta Torunia.
  • Rozbudowa ul. Olęderskiej jest już na finiszu.
  • Z powodu robót torowych i sieciowych na ul. Sienkiewicza i Gagarina w dniach 13 - 14 sierpnia br. (wtorek - środa) wstrzymany zostanie ruch tramwajowy na odcinku Sztuki Piękne - Uniwersytet oraz zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy na ulicy Sienkiewicza pomiędzy ulicami Gagarina i Fałata.
  • 3000 uczestników, ponad 1000 zabytkowych aut i 5 dni w Toruniu – tak zapowiada się 17. Międzynarodowy Zlot Klubów Miłośników Citroena. Wydarzenie odbędzie się w dniach 14-18 sierpnia br.
  • 15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w Kościele Garnizonowym na Placu św. Katarzyny.