Największe imprezy i wydarzenia | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Kultura

Największe imprezy i wydarzenia

  • Aniołowie wolności podczas Bella Skyway Festiwal
    Festiwal, na który składają się instalacje, których podstawową materią jest światło. Rozproszone w wielu punktach miasta świetliste dzieła sztuki, projekcje, interaktywne prezentacje przygotowane są przez międzynarodowe grono artystów specjalnie do prezentacji w Toruniu. Dzięki podświetleniom i projekcjom swój kształt zmieniają budynki i place, zyskując nowe, nieznane dotąd oblicze.
  • Koncert Specjalny Pamięci Grzegorza Ciechowskiego
    Każdego roku w grudniu odbywa się w Klubie Od Nowa Koncert Specjalny Pamięci Grzegorza Ciechowskiego. Zaproszenie do udziału w wydarzeniu przyjmują największe gwiazdy polskiej estrady. Gościliśmy w Toruniu m.in. Justynę Steczkowską, Kasię Nosowską i Hey, Tomka Lipińskiego, Marię Peszek, Muńka Staszczyka, Kazika Staszewskiego, grupę Mech i wielu innych.
  • Zdjęcie z jednego z festiwalowych koncertów, fot. Marek Krupecki
    W Międzynarodowym Konkursie i Festiwalu Chóralnym im. Mikołaja Kopernika „Per Musicam Ad Astra” biorą udział zespoły wokalne z wielu zakątków świata. Na wydarzenie składa się konkurs oraz koncerty specjalne.
  • organy w katedrze śś. Janów, fot. Adam Zakrzewski
    Muzyka organowa w diecezji toruńskiej ściśle związana jest z bazyliką katedralną Św. Janów. Pierwszy Świętojański Festiwal Organowy (Świętojański Festiwal Muzyki Organowej) odbył się w 1985 roku, w dwa lata po zakończeniu renowacji zabytkowych organów barokowych (1688). Festiwal jest imprezą międzynarodową. Oprócz naszych rodzimych wykonawców, melomani mają szansę usłyszeć artystów z innych krajów europejskich (Austrii, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Szwecji, Finlandii, Wielkiej Brytanii) i nie tylko (Stany Zjednoczone).
  • plakat festiwalu
    Festiwal EnergaCamerimage jest największym i najbardziej znanym festiwalem poświęconym sztuce autorów zdjęć filmowych. Międzynarodową, rozpoznawalną na świecie imprezę, kierującą uwagę przede wszystkim na sztukę operatorską, powołał do życia w 1993 r. Marek Żydowicz, prezes Fundacji Tumult. Ostatnia toruńska edycja odbyła się w 1999 r. W kolejnych latach (2000-2009) festiwal przeniesiony został do Łodzi, a następnie (2010-2018) do Bydgoszczy. Powrót tego wydarzenia do Torunia w 2019 wiąże się z powołaniem do życia instytucji kultury pod nazwą Europejskie Centrum Filmowe Camerimage i planami budowy w obiektu służącego potrzebom tej instytucji.
  • Konkurs skrzypcowy
    Odbywający się co trzy lata konkurs zainaugurowany został w 2007 r. Skierowany jest do młodych skrzypków, którzy nie przekroczyli 30. roku życia.
  • grafika z plakatu festiwalu
    Toruński Festiwal Książki, odbywający się zwykle w czerwcu, to największa impreza literacka w naszym mieście. Składają się na nią liczne spotkania z autorami, wykłady, projekcje filmów, prezentacje nowych wydawnictw, wystawy i koncerty. Nie brakuje również toruńskich akcentów.
  • Logo Toruń Blues Meeting
    Impreza odbywa się zawsze w przedostatni weekend listopada w Klubie Od Nowa. Trwa dwa dni, chociaż zdarzały się w historii 3-dniowe meetingi. Na scenie pojawiają się artyści reprezentujący bluesa elektrycznego i akustycznego, boogie, jump, west coast, blues-rocka, country bluesa, bluesa chicagowskiego. Bywalcy festiwalu mogą podziwiać zespoły, duety i solistów, weteranów i młodych adeptów bluesa.
  • Spotkania Teatrów Jednego Aktora
    Trzydniowy przegląd najlepszych polskich i zagranicznych monodramów, które prezentowane były na innych, ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach teatrów jednego aktora. Stąd podtytuł "Festiwal Festiwali". TSTJA nawiązują do tradycji odbywającego się w Toruniu przed laty Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Jednego Aktora.
  • Forte Artus Festival
    Zwykle dwa wieczory w tygodniu przez cały październik i listopad rezerwuje dla siebie Centrum Kultury "Dwór Artusa" na Artus Festival. W ramach imprezy odbywają się spotkania ze znanymi twórcami, koncerty o bardzo różnorodnym charakterze, pojawiają się również spektakle.
  • Festiwal Teatrów Lalek Spotkania
    Jedna z największych międzynarodowych imprez odbywających się w Toruniu. Do naszego miasta co roku przyjeżdża kilkanaście teatrów z różnych zakątków Europy, by pokazywać przedstawienia, których głównym aspektem jest animacja. Wbrew stereotypom panującym w Polsce, nie jest to festiwal adresowany wyłącznie do dzieci.
  • Europejskie Dni Dziedzictwa 2012
    Europejskie Dni Dziedzictwa organizowane są w większości krajów naszego kontynentu z inicjatywy Rady Europy, a patronuje im Unia Europejska. Polska uczestniczy w nich od 1993 r. Celem organizowanych każdego roku we wrześniu imprez jest edukacja historyczna i kulturalna, promowanie regionalnego dziedzictwa z ukazaniem jego bogactwa oraz przypomnienie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej.
  • Art Moves 2012
    Ideą festiwalu jest prezentacja i popularyzacja sztuki na bilbordach, jak i popularyzacja wiedzy oraz wymiana doświadczeń na temat działań w przestrzeni publicznej, ikonosfery miasta i wizualnych aspektów kultury współczesnej. Twórcom festiwalu przyświeca przekonanie, że sztuka pokazywana w przestrzeni miasta może być istotna dla współczesnego człowieka, gdyż jest doskonałym medium rezonansowym, które może wprowadzać umysł odbiorcy w drgania, wytrącać go z rutyny i ukazywać nowe tropy rzeczywistości.
  • Harmonica Bridge Toruń
    Międzynarodowy Festiwal Harmonijki Ustnej "Harmonica Bridge" łączy różne gatunki muzyczne. Skierowany jest do miłośników muzyki bluesowej, folkowej, jazzowej i poważnej. Dyrektorem artystycznym Festiwalu jest znany i popularny muzyk i kompozytor, a jednocześnie propagator harmonijki ustnej Sławek Wierzcholski, założyciel i kierownik zespołu "Nocna Zmiana Bluesa".
  • Europa-Toruń. Muzyka i Architektura
    Zwykle w soboty wakacji - od końca czerwca do końca sierpnia - w najpiękniejszych zabytkach Torunia odbywają się koncerty Międzynarodowego Letniego Festiwalu "Nova Muzyka i Architektura". W trakcie festiwalowych koncertów rozbrzmiewa przede wszystkim muzyka klasyczna, od renesansu po współczesność.

Strony

Najczęściej czytane aktualności

  • 20.03.2024 r. - protesty rolników
    Miasto
    20 marca 2024 r. w Toruniu i okolicy rolnicy zaplanowali kolejne akcje protestacyjne. Spodziewane są utrudnienia w ruchu.
  • Rolnicy zablokują drogi - będą utrudnienia
    Miasto
    Rolnicy po raz kolejny wyjadą na drogi dojazdowe do Torunia i na znak protestu będą je blokować. Utrudnienia w ruchu spodziewane są 15 I 20 marca 2024 r.
  • Na zdjęciu: zespoły zawodników z flagami wchodzą do hali na bieżnię
    Miasto, Sport
    14. Halowe Mistrzostwa Europy w Lekkiej Atletyce Masters w 2024 roku rozgrywane są w Toruniu. Uroczysta inauguracja wydarzenia odbyła się 16 marca 2024 r. w Arenie Toruń.
  • Miasto
    Oświadczenie prezydenta Michała Zaleskiego dot. nieuprawnionego wykorzystania jego podpisu w materiałach wyborczych.
  • Na zdjęciu: widok z góry na Szosę Chełmińską
    Drogi, Miasto
    Spółki miejskie Urbitor i Miejski Zarząd Dróg wydały wspólny komunikat odnoszący się do pojawiających się w przestrzeni publicznej informacji dotyczących budowy Trasy Staromostowej na odcinku od pl. Niepodległości do ul. Dekerta i związanych z tym nieprawdziwymi stwierdzeniami o rzekomym zagrożeniu tej inwestycji dla funkcjonowania targowiska...
  • Na zdjęciu: zawodnicy i trenerzy kluby Centirua Toruń trzymają flagi klubu i miasta
    Miasto, Sport
    Zawodniczka Centurii Toruń, Gabriela Wrzeszcz, wywalczyła złoty medal podczas turnieju taekwondo olimpijskiego w belgijskim Lommel.
  • Zawodniczka Centurii Toruń, Gabriela Wrzeszcz, wywalczyła złoty medal podczas turnieju taekwondo olimpijskiego w belgijskim Lommel.
  • 14. Halowe Mistrzostwa Europy w Lekkiej Atletyce Masters w 2024 roku rozgrywane są w Toruniu. Uroczysta inauguracja wydarzenia odbyła się 16 marca 2024 r. w Arenie Toruń.
  • Międzynarodowy Turniej Minihokeja „Sponsors Cup” rozpoczął się 16 marca 2024 r. na toruńskim lodowisku Tor-Tor.
  • Tomasz Dalasiński, poeta związany z Toruniem, znalazł się w gronie twórców literackich, których utwory zostały zakwalifikowane do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.
  • Spółki miejskie Urbitor i Miejski Zarząd Dróg wydały wspólny komunikat odnoszący się do pojawiających się w przestrzeni publicznej informacji dotyczących budowy Trasy Staromostowej na odcinku od pl. Niepodległości do ul. Dekerta i związanych z tym nieprawdziwymi stwierdzeniami o rzekomym zagrożeniu tej inwestycji dla funkcjonowania targowiska...
  • W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 10 toruńskich par odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 15 marca 2024 r.
  • Toruńskie Centrum Usług Społecznych rozpoczyna nabór do Programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej "Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością" dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024.
  • „100 przeszczepień w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Mikołaja Kopernika w Toruniu” – konferencja pod takim tytułem odbyła się w tej toruńskiej placówce.