Budżet partycypacyjny 2018 - złóż wniosek | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Toruń

Budżet partycypacyjny 2018 - złóż wniosek

Budżet partycypacyjny na 2018 r., wyniki głosowania

Budżet partycypacyjny 2018 - złóż wniosek

Składanie wniosków do budżetu partycypacyjnego Torunia na 2018 r. zostało zakończone. W kwietniu i w maju prowadzona jest weryfikacja złożonych dokumentów.

Jeżeli skończyłeś 16 lat i masz pomysł dla Torunia złóż wniosek w ramach Budżetu partycypacyjnego Torunia na rok 2018.

Propozycje są przyjmowane od 8 do 31 marca 2017. Torunianie będą dzielić pieniądze już po raz piąty. Na rok 2018 jest to 7,05 mln zł.

Jak złożyć wniosek?
To proste. Wystarczy opisać swój projekt na specjalnym formularzu, zebrać podpisy poparcia i ewentualnie dodatkowe materiały wskazane w formularzu, a następnie dostarczyć komplet dokumentów do urzędu miasta.

Postaraj się dobrze przygotować opis swojego projektu. Wymyśl dla niego ciekawy tytuł, zastanów się nad argumentami, które przekonają innych mieszkańców Torunia, że warto głosować na Twoją propozycję.

Wypełnij wniosek starannie, a szczególnie dobrze przemyśl tekst, który wpiszesz w rubrykę "Opis projektu na stronę internetową" - ten opis zostanie zamieszczony przy Twoim projekcie na miejskiej stronie internetowej (pamiętaj, że masz tam do dyspozycji 1200 znaków ze spacjami, co oznacza, że dłuższe opisy będą ucinane po osiągnięciu limitu znaków).


Składanie wniosków - krok po kroku

Budżet partycypacyjny 2018. Jak złożyć wniosek.

   

KROK 1
Opisz swój projekt na specjalnym formularzu służącym do zgłaszania projektów do budżetu partycypacyjnego Torunia. Możesz to zrobić na dwa sposoby:

KROK 2
Znajdź 15 osób, które poprą Twój pomysł i zbierz ich podpisy na liście poparcia. Osoby udzielające poparcia dla Twojego wniosku muszą mieć także ukończone 16 lat. Pamiętaj, że sam nie możesz poprzeć swojego pomysłu na liście poparcia - misisz znaleźć 15 innych osób:

KROK 3
Jeżeli Twój pomysł wymaga zgody na realizację od kogoś innego niż miasto (np. spółdzielni mieszkaniowej czy wspólnoty, na terenie której chcesz realizować swój projekt) - zdobądź od niego pisemne oświadczenie o gotowości do współpracy (zgodnie z poniższym wzorem):

KROK 4
Wydrukuj, podpisz i przynieś kompletny wniosek wraz z listą poparcia i załącznikami (np. mapki, zdjęcia, oświadczenia, inne - jeżeli są) do Urzędu Miasta Torunia - najlepiej do Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji, ul. Wały gen. Sikorskiego 8, 87-100 Toruń, pok. nr 35 (możesz też zostawić dokumenty w dowolnym Punkcie Informacyjnym UMT). Pamiętaj, że musisz dostarczyć do urzędu papierową wersję wszystkich dokumentów.


   

MASZ CZAS DO 31 MARCA 2017 R.   

 


WAŻNE!

Jakie projekty można zgłaszać?
Można zgłaszać dowolny projekt należący do katalogu zadań własnych gminy lub powiatu (Toruń jest miastem na prawach powiatu i realizuje także zadania powiatowe).

Trzeba pamiętać, że zgłaszane w ramach budżetu partycypacyjnego projekty muszą być zrealizowane w ciągu jednego roku - 2018. W przypadku projektów inwestycyjnych lub remontowych realizacja może być wydłużona do połowy 2019 r.

Kto może zgłaszać projekty?
Projekty może zgłaszać każdy mieszkaniec Torunia, który w chwili złożenia wniosku ukończył 16 lat. Za mieszkańca uważa się osobę, dla której Toruń stanowi centrum interesów życiowych - przebywa tu ponad 183 dni w roku, łączy ją z Toruniem zatrudnienie, pobieranie nauki lub prowadzenie działalności. Dlatego też propozycje mogą składać również studenci.

Ile projektów możne zgłosić jedna osoba?
Jedna osoba może zgłosić maksymalnie trzy projekty: dwa do puli lokalnej (w okręgu, w którym mieszka) oraz jeden do puli ogólnomiejskiej. Tego samego projektu nie można zgłosić do dwóch pul. Projekty zgłaszane do puli lokalnej muszą dotyczyć Twojego osiedla, np. mieszkaniec Skarpy może zgłosić dwa projekty dotyczące Skarpy i jeden wykraczający swoim zasięgiem poza obszar Skarpy.

Nie wiesz, w jakiej części miasta mieszkasz?

Kto może poprzeć mój projekt?
Jeżeli chodzi o osoby popierające Twój projekt - bez względu na to, czy pomysł jest lokalny czy ogólnomiejski - możesz ich szukać w całym mieście. Jedyny warunek - osoby popierające muszą mieć skończone 16 lat. Można poprzeć dowolną ilość wniosków.

Nie masz jeszcze 16 lat, ale masz ciekawy pomysł dla Twojego miasta?
Namów rodziców, dziadków lub starszego brata czy siostrę by złożyli projekt za Ciebie!

  


Podstawowe dane na temat piątej edycji Budżetu partycypacyjnego Torunia:

  • Kwota, jaką Toruń przeznaczy w 2018 roku na realizację projektów w ramach budżetu partycypacyjnego to 7 050 000 zł. 30% z tej kwoty trafi do puli ogólnomiejskiej, a 70% do pul lokalnych - przeznaczonych dla poszczególnych jednostek pomocniczych gminy (tzw. okręgów). Szczegółową informację na temat kwot znajdziesz niżej, w sekcji do pobrania.
  • Od 8 do 31 marca 2017 r. będą przyjmowane wnioski z propozycjami zadań.
  • W kwietniu i maju będzie prowadzona weryfikacja zgłoszonych projektów
  • Głosowanie zaplanowano od 17 do 26 czerwca 2017

Harmonogram edycji 2018

Budżet partycypacyjny to szczególny sposób decydowania o części wydatków publicznych. Polega na tym, że władze lokalne oddają do dyspozycji mieszkańców część miejskiego budżetu. Dzięki temu każdy z nas może samodzielnie zgłaszać, a potem decydować w głosowaniu, na co te pieniądze zostaną wydane.


Do pobrania:


Nie wiesz jak napisać projekt?
Urząd Miasta Torunia zaprasza na spotkanie informacyjne dotyczące pisania projektów do budżetu partycypacyjnego na 2018 r. Spotkanie odbędzie się 11 marca 2017 r., w godzinach 10.00-13.00, w Domu Harcerza, Rynek Staromiejski 7.

Zaproszenie na 11 marca

  


Zobacz też poprzednie edycje:

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: dzieci w strojach ludowych tańczą poloneza na boisku szkolnym
    Miasto
    Szkoła Podstawowa nr 1 obchodzi 140-lecie działalności. Uroczystości z tej okazji odbyły się 6 czerwca 2023 r.
  • Rondo przy Niesiołowskiego i Buszczyńskich gotowe
    Drogi, Miasto
    Na miesiąc przed planowanym terminem zakończyła się budowa ronda na skrzyżowaniu ulic Niesiołowskiego i Buszczyńskich. Zadanie zostało zrealizowane w ramach "Programu poprawy bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów".
  • Na zdjęciu: kasztanowiec o imieniu Jeżyk, obok stoi kilkadziesiąt dzieci
    Eko, Miasto
    Kasztanowiec Jeżyk, rosnący przy ul. Łąkowej, znalazł się w finale konkursu Drzewo Roku 2023. Głosowanie trwa do końca czerwca 2023 r.
  • Tak się robi biznes „Made in Toruń” - Calla Flowers
    Biznes, Miasto
    Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu przygotowało cykl wideo prezentujący wybrane firmy wyróżnione toruńskim znakiem jakości.  „Tak się robi biznes Made in Toruń” ma charakter wizerunkowy. W kolejnym odcinku prezentujemy studio kwiatowe Calla Flowers. - To miejsce o niezwykłym klimacie i oferujące niebanalne kompozycje florystyczne. Wyjątkowe...
  • Miasto, Sport
    Piłkarze toruńskiej Elany już w czwartek 8 czerwca 2023 r. meczem z Pogonią Mogilno mogą przypieczętować awans do trzeciej ligi piłkarskich rozgrywek.
  • Na zdjęciu ulica Kopernika w Toruniu
    Drogi, Miasto
    Przed nami wydłużony weekend. Od czwartku 8 czerwca do niedzieli 11 czerwca 2023 r. ograniczony będzie wjazd w zachodnią część Zespołu Staromiejskiego. Na kierowców czekają parkingi zlokalizowane w bliskim sąsiedztwie starego miasta.
  • Na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego mogą odbywać się wydarzenia sportowe – każdej kategorii – tak zdecydował zarząd Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.
  • Przed nami wydłużony weekend. Od czwartku 8 czerwca do niedzieli 11 czerwca 2023 r. ograniczony będzie wjazd w zachodnią część Zespołu Staromiejskiego. Na kierowców czekają parkingi zlokalizowane w bliskim sąsiedztwie starego miasta.
  • Oficyna kamienicy przy ul. Łaziennej 24A idzie pod młotek. Nieruchomość na toruńskiej starówce będzie można kupić w przetargu organizowanym przez Wydział Gospodarki Nieruchomościami w dn. 20 czerwca 2023 r.
  • W piątek 9 czerwca 2023 r. - po Bożym Ciele - kasa biletowa Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Sienkiewicza 24/26 będzie czynna w godz. 7:00-14:30. Pozostałe kasy będą nieczynne.
  • W poniedziałek 5 czerwca 2023 r., w 63. rocznicę śmierci gen. Józefa Hallera, przedstawiciele władz miasta złożyli kwiaty pod pomnikiem Honorowego Obywatela Torunia, dowódcy Frontu Pomorskiego, który w 1920 r. przyniósł miastu niepodległość. Toruński pomnik gen. Hallera znajduje się u wylotu ulicy Piastowskiej, którą 18 stycznia 1920 r....
  • 20 czerwca o godz. 11:00 zostanie przeprowadzony pierwszy przetarg na lokal mieszkalny przy ul. Słowackiego 51. Zgodnie z regulaminem I przetargu ustnego nieograniczonego na sprzedaż lokalu niemieszkalnego nr 10 powołana została komisja przetargowa. Przetarg odbędzie się 20 czerwca o godz. 11:00 w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami Urzędu...
  • Wiele atrakcji czekało na najmłodszych podczas Art Pikniku, jaki odbył się z okazji Dnia Dziecka 4 czerwca 2023 r. na Błoniach Nadwiślańskich.
  • Wspólna wycieczka i piknik w leśnictwie Olek pod hasłem „Toruń na rowery 2023” przyciągnęły setki torunian na jednośladach. Szósta edycja największego rekreacyjnego wydarzenia sezonu rowerowego odbyła się w niedzielę 4 czerwca 2023 r.