Camino de Santiago - najdłuższa ulica Europy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Turystyka

Camino de Santiago - najdłuższa ulica Europy

Camino de Santiago - najdłuższa ulica Europy, która przechodzi przez Toruń!

Szlak św. Jakuba (hiszp. Camino de Santiago) to przecinająca całą Europę sieć dróg prowadzących do grobu św. Jakuba Apostoła, znajdującego się w Santiago de Compostela w północno-zachodniej Hiszpanii. Każdego roku przemierzają go tysiące pielgrzymów, którzy od czasów wczesnego średniowiecza (VIII w.), gdy odkryto i potwierdzono miejsce złożenia doczesnych szczątków apostoła Jakuba, podejmują wysiłek wędrówki inspirowany wiarą i poszukiwaniem najważniejszych wartości. Różnymi drogami i odmiennymi środkami lokomocji, ale z tym samym duchem kształtowali świadomość jedności kontynentu europejskiego pośród widocznych oznak kulturowej różnorodności. Pewnie dlatego Johann Wolfgang von Goethe, świadom tej prawdy, zwracał uwagę na to, że Europa powstała pielgrzymując do Santiago.

Po dynamicznym okresie rozwoju w okresie średniowiecza, który przełożył się na powstanie niezwykłej infrastruktury pielgrzymiej (schronisk, szpitali, mostów, dróg etc.), prawnej ochrony pielgrzymów (zaczątek prawa międzynarodowego, ius peregrinandi), przywilejów świętowania Roku Compostelańskiego (lata jubileuszowe przypadają w roku, w którym święto św. Jakuba, 25 lipca, przypada w niedzielę - praktyka istniejąca od 1120 r.) czy wydawanie przewodników (pierwszym z nich był tzw. Codex Calixtinus z XII w.), nastąpił czas upadku związany z burzliwymi dziejami Europy nowożytnej (zwłaszcza wojnami).

Nic więc dziwnego, że po historycznym wezwaniu Jana Pawła II z 1982 r., wygłoszonym w Santiago, które przeszło do historii jako tzw. "Akt Europejski", na drogi Europy na nowo powróciły muszle i żółte strzałki wskazujące z roku na rok coraz liczniejszym rzeszom pielgrzymów kierunek na miasto Santiago, które przechowuje "pamięć o św. Jakubie, przyjacielu Pana". Przez wieki na Camino udawały się znane postaci świata średniowiecznego i nowożytnego.

W 1987 r. Camino de Santiago zostało ogłoszone pierwszym Europejskim Szlakiem Kulturowym, a już w 1993 r. zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Rada Europy wystosowała apel do rządów państw, miast i organizacji pozarządowych o odtworzenie i utrzymywanie Drogi św. Jakuba. Zaczęły powstawać organizacje i stowarzyszenia, które szybko przyciągały pielgrzymów na europejskie drogi.

Powstaje w ten sposób niezwykła sieć różnych tras "Camino", obejmujących praktycznie całą Europę, a które raz jeszcze uzmysławiają, jak wielką rolę odegrał ten ruch pielgrzymkowy w kształtowaniu ducha europejskiego. Coraz więcej osób, które już raz przemierzyły Drogę Francuską czy Camino del Norte albo inne warianty głównych szlaków Jakubowych, postanawia wrócić na Drogę św. Jakuba do innych krajów, w tym coraz częściej do Polski.

 

Najczęściej czytane aktualności

  • Miasto
    Konsekracja kościoła odbyła się w niedzielę 28 maja 2023 r. Ceremonii przewodniczył biskup Wiesław Śmigiel. W uroczystości wziął udział prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Kultura, Miasto
    Wszystko za sprawą toruńskiego Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza, które po raz kolejny - w ramach Michayland z okazji Dnia Dziecka - zabrało mniejszych i większych do zaczarowanej krainy zabawy.
  • Kultura, Miasto
    Zgodnie z tradycją początek czerwca to w naszym regionie czas świętowania. Już 3 czerwca 2023 r. rozpoczyna się kolejne Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny.
  • Kultura, Miasto
    W sobotę 27 maja 2023 r. na terenie Szkoły Podstawowej Nr 17 im. Józefa Bema przy ul. Rudackiej 26/32 w Toruniu odbył się coroczny festyn osiedlowy „Rudak dzieciom” zorganizowany wspólnie przez Stowarzyszenie Rudak, SP 17 i Radę Okręgu Rudak.
  • Figurka Temidy.
    Miasto
    Do końca czerwca 2023 r. można zgłaszać kandydatów na ławników sądów rejonowych i okręgowych na kadencję 2024-2027.
  • Kultura, Miasto
    Z okazji jubileuszu 15-lecia Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu 26 maja 2023 r. otwarto wystawę jednego z najbardziej znanych rzeźbiarzy na świecie, Tony'ego Cragga, a także wystawę prac z kolekcji CSW pt. "Centrum żywe".
  • Z okazji jubileuszu 15-lecia Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu 26 maja 2023 r. otwarto wystawę jednego z najbardziej znanych rzeźbiarzy na świecie, Tony'ego Cragga, a także wystawę prac z kolekcji CSW pt. "Centrum żywe".
  • W Toruniu 26-28 maja 2023 roku gościmy nauczycieli polonijnych, którzy biorą udział w 9. Światowym Zjeździe Nauczycieli Polonijnych i Polskich „Wschód, Zachód – Łączy nas Polska”.
  • Z okazji Święta Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej i jubileuszu 5-lecia powstania jednostki WOT w piątek 26 maja 2023 r. na placu apelowym przy ul. Piastowskiej w Toruniu odbył się uroczysty apel, podczas którego wręczono odznaczenia i medale honorowe.
  • W niedzielę 28 maja 2023 roku na Motoarenie najmłodsi torunianie staną do wyścigów rowerkowych.
  • Przedstawiciele Torunia uczestniczyli 24 maja 2023 r. w krakowskiej części Światowego Kongresu Kopernikańskiego. Swoją pierwszą odsłonę naukowa debata miała w Toruniu w lutym br.
  • 4 czerwca 2023 r. w Parku Miejskim odbędzie się ekopiknik z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska.
  • Końcówka maja 2023 r. to czas wykonania nasadzeń kwiatów na terenie Zielonej Bramy Gotyckiej Starówki.
  • W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 20 toruńskich par odebrało 25 maja 2023 r. Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.