Konferencja dotycząca rewitalizacji | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Rozwój

Konferencja dotycząca rewitalizacji

Konferencja: Rewitalizacja w miastach

Konferencja pn. „Rewitalizacja w mieście – Dlaczego? Dla kogo? Przykłady dobrych praktyk oraz przyszłość rewitalizacji w nowej perspektywie finansowej. Edycja II”

 


W dniu 5 grudnia 2013 r. w Toruniu w hotelu Copernicus Toruń Hotel odbyła się konferencja poświęcona zagadnieniom rewitalizacyjnym pn. „Rewitalizacja w mieście – Dlaczego? Dla kogo? Przykłady dobrych praktyk oraz przyszłość rewitalizacji w nowej perspektywie finansowej. Edycja II”.

Konferencja organizowana w Toruniu jest jedyną podejmowaną przez samorząd miejski w województwie inicjatywą związaną z dostarczaniem miastom know-how w zakresie realizacji polityki rozwoju, w tym rewitalizacji.

Tegoroczna konferencja adresowana była do mieszkańców Torunia oraz innych miast regionu, pracowników samorządowych, organizacji pozarządowych, do obecnych i potencjalnych beneficjentów oraz wszystkich osób zainteresowanych tematyką miejską. Wydarzenie w zamyśle miało mieć charakter edukacyjny, miało przedstawiać wymierne efekty procesu rewitalizacji i korzyści wynikające ze wspólnych starań o bardziej funkcjonalną i przyjazną przestrzeń miejską oraz zachęcić społeczeństwo do współdziałania. Do wygłoszenia prelekcji zaproszono specjalistów w dziedzinie rewitalizacji, w tym pracowników naukowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Politechniki Gdańskiej, pracowników samorządowych, niezależnych ekspertów.

W spotkaniu wzięli udział m.in. Wojciech Kłosowski , dr hab. inż. arch. Daniel Załuski oraz prof. dr hab. Daniela Szymańska, specjaliści od rewitalizacji miast w Polsce i za granicą, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz administracji samorządowej.


Do pobrania:

1. Program konferencji
2. Podsumowanie konferencji
3. Galeria zdjęć

Prezentacje omawiane na konferencji:

1. Rewitalizacja a przemiany społeczności miejskich
Wojciech Kłosowski, niezależny ekspert
2. Przekształcenia dworców i terenów kolejowych na nowe funkcje miejskie
dr hab. inż. arch. Daniel Załuski, Katedra Urbanistyki i Planowania Regionalnego, Wydział Architektury, Politechnika Gdańska
3. Inteligentne miasta jako nowe wyzwania rewitalizacyjne
prof. dr hab. Daniela Szymańska, mgr inż. Krzysztof Rogatka, Katedra Studiów Miejskich i Rozwoju Regionalnego, Wydział Nauk o Ziemi, Uniwersytet Mikołaja Kopernika
4. Rewitalizacja w perspektywie finansowej 2014-2020
dr Małgorzata Wiśniewska, Zastępca Dyrektora Departamentu Planowania Regionalnego, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego
5. Doświadczenia w rewitalizacji na przykładzie Wejherowa
mgr inż. Wojciech Kozłowski, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Wejherowa
6. Toruńskie doświadczenia rewitalizacyjne – odnowa kamienic mieszkalnych
Maciej Janusz – Zastępca Dyrektora  ds. Technicznych, Krzysztof Mielczarek – Biuro Obsługi Mieszkańców nr I , Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu
7. Przykłady projektów rewitalizacyjnych realizowanych w Toruniu

[20.12.2013]

 



Konferencja pn. „Rewitalizacja w mieście – Dlaczego? Dla kogo? Przykłady dobrych praktyk oraz przyszłość rewitalizacji w nowej perspektywie finansowej”

 



W dniu 2 grudnia 2011 r. w Toruniu w Hotelu Mercure Helios odbyła się konferencja poświęcona zagadnieniom rewitalizacyjnym pn. „Rewitalizacja w mieście – Dlaczego? Dla kogo? Przykłady dobrych praktyk oraz przyszłość rewitalizacji w nowej perspektywie finansowej”.

Celem konferencji było podniesienie świadomości władz miejskich, pracowników magistratów, liderów społeczności lokalnych, przedsiębiorców, a także samych mieszkańców w zakresie rozmaitych aspektów rewitalizacji miast. Na spotkaniu omówiono ogólne zagadnienia dotyczące procesu rewitalizacji, wskazując szanse i zagrożenia, a także spoglądając w kierunku przyszłej perspektywy finansowej. Poruszono kwestie związane ze źródłami finansowania zadań rewitalizacyjnych, takie jak formuła partnerstwa publiczno-prywatnego, Inicjatywa JESSICA oraz fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Podsumowano także podjęte działania rewitalizacyjne w  województwie kujawsko-pomorskim (m.in. dofinansowane ze środków Unii Europejskiej z Regionalnych Programów Operacyjnych czy Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko).

W spotkaniu wzięli udział m.in. dr hab. inż. arch. Piotr Lorens oraz dr inż. arch. Andreas Billert, specjaliści od rewitalizacji miast w Polsce i za granicą, przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz delegacje z miast regionu. Konferencja została objęta patronatem honorowym Ministra Rozwoju Regionalnego i była współfinansowana ze środków Unii Europejskiej z Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2007-2013, w ramach konkursu dotacji zorganizowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Do pobrania:
1. Program konferencji
2. Galeria zdjęć
 
Prezentacje omawiane na konferencji:
1. Otwarcie konferencji
Zbigniew Fiderewicz, Zastępca Prezydenta Miasta Torunia
2. Zarządzanie rozwojem przestrzennym miast, wybrane aspekty zagospodarowania przestrzeni publicznej
dr hab. inż. arch. Piotr Lorens, Katedra Urbanistyki i Planowania Regionalnego, Wydział Architektury, Politechnika Gdańska
3. Zintegrowany plan rozwoju miasta – problemy planowania i realizacji przekształceń miejskich na przykładzie Drezna i Lipska
dr inż. arch. Andreas Billert, specjalista w zakresie rozwoju miast 
4. Rewitalizacja w przyszłej perspektywie finansowej, Inicjatywa JESSICA
dr Małgorzata Wiśniewska, Zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego
5. Rewitalizacja miast w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych
Agnieszka Dawydzik, Zastepca Dyrektora Departamentu Koordynacji i Wdrażania Programów Regionalnych, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego
6. Partnerstwo publiczno-prywatne, jako sposób na finansowanie działań i programów rewitalizacyjnych w kontekście przyszłej perspektywy finansowej
dr Paweł Nowicki, Katedra Prawa Europejskiego, Wydział Prawa i Administracji, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
7. Działania konserwatorskie w Toruniu na przykładzie projektu „Toruńska Starówka - ochrona i konserwacja dziedzictwa kulturowego UNESCO”
Mirosława Romaniszyn, Miejski Konserwator Zabytków, Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków w Toruniu
8. Rewitalizacja w Toruniu
Agnieszka Lisek, Dyrektor Wydziału Rozwoju i Programowania Europejskiego, Urząd Miasta Torunia
9. Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Włocławek do 2015 roku
Jacek Kuźniewicz, Zastępca Prezydenta  Miasta Włocławek
10. Doświadczenia Grudziądza we wdrażaniu Lokalnego Programu Rewitalizacji
Jacek Wrzos, Naczelnik  Wydziału Funduszy Europejskich, Urząd Miejski w Grudziądzu
11. Program rewitalizacji i rozwoju Bydgoskiego Węzła Wodnego
Stanisław Wroński, Miejska Pracownia Urbanistyczna w Bydgoszczy
12. Bydgoszcz ze Słonecznika. Rewitalizacja nadrzecznych obszarów miasta
Iwona Loose, Wydział Rozwoju i Strategii Miasta, Urząd Miasta Bydgoszczy

Najczęściej czytane aktualności

  • Miasto
    W piątek 26 lipca 2024 r. grupa pracowników odchodzących na emeryturę otrzymała od kierownictwa Urzędu podziękowania za długoletnią służbę na rzecz miasta Torunia.
  • Na zdjęciu: wysoki mężczyzna w okularach, po jego obu stronach stoją kobiety, starsza w białej koszuli, trzyma bukiet kwiarów
    Miasto
    Violetta Wieczerzak została dyrektorką centrum placówek opiekuńczo-wychowawczych „Młody Las”.
  • Na zdjęciu: Rynek Staromiejski z lotu ptaka, w centralnym punkcie gotycki ratusz
    Kultura, Miasto, Sport
    Mistrzowie improwizacji w Toruniu! Trwa Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Teatralnej JO!, pełen niespodzianek i bezkresnej wyobraźni. Nieustająco zapraszamy też na Bulwar Filadelfijski, gdzie na Scenie Letniej przez całe wakacje dużo się dzieje muzycznie. Tam też w sobotę poznamy muzyczne Toruńskie Gwiazdy.
  • Na zdjeciu: bulwar przy Wiśle
    Drogi, Miasto
    Zatoczki dla dostawców, dodatkowe kosze na śmieci, tabliczki informacyjne – to kolejne zmiany na Bulwarze Filadelfijskim, które są odpowiedzią na zgłaszane przez mieszkańców, przedsiębiorców i turystów propozycje usprawnień.
  • Na zdjeciu: flaga tęczowa powiewa na tle niebieskiego nieba i szarych kamienic
    Miasto
    31 sierpnia 2024 r. ulicami toruńskiej starówki przejdzie piąty Toruński Marsz Równości. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Torunia. – Mam nadzieję, że organizowany przez Państwa Marsz przyczyni się do propagowania postaw obywatelskich oraz idei równości i wolności – napisał w piśmie skierowanym do organizatorów Paweł Gulewski.
  • Na zdjęciu: grupa ludzi siedzi na krzesełkach i rozmawia
    Miasto
    Zgodnie z zapowiedziami, prezydent Paweł Gulewski zacieśnia współpracę z Radami Okręgów w Toruniu. - Wysyłam właśnie do przewodniczących Rad Okręgów pismo, do którego dołączone są wszystkie kontakty do osób, urzędników z poszczególnych działów, wydziałów, jednostek i spółek miejskich, które będą do ich dyspozycji – mówi Prezydent Torunia.
  • 27 lipca wszyscy będą mogli poznać laureatów plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2024! To już 19. edycja tego wydarzenia.
  • Mistrzowie improwizacji w Toruniu! Trwa Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Teatralnej JO!, pełen niespodzianek i bezkresnej wyobraźni. Nieustająco zapraszamy też na Bulwar Filadelfijski, gdzie na Scenie Letniej przez całe wakacje dużo się dzieje muzycznie. Tam też w sobotę poznamy muzyczne Toruńskie Gwiazdy.
  • V Międzynarodowy Wyścig Kolarski Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny przejechał ulicami Torunia!
  • W związku z pracami drogowymi na ulicy Osiedlowej w Szembekowie w dniach 29-31 lipca 2024 r. (poniedziałek – środa) autobusy linii nr 123 kursować będą z ominięciem części przystanków.
  • Anielska Plaża powraca! Druga edycja widowiskowego święta siatkówki plażowej odbędzie się już 20-24 sierpnia 2024 r. na Błoniach Nadwiślańskich w Toruniu. Nocne mecze w efektownej oprawie będą wydarzeniem towarzyszącym 15. Bella Skyway Festival.
  • Zatoczki dla dostawców, dodatkowe kosze na śmieci, tabliczki informacyjne – to kolejne zmiany na Bulwarze Filadelfijskim, które są odpowiedzią na zgłaszane przez mieszkańców, przedsiębiorców i turystów propozycje usprawnień.
  • Zapraszamy na drugie wydarzenie z cyklu „Aqua & Music &Sport” w Aqua Toruń. W piątek 26 lipca 2024 r. czeka na Was mnóstwo atrakcji w basenach i wokół obiektu. Wstęp dla dzieci i młodzieży od 16:00 do 19:00 będzie bezpłatny.
  • W związku z odbywającym się w czwartek 25 lipca 2024 r. V Międzynarodowym Wyścigiem Kolarskim Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny całkowicie wyłączony z ruchu kołowego został Bulwar Filadelfijski.