Bezpieczeństwo budynków - zimowe obowiązki | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Toruń

Bezpieczeństwo budynków - zimowe obowiązki

Realizując wytyczne Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej z dnia 31 października 2016 r. w sprawie podejmowania działań mających na celu minimalizację zagrożeń dla ludności stwarzanych przez warunki atmosferyczne występujące w sezonie zimowym, Wydział Ochrony Ludności Urzędu Miasta Torunia przypomina właścicielom, zarządcom i administratorom nieruchomości, że spoczywają na nich obowiązki dotyczące utrzymania stanu sprawności technicznej budynków i instalacji.

Zgodnie z obowiązującym prawem właściciele, zarządcy i administratorzy nieruchomości muszą:

  1. Zapewnić przeprowadzenie, co najmniej raz w roku okresowej kontroli stanu technicznego użytkowanych obiektów budowlanych, a w szczególności sprawdzić instalacje gazowe oraz przewody kominowe: dymowe, spalinowe i wentylacyjne.

  2. W obiektach, gdzie odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwać zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:
    - od palenisk opalanych paliwem stałym – co najmniej cztery razy w roku,
    - od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym – co najmniej dwa razy w roku,
    - od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych – co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej.

  3. Likwidować zagrożenia stwarzane przez zaleganie śniegu na dachach oraz nawisy śnieżne i lodowe.

  4. Zapewniać bezpieczne użytkowanie obiektu budowlanego w razie wystąpienia zdarzeń mających lub mogących mieć wpływ na uszkodzenie obiektu lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, które mogą spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, mienia lub środowiska, tj. m.in. intensywnych opadów atmosferycznych oraz silnych wiatrów.


Ponadto, na właścicielach, zarządcach i administratorach nieruchomości obiektów budowlanych o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m kw. oraz innych obiektów budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m kw. ciąży obowiązek poddania budynku kontrolom stanu technicznego - co najmniej dwa razy w ciągu roku, a osoba dokonująca kontroli jest obowiązana bezzwłocznie pisemnie zawiadomić właściwy organ o przeprowadzonej kontroli. Obiekt powinien podlegać kontroli również w sytuacji wystąpienia m.in. intensywnych opadów śniegu - w przypadku, gdy może to spowodować powstanie zagrożenia dla życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska.


Podstawa prawna: ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2016 r., poz. 290 z późn. zm.) oraz rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109, poz. 719).

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    Instytucje toruńskie przygotowały dla najmłodszych mieszkańców szereg atrakcji z okazji Dnia Dziecka. Publikujemy listę wybranych wydarzeń. Sprawdź jak ciekawie w Toruniu spędzić czas wraz ze swoimi pociechami.
  • Budżet obywatelski mieszkańcow Torunia.
    Miasto
    Opublikowana została lista wniosków z propozycjami do budżetu obywatelskiego Torunia na rok 2024. Jest na niej 158 projektów.
  • Inwestycje, Miasto
    Z uwagi na sygnały mieszkańców od jutra, tj. 1 czerwca 2023 r. wykonawca udostępni zejście od Bramy Klasztornej do Wisły, co skróci dojście do rzeki i statku turystycznego.
  • Toruńska delegacja z nagrodą na konferencji udarowej
    Miasto
    Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu został uhonorowany w Monachium przez Europejską Organizację Udarową (ESO).
  • Miasto
    Uroczysta zbiórka z przekazaniem nagród awansów i wyróżnień oraz prezentów od samorządu – tak 31 maja 2023 r. strażacy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej uczcili branżowe święto.
  • Widok na oświetloną popołudniowę starówkę z lotu ptaka, fot. Daniel Pach
    Kultura, Miasto
    Toruń jedynką wśród 10 najciekawszych atrakcji turystycznych Polski według brytyjskiego "The Guardian"!
  • Ruszyły zapisy do udziału w bezpłatnym projekcie pn. „Zawodowy krok do przodu”, który skierowany jest do osób z orzeczeniem o niepełnosprawności.
  • Delegacja Torunia odwiedziła Kowno, gdzie z okazji Dni Miasta spotkali się przedstawiciele miast partnerskich i współpracujących.
  • Instytucje toruńskie przygotowały dla najmłodszych mieszkańców szereg atrakcji z okazji Dnia Dziecka. Publikujemy listę wybranych wydarzeń. Sprawdź jak ciekawie w Toruniu spędzić czas wraz ze swoimi pociechami.
  • Gotowe jest już torowisko i sieć trakcyjna na znacznej części nowej linii tramwajowej od przejazdu kolejowo-tramwajowego, wzdłuż ul. Polnej, Ugorów i Watzenrodego do ronda Strobanda. Na pozostałych odcinkach prace jeszcze trwają, ale zbliżają się do ostatniej prostej.
  • 3 125 000 złotych wpłynie do miejskiej kasy ze sprzedaży dwóch działek inwestycyjnych w przetargach organizowanych przez Wydział Gospodarki Nieruchomościami. Nabywców znalazły tereny przy ul. Pera Jonssona i Rolniczej.
  • KS Pomorzanin Toruń zwyciężył w Eurohockey Club Challenge I. W turnieju w chorwackiej Zelinie „Pomorek” wygrał wszystkie cztery spotkania i w wielkim stylu uzyskał awans do wyższej dywizji.
  • Toruń jedynką wśród 10 najciekawszych atrakcji turystycznych Polski według brytyjskiego "The Guardian"!
  • Prezydent Torunia Michał Zaleski wręczył medal 30 maja 2023 r. w Dworze Artusa podczas sesji naukowej z okazji 60. urodzin prof. Wojciecha Polaka. - Jestem zaszczycony, iż kopernikański Toruń może cieszyć się z tego, że ten okrągły jubileusz zechciał Pan Profesor spędzić w naszym mieście - zaznaczył prezydent Michał Zaleski.