Strategia Rozwoju Miasta Torunia do roku 2020 z uwzględnieniem perspektywy rozwoju do 2028 r. | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Rozwój

Strategia Rozwoju Miasta Torunia do roku 2020 z uwzględnieniem perspektywy rozwoju do 2028 r.

Strategia Rozwoju Miasta Torunia do roku 2020 z uwzględnieniem perspektywy rozwoju do 2028 r. została uchwalona przez Radę Miasta Torunia w dniu 17 maja 2018 roku (uchwała nr 861/18 Rady Miasta Torunia). Perspektywa czasowa obecnej Strategii została określona do 2028 r. Z punktu widzenia założonych celów strategicznych, jest to perspektywa, która urealnia możliwości ich realizacji.

Dokument powstał w ramach aktualizacji Strategii opracowanej w 2010 r. W porównaniu z tym dokumentem, obecna Strategia posiada zaktualizowaną misję i wizję miasta, zaktualizowano także cele strategiczne i operacyjne oraz dodano zadania realizacyjne, zgodnie z aktualnymi potrzebami i kierunkami rozwoju miasta. Ponadto znacznie zmodyfikowano system wdrażania i monitoringu.

 


Misja samorządu
Misję samorządu miasta Torunia zdefiniowano w sposób następujący:

"Jesteśmy miastem kreatywnej, otwartej i przedsiębiorczej społeczności, dumnej z dziedzictwa kulturowego swoich przodków, przełomowych w dziejach świata odkryć w astronomii, które do dzisiaj inspirują do tworzenia nowoczesnego, metropolitalnego ośrodka kultury, nauki, gospodarki i turystyki, opartego na innowacjach i synergii z partnerami w otoczeniu krajowym i międzynarodowym."


Wizja miasta
Wizję miasta Torunia w 2028 r. można streścić w następującej formule:

"Toruń nowoczesnym miastem europejskiej przestrzeni rozwoju, o szczególnym znaczeniu dla światowego dziedzictwa kulturowego.


Wyzwania - Toruń 2028 r.

Wyznaczenie wyzwań przede wszystkim służy ukierunkowaniu rozwoju miasta, określeniu tego co w ciągu najbliższych kilkunastu, a może kilkudziesięciu lat należy osiągnąć. Z pewnością 2028 r. nie jest terminem, który bezwzględnie określi czas sprostania wszystkim wyzwaniom. Stanowią one sumę wniosków z diagnozy, jak i potrzeb, dążeń oraz oczekiwań zgłaszanych przez interesariuszy Strategii w uspołecznionym procesie aktualizacji dokumentu.

1. Wyzwania cywilizacyjne
2. Wyzwania demograficzne
3. Wyzwania gospodarcze
4. Wyzwania infrastrukturalne
5. Wyzwania w zakresie oferty spędzania czasu wolnego
6. Wyzwania społeczne
7. Wyzwania ekologiczne
8. Wyzwania rewitalizacyjne
9. Wyzwania metropolitalne


Najczęściej czytane aktualności

  • Zawodniczka Centurii Toruń, Gabriela Wrzeszcz, wywalczyła złoty medal podczas turnieju taekwondo olimpijskiego w belgijskim Lommel.
  • 14. Halowe Mistrzostwa Europy w Lekkiej Atletyce Masters w 2024 roku rozgrywane są w Toruniu. Uroczysta inauguracja wydarzenia odbyła się 16 marca 2024 r. w Arenie Toruń.
  • Międzynarodowy Turniej Minihokeja „Sponsors Cup” rozpoczął się 16 marca 2024 r. na toruńskim lodowisku Tor-Tor.
  • Tomasz Dalasiński, poeta związany z Toruniem, znalazł się w gronie twórców literackich, których utwory zostały zakwalifikowane do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.
  • Spółki miejskie Urbitor i Miejski Zarząd Dróg wydały wspólny komunikat odnoszący się do pojawiających się w przestrzeni publicznej informacji dotyczących budowy Trasy Staromostowej na odcinku od pl. Niepodległości do ul. Dekerta i związanych z tym nieprawdziwymi stwierdzeniami o rzekomym zagrożeniu tej inwestycji dla funkcjonowania targowiska...
  • W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 10 toruńskich par odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 15 marca 2024 r.
  • Toruńskie Centrum Usług Społecznych rozpoczyna nabór do Programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej "Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością" dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024.
  • „100 przeszczepień w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Mikołaja Kopernika w Toruniu” – konferencja pod takim tytułem odbyła się w tej toruńskiej placówce.