Krzywa Wieża | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Turystyka

Krzywa Wieża

Krzywa Wieża

Krzywa Wieża to średniowieczna baszta obronna, która swoją nazwę zawdzięcza znacznemu odchyleniu od pionu.

Według legendy, jej powstanie wiąże się z postępkiem jednego z toruńskich krzyżaków, który wbrew obowiązującym go zasadom zakochał się i spotykał z piękną córką bogatego kupca. Pokutą za złamanie ślubu czystości miało być wzniesienie pochyłej wieży jako symbolu odejścia od surowej zakonnej reguły.

Dziś mówi się że ci, których grzechy cięższe są od grzechu wspomnianego krzyżaka, nigdy nie zdołają utrzymać równowagi opierając się plecami o ścianę wieży. Nie przewrócą się za to te osoby, które pochwalić można za prawość, wierność i uczciwość. Tego rodzaju "test prawości" jest od wielu lat obowiązkowym punktem wszystkich pojawiających się w tym miejscu wycieczek.

W rzeczywistości Krzywa Wieża została wzniesiona w XIV wieku jako jedna z kilkudziesięciu podobnych baszt w murach obronnych dawnego Torunia. Jej pochylenie było prawdopodobnie wynikiem osunięcia się piaszczystego podłoża. W przeszłości nie brakowało jednak i takich, którzy widzieli w skrzywieniu wieży karę boską za rzekomo bluźniercze odkrycie Kopernika. Wiadomość o tym dotarła nawet do Rzymu i była poważnym argumentem za wpisaniem książki toruńskiego astronoma do indeksu ksiąg zakazanych.

Początkowo baszta składała się tylko z trzech zewnętrznych ścian umożliwiając obrońcom wciąganie na jej górną kondygnację pocisków i wrzących cieczy, którymi odpierano wrogie ataki. Wraz z rozwojem artylerii zanikało obronne znaczenie wieży - już w XVIII wieku umieszczono w niej więzienie. Jeden z przetrzymywanych w nim przestępców uciekł korzystając z otworu w średniowiecznej ubikacji przylegającej do baszty po zewnętrznej stronie muru. Krzywa Wieża pełniła też funkcje mieszkalne, biurowe i restauracyjne.

Do baszty z obu stron przylegają średniowieczne mury obronne z fragmentem odtworzonego drewnianego ganku, który służył obrońcom do łatwego przemieszczania się na całej linii obrony i ostrzeliwania wroga. Od strony lądu istniał jeszcze jeden, zewnętrzny pas murów, za którym wykopana była fosa. Wejść do miasta strzegły obronne bramy, przy których wzniesiono trudne do zdobycia barbakany. Większość tych umocnień została rozebrana dopiero w końcu XIX wieku, do dziś zachowały się jednak liczne fragmenty średniowiecznych fortyfikacji, jak choćby pas murów od strony Wisły oraz kilka baszt przy ulicy Podmurnej i Strumykowej, w miejscu dawnej granicy między Starym i Nowym Miastem Toruniem.

Najczęściej czytane aktualności

  • Uczestnicy uroczystości pod tablicą placu 4 czerwca 1989 r.
    Miasto
    Skwer przy alei Solidarności w Toruniu nosi nazwę placu 4 czerwca 1989 r. Uroczystość zgromadziła 4 czerwca 2023 r. tłumy torunian.
  • Na zdjeciu: seniorzy siedzą przy stołach
    Miasto
    Już po raz siódmy Toruńska Senioriada połączy pokolenia – do udziału w wydarzeniu zapraszamy w niedzielę 11 czerwca 2023 r.
  • Biznes, Miasto
    20 czerwca o godz. 11:00 zostanie przeprowadzony pierwszy przetarg na lokal mieszkalny przy ul. Słowackiego 51. Zgodnie z regulaminem I przetargu ustnego nieograniczonego na sprzedaż lokalu niemieszkalnego nr 10 powołana została komisja przetargowa. Przetarg odbędzie się 20 czerwca o godz. 11:00 w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami Urzędu...
  • Na zdjęciu: stoisko podczas Targów Pracy - młodzi ludzie w białych strojach kroją jabłka
    Biznes, Miasto
    Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych mogą wziąć udział w wydarzeniu pn. „Festiwal Zawodów - Targi Pracy”, które odbędzie się 6 czerwca 2023 r.
  • Na zdjęciu ulica Kopernika w Toruniu
    Drogi, Miasto
    Przed nami wydłużony weekend. Od czwartku 8 czerwca do niedzieli 11 czerwca 2023 r. ograniczony będzie wjazd w zachodnią część Zespołu Staromiejskiego. Na kierowców czekają parkingi zlokalizowane w bliskim sąsiedztwie starego miasta.
  • Miasto
    W poniedziałek 5 czerwca 2023 r. rozpoczyna się rekrutacja uzupełniająca na rok szkolny 2023/2024 do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.
  • 20 czerwca o godz. 11:00 zostanie przeprowadzony pierwszy przetarg na lokal mieszkalny przy ul. Słowackiego 51. Zgodnie z regulaminem I przetargu ustnego nieograniczonego na sprzedaż lokalu niemieszkalnego nr 10 powołana została komisja przetargowa. Przetarg odbędzie się 20 czerwca o godz. 11:00 w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami Urzędu...
  • Wiele atrakcji czekało na najmłodszych podczas Art Pikniku, jaki odbył się z okazji Dnia Dziecka 4 czerwca 2023 r. na Błoniach Nadwiślańskich.
  • Wspólna wycieczka i piknik w leśnictwie Olek pod hasłem „Toruń na rowery 2023” przyciągnęły setki torunian na jednośladach. Szósta edycja największego rekreacyjnego wydarzenia sezonu rowerowego odbyła się w niedzielę 4 czerwca 2023 r.
  • Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych mogą wziąć udział w wydarzeniu pn. „Festiwal Zawodów - Targi Pracy”, które odbędzie się 6 czerwca 2023 r.
  • Już po raz siódmy Toruńska Senioriada połączy pokolenia – do udziału w wydarzeniu zapraszamy w niedzielę 11 czerwca 2023 r.
  • Z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska miasto i jego partnerzy zaprosili mieszkańców 4 czerwca 2023 r. na ekopiknik w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu.
  • Skwer przy alei Solidarności w Toruniu nosi nazwę placu 4 czerwca 1989 r. Uroczystość zgromadziła 4 czerwca 2023 r. tłumy torunian.
  • W toruńskiej katedrze śś. Janów rozpoczęły się 3 czerwca 2023 r. Świętojańskie Koncerty Organowe im. Mariana Dorawy.