Starówka - trasa długa | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Turystyka

Starówka - trasa długa

OkrąglakPlanetariumCollegium Maius UMKTeatr Wilama HorzycyKościół św. SzczepanaGmach Towarzystwa Naukowego w ToruniuKamienica przy ul. ProstejApteka Pod Złotym LwemGospoda MurarskaKamienica renesansowaGospoda Pod Modrym FartuchemKościół św. JakubaRynek NowomiejskiDawny szpital Piotra i PawłaZamek KrzyżackiBrama MostowaCzerwony SpichrzBrama ŻeglarskaPałac DąmbskichKatedra śś. JanówDom Mikołaja KopernikaBrama KlasztornaSpichlerz gotycki z XIV w.Wielki spichlerz barokowyKrzywa WieżaŁuk CezaraFontanna FlisakaKościół św. DuchaBudynek neogotyckiej pocztyKościół NMPKamienica pod GwiazdąPomnik Mikołaja KopernikaDwór ArtusaRatusz StaromiejskiRynek Staromiejski

  1. Rynek Staromiejski o wymiarach 104 na 109 m. - dawne centrum handlowe, wokół którego skupia się wiele cennych zabytków.
  2. Ratusz Staromiejski - budowla gotycko-barokowa, pochodzi z XIII-XVIII wieku, dawne centrum administracyjne, obecnie muzeum z możliwością wejścia na 40 metrową wieżę widokową.
  3. Dwór Artusa - wzniesiony w roku 1891 w miejscu dawniejszego dworu, obecnie "Centrum Kultury".
  4. Pomnik Mikołaja Kopernika z 1853 r.
  5. Kamienica pod Gwiazdą - to najwspanialsza barokowa kamienica w Toruniu 6. pochodząca z końca XVII wieku.
  6. Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny - franciszkański, trójnawowy z wydzielonym prezbiterium. Wystrój ołtarzowy z XVIII wieku, zachowane manierystyczne organy i ambona, gotyckie ławy-stalle w prezbiterium, jak również mauzoleum Anny Wazówny z 1636 r.
  7. Neogotycki gmach poczty z końca XIX wieku.
  8. Kościół Św. Ducha - wzniesiony w 1756 r. przez toruńskich luteran.
  9. Fontanna Flisaka z początku XX wieku - nawiązuje do legendy związanej z żabami, które zagnieździły się w mieście.
  10. Łuk Cezara - cztery przejścia przez przebite w XX wieku domy mieszkalne (usprawnienie komunikacji miejskiej).
  11. Krzywa Wieża - jedna z wielu baszt w murach miejskich. Pochylona o 1.4 metra z powodu niestabilnego gruntu, pochodzi z przełomu XIII/XIV wielu.
  12. Wielki spichlerz barokowy o ośmiu kondygnacjach z XVII wieku.
  13. Spichlerz gotycki z XIV wieku przy ul. Piekary 4, zaliczany do najciekawszych z tego okresu w Toruniu z zachowanym szczytem schodkowym.
  14. Brama Klasztorna - gotycka, jest jedną z trzech zachowanych bram dawnego Torunia.
  15. Dom Mikołaja Kopernika - przy ul. Kopernika 15/17, według tradycji miał w jednym z tych domów urodzić się późniejszy wielki astronom, obecnie mieści się tu muzeum.
  16. Katedra śś Janów - obecnie bazylika katedralna Św. Jana Chrzciciela i Św. Jana Ewangelisty, był farą starego Miasta Torunia. Świątynię wznoszono od XII do XV wieku, bogate wyposażenie ołtarzowe oraz odkryte malowidła ścienne średniowieczne. Jest budowlą trójnawową z wydzielonym prezbiterium i sklepieniem gwiaździstym.
  17. Pałac Dąmbskich - pochodzi z okresu baroku (1692). Na fasadzie bogata sztukateria oraz zrekonstruowane przedproże.
  18. Brama Żeglarska z XIV wieku - prowadziła na nadbrzeże Wisły do portu.
  19. Czerwony Spichrz przy ul. Łaziennej 16 - dawny dom bogatej rodziny Eskenów, obecnie Oddział Muzeum Okręgowego.
  20. Brama Mostowa z XV wieku - prowadząca dawniej na most przez Wisłę, należy do najlepiej zachowanych trzech bram miejskich w Toruniu.
  21. Zamek Krzyżacki - ruiny, które zachowały się po zniszczeniach jakich dokonali toruńscy mieszczanie w czasie 13-letniej wojny (1454-1466). Toruński zamek był pierwszym zamkiem krzyżackim na ziemi chełmińskiej i pochodzi z XIII do XV wieku.
  22. Dawny szpital Piotra i Pawła przy ul. Wielkie Garbary 7.
  23. Rynek Nowomiejski o wymiarach 95 na 95m. Tu rozwijał się handel i rzemiosło w dawnych wiekach. Pośrodku neoromański kościół ewangelicki z XIX wieku.
  24. Gospoda pod Modrym Fartuchem - według tradycji istniała już w roku 1489.
  25. Kościół św. Jakuba - zaliczany do najwspanialszych świątyń średniowiecznych w północnej części Polski. Bogaty detal architektoniczny w postaci kolorowych płytek glazurowanych, wiele sterczyn, łuków i przypór oraz zregotyzowana kruchta zachwycają zwiedzającego.
  26. Kamienica renesansowa - po konserwacji prezentuje się wspaniale.
  27. Gospoda Murarska - w stylu barokowym, obecnie Galeria Plastycznaej Twórczości Dziecka o zasięgu światowym.
  28. Apteka pod Złotym Lwem - pochodzi ze średniowiecza, częściowo przebudowana w XIX wieku.
  29. Kamienica przy ul. Prostej - z zachowaną fasadą secesyjną z XIX wieku.
  30. Gmach Towarzystwa Naukowego w Toruniu przy ul. Wysokiej 16 - należy do jednej z najokazalszych neoklasycystycznych budowli w Toruniu.
  31. Kościół Św. Szczepana - neogotycki z początku XX wieku.
  32. Teatr Miejski z 1904 r. w stylu secesji.
  33. Collegium Maius UMK - neogotycki gmach z początku XX wieku.
  34. Planetarium - dawny zbiornik gazowy z końca XIX wieku.
  35. "Okrąglak" - areszt śledczy wzniesiony pod koniec XIX wieku.

Najczęściej czytane aktualności

  • Miasto
    W piątek 26 lipca 2024 r. grupa pracowników odchodzących na emeryturę otrzymała od kierownictwa Urzędu podziękowania za długoletnią służbę na rzecz miasta Torunia.
  • Na zdjęciu: wysoki mężczyzna w okularach, po jego obu stronach stoją kobiety, starsza w białej koszuli, trzyma bukiet kwiarów
    Miasto
    Violetta Wieczerzak została dyrektorką centrum placówek opiekuńczo-wychowawczych „Młody Las”.
  • Na zdjęciu: Rynek Staromiejski z lotu ptaka, w centralnym punkcie gotycki ratusz
    Kultura, Miasto, Sport
    Mistrzowie improwizacji w Toruniu! Trwa Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Teatralnej JO!, pełen niespodzianek i bezkresnej wyobraźni. Nieustająco zapraszamy też na Bulwar Filadelfijski, gdzie na Scenie Letniej przez całe wakacje dużo się dzieje muzycznie. Tam też w sobotę poznamy muzyczne Toruńskie Gwiazdy.
  • Na zdjeciu: bulwar przy Wiśle
    Drogi, Miasto
    Zatoczki dla dostawców, dodatkowe kosze na śmieci, tabliczki informacyjne – to kolejne zmiany na Bulwarze Filadelfijskim, które są odpowiedzią na zgłaszane przez mieszkańców, przedsiębiorców i turystów propozycje usprawnień.
  • Na zdjeciu: flaga tęczowa powiewa na tle niebieskiego nieba i szarych kamienic
    Miasto
    31 sierpnia 2024 r. ulicami toruńskiej starówki przejdzie piąty Toruński Marsz Równości. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Torunia. – Mam nadzieję, że organizowany przez Państwa Marsz przyczyni się do propagowania postaw obywatelskich oraz idei równości i wolności – napisał w piśmie skierowanym do organizatorów Paweł Gulewski.
  • Na zdjęciu: grupa ludzi siedzi na krzesełkach i rozmawia
    Miasto
    Zgodnie z zapowiedziami, prezydent Paweł Gulewski zacieśnia współpracę z Radami Okręgów w Toruniu. - Wysyłam właśnie do przewodniczących Rad Okręgów pismo, do którego dołączone są wszystkie kontakty do osób, urzędników z poszczególnych działów, wydziałów, jednostek i spółek miejskich, które będą do ich dyspozycji – mówi Prezydent Torunia.
  • 27 lipca wszyscy będą mogli poznać laureatów plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2024! To już 19. edycja tego wydarzenia.
  • Mistrzowie improwizacji w Toruniu! Trwa Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Teatralnej JO!, pełen niespodzianek i bezkresnej wyobraźni. Nieustająco zapraszamy też na Bulwar Filadelfijski, gdzie na Scenie Letniej przez całe wakacje dużo się dzieje muzycznie. Tam też w sobotę poznamy muzyczne Toruńskie Gwiazdy.
  • V Międzynarodowy Wyścig Kolarski Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny przejechał ulicami Torunia!
  • W związku z pracami drogowymi na ulicy Osiedlowej w Szembekowie w dniach 29-31 lipca 2024 r. (poniedziałek – środa) autobusy linii nr 123 kursować będą z ominięciem części przystanków.
  • Anielska Plaża powraca! Druga edycja widowiskowego święta siatkówki plażowej odbędzie się już 20-24 sierpnia 2024 r. na Błoniach Nadwiślańskich w Toruniu. Nocne mecze w efektownej oprawie będą wydarzeniem towarzyszącym 15. Bella Skyway Festival.
  • Zatoczki dla dostawców, dodatkowe kosze na śmieci, tabliczki informacyjne – to kolejne zmiany na Bulwarze Filadelfijskim, które są odpowiedzią na zgłaszane przez mieszkańców, przedsiębiorców i turystów propozycje usprawnień.
  • Zapraszamy na drugie wydarzenie z cyklu „Aqua & Music &Sport” w Aqua Toruń. W piątek 26 lipca 2024 r. czeka na Was mnóstwo atrakcji w basenach i wokół obiektu. Wstęp dla dzieci i młodzieży od 16:00 do 19:00 będzie bezpłatny.
  • W związku z odbywającym się w czwartek 25 lipca 2024 r. V Międzynarodowym Wyścigiem Kolarskim Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny całkowicie wyłączony z ruchu kołowego został Bulwar Filadelfijski.