Zasady przyznawania | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń

Zasady przyznawania

Zasady

  1. Miasta Toruń i Getynga ustanowiły nagrodę Samuela Bogusława Lindego i są jej jedynymi fundatorami. Nagroda nadawana jest corocznie.
  2. Oba miasta powołują jury nagrody, które składa się z po trzech stałych członków z każdej strony i po jednym reprezentancie miasta. Jury wybiera co roku dwóch laureatów: jednego polskiego i jednego niemieckiego.
  3. Nagroda jest nagrodą literacką. Nagrodą wyróżnieni zostają autorzy, których słowo tworzy ideały i wartości, łącząc ludzi, społeczeństwa i narody we wspólnej rozmowie. To sformułowanie zostanie przyjęte jako preambuła do dyplomów.
  4. Jury decyduje niezależnie i suwerennie. Jej orzeczenie jest ostateczne i nie do obalenia.
  5. Nagroda może być przyznana autorom, którzy mają wybitne osiągnięcia następujących dziedzinach: liryka, proza, dramat, eseistyka w ogólnym sensie, krytyka literacka, publicystyka, tłumaczenia i edycja.
  6. Wysokość nagrody określają oba miasta.
  7. Termin i miejsce wręczenia nagrody ustalane będą przez oba miasta.

Procedura wyboru

  1. Propozycje kandydatów zgłaszane przez mieszkanki i mieszkańców miasta Torunia i Getyngi mogą być uwzględnione przez jury.
  2. Jury musi mianować laureatów w ustalonym przez oba miasta terminie.
  3. Obrady jury są tajne. Decyzja jest podawana do wiadomości przez oba miasta.

Praca jury

  1. Członkowie jury są powoływani przez każde z miast na 4 lata. Ich ponowne mianowanie jest możliwe.
  2. Jury składa się z ośmiu osób i jej członkowie są, z wyjątkiem obu reprezentantów, miasta nieusuwalni. Jeżeli członek jury się wycofa, musi zostać powołany nowy członek.
  3. Jury obraduje z reguły dwa razy w roku. Jest ono zdolne do podejmowania decyzji, jeżeli jest obecnych co najmniej sześciu członków. Podejmuje ono swoje decyzje możliwie jednogłośnie, przynajmniej jednak pięcioma głosami.
  4. Członkowie jury wykonują swoją funkcję honorowo. Powstałe w związku z posiedzeniami jury koszty ponoszone są przez oba miasta.

Najczęściej czytane aktualności

  • Zawodniczka Centurii Toruń, Gabriela Wrzeszcz, wywalczyła złoty medal podczas turnieju taekwondo olimpijskiego w belgijskim Lommel.
  • 14. Halowe Mistrzostwa Europy w Lekkiej Atletyce Masters w 2024 roku rozgrywane są w Toruniu. Uroczysta inauguracja wydarzenia odbyła się 16 marca 2024 r. w Arenie Toruń.
  • Międzynarodowy Turniej Minihokeja „Sponsors Cup” rozpoczął się 16 marca 2024 r. na toruńskim lodowisku Tor-Tor.
  • Tomasz Dalasiński, poeta związany z Toruniem, znalazł się w gronie twórców literackich, których utwory zostały zakwalifikowane do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.
  • Spółki miejskie Urbitor i Miejski Zarząd Dróg wydały wspólny komunikat odnoszący się do pojawiających się w przestrzeni publicznej informacji dotyczących budowy Trasy Staromostowej na odcinku od pl. Niepodległości do ul. Dekerta i związanych z tym nieprawdziwymi stwierdzeniami o rzekomym zagrożeniu tej inwestycji dla funkcjonowania targowiska...
  • W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 10 toruńskich par odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 15 marca 2024 r.
  • Toruńskie Centrum Usług Społecznych rozpoczyna nabór do Programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej "Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością" dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024.
  • „100 przeszczepień w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Mikołaja Kopernika w Toruniu” – konferencja pod takim tytułem odbyła się w tej toruńskiej placówce.