Brama Klasztorna | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Turystyka

Brama Klasztorna

Brama Klasztorna

Brama Klasztorna, nazywana również Bramą św. Ducha, została zbudowana w XIV w. jako jedna z czterech bram prowadzących do miasta od strony wiślanego portu. Mimo drobnych przebudowań, brama zachowała do dzisiaj oryginalną formę gotyckiej wieży bramnej z trzema ostrołukowymi wnękami.

Zewnętrzna skrywała drewnianą bronę, spuszczaną w razie oblężenia. Za środkową znajduje się pusta przestrzeń, przez którą usadowieni na szczycie bramy obrońcy zrzucali ciężkie przedmioty lub wylewali gorące płyny. Najczęściej była to wrząca, długo trzymająca ciepło i niemiłosiernie parząca kasza, od której przydatny w walce otwór nazwano kaszownikiem. Trzecia wnęka osłania drewniane wrota, niegdyś zamykane o zmroku i otwierane o świcie, dodatkowo wzmocnione metalowymi elementami.

Nazwa bramy nawiązuje do znajdującego się niegdyś na nadbrzeżu średniowiecznego klasztoru benedyktynek z kościołem pw. św. Ducha, zburzonego w czasie szwedzkiego potopu w poł. XVII stulecia. Według starej legendy żyła w nim niegdyś dobra mniszka o imieniu Katarzynka, która w czasie powszechnego głodu znalazła w klasztornych podziemiach beczki z piernikowym ciastem. Sporządzone z niego pierniki uratowały życie tysiącom mieszkańców Torunia, zaś samej mniszce przyniosły powszechne uznanie i sławę - jej imieniem nazwano bowiem najbardziej popularne toruńskie przysmaki przypominające sześć złączonych kółek - Katarzynki.

Miejsce dawnego klasztoru zajmuje obecnie wysoki budynek starych pruskich koszar z I poł. XIX wieku. W okresie międzywojennym mieściła się w nim pierwsza polska Oficerska Szkoła Marynarki Wojennej. O jej istnieniu i morskich tradycjach Torunia przypomina dziś potężna kotwica znajdująca się na bulwarze między Bramą Klasztorną a Wisłą.

Widoczny stąd most drogowy im. Marszałka Józefa Piłsudskiego otwarty został w 1934 roku. Wzniesiono go z elementów rozebranego pruskiego mostu znajdującego się wcześniej w okolicach Kwidzyna. Jego konstrukcja szczególnie atrakcyjnie prezentuje się w nocy dzięki specjalnie zainstalowanej iluminacji.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: Magnolie na tle ceglanego budynku
    Kultura, Miasto, Sport
    W ostatni weekend kwietnia, oprócz pięknej pogody, spodziewamy się wielu fantastycznych wydarzeń kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych. Taka rozgrzewka przed majówką. Zapraszamy!
  • Na zdjęciu: radni miasta Torunia na lata 2024-2029
    Miasto
    W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.
  • Na zdjęciu: odznaczone pary małżeńskie
    Miasto
    W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 9 toruńskich par odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 26 kwietnia 2024 r.
  • Na zdjęciu: ubrani na galowo uczniowie
    Miasto
    26 kwietnia 2024 r. uczniowie najstarszych klas szkół średnich uroczyście kończą zajęcia szkolne. Z tej okazji swoje słowa kieruje do nich prezydent Michał Zaleski.
  • Miasto, Sport
    Największa impreza biegowa w regionie RUN TORUŃ odbędzie się już po raz trzynasty, a od pierwszej edycji jej istnienia wydarzenie to współtworzy galeria handlowa Toruń PLAZA. To zdecydowanie dowód na zaangażowanie społeczne i korporacyjne toruńskiej galerii w promocję zdrowego stylu życia oraz aktywności fizycznej. Podczas tegorocznej edycji...
  • W ostatni weekend kwietnia, oprócz pięknej pogody, spodziewamy się wielu fantastycznych wydarzeń kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych. Taka rozgrzewka przed majówką. Zapraszamy!
  • Przed nami Święto Flagi i oraz 223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Warto sprawdzić, co będzie się działo w Toruniu w dniach 2-3 maja.
  • W niedzielę 9 czerwca 2024 roku odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Lokale wyborcze w Toruniu będą czynne w godzinach 7:00-21:00. Publikujemy ważne informacje związane z wyborami.
  • Z okazji Święta Konstytucji 3 Maja w piątek 3 maja 2024 r. na tory wyruszy Muzyczny Tramwaj Probaltiki.
  • Od środy 1 maja 2024 r. wprowadzone zostaną korekty rozkładów jazdy linii nr 12, 14, 28 oraz 31.
  • W piątek, 3 maja 2024 r., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • 26 kwietnia 2024 r. uczniowie najstarszych klas szkół średnich uroczyście kończą zajęcia szkolne. Z tej okazji swoje słowa kieruje do nich prezydent Michał Zaleski.
  • W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.