Aktywności związane z rozwojem Camino w Toruniu i regionie | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Turystyka

Aktywności związane z rozwojem Camino w Toruniu i regionie

Katedra Szlaku św. Jakuba na Wydziale Teologicznym UMK
Od kilku lat w ramach Wydziału Teologicznego UMK pracuje zespół naukowców zajmujących się interdyscyplinarnym badaniem fenomenu Szlaku św. Jakuba w Europie i Polsce, zwłaszcza w regionie Kujaw i Pomorza na tzw. Camino Polaco.

Obok organizowanych spotkań i konferencji, publikacji książki "Camino de Santiago - nie tylko droga", podejmowanych prac nad pierwszym przewodnikiem po kujawsko-pomorskim odcinku Szlaku św. Jakuba, Wydział Teologiczny zorganizował dwie serie wykładów ogólnouniwersyteckich poświęconych wielu aspektom Camino de Santiago (2010-2012). Szczególnym przedmiotem zainteresowań jest gromadzenie "toruńskich" i "kujawsko-pomorskich" śladów pielgrzymek do Santiago.


Soboty na Camino Polaco
We współpracy z Ośrodkiem Chopinowskim w Szafarni, Golubsko-Dobrzyńską Lokalną Organizacją Turystyczną, Programem Absolwent UMK zorganizowano szereg wydarzeń promujących Szlak św. Jakuba na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Należą do nich przede wszystkim tzw. "Soboty na Camino Polaco", które przyciągają wielu mieszkańców Torunia i regionu na poszczególne odcinki Camino, wykonując przy tej okazji drobne prace odświeżające oznakowanie Szlaku. Pielgrzymi pokonywali trasę pieszo, na rowerach czy konno.

Zorganizowano do tej pory trzy przejścia: z Bachotka do Brodnicy, z Szafarni do Golubia-Dobrzynia oraz z Golubia-Dobrzynia do Ciechocina. W planie organizatorów jest dotarcie do Torunia, planowane w 2013 roku.


XII Festiwal Nauki i Sztuki
W ramach festiwalu, organizowanego rokrocznie przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika i Miasto Toruń, w sobotę 21 kwietnia 2012 r. ponadstuosobowa grupa pielgrzymów przeszła toruński odcinek Szlaku św. Jakuba wiodący sprzed kościoła pw. Podwyższenia Krzyża św. w Kaszczorku do Runku Staromiejskiego. Po krótkim wprowadzeniu historycznym prof. W. Rozynkowskiego, modlitwie - błogosławieństwie pielgrzymów, wyruszono Szlakiem pod kierunkiem toruńskich przodowników wędrówki pieszej z OM PTTK w Toruniu.

Na Rynku Starego Miasta, na zakończenie, uczestnicy i goście obejrzeli rekonstrukcję historyczną (pod kier. prof. Romana Czai) przygotowaną przez studentów UMK, a dotyczącą motywacji odbycia pielgrzymek w średniowieczu oraz ich realiów. Następnego dnia, na Wydziale Teologicznym UMK odbył się panel tematyczny "Dlaczego warto iść do Santiago i zacząć... w Toruniu" z udziałem gości z hiszpańskich regionów Nawarry oraz Galicji.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto, Sport
    "A cóż piękniejszego nad niebo, które przecież ogarnia wszystko, co piękne" – zbliżający się weekend w Toruniu upłynie w głównej mierze pod znakiem inspirowanego Kosmosem festiwalu Cosmos of Arts, w którego programie znalazły się m.in. wystawy, warsztaty oraz koncerty na Scenie letniej i w Dworze Artusa.
  • Citroeny jadą do Torunia
    Kultura, Miasto
    3000 uczestników, ponad 1000 zabytkowych aut i 5 dni w Toruniu – tak zapowiada się 17. Międzynarodowy Zlot Klubów Miłośników Citroena. Wydarzenie odbędzie się w dniach 14-18 sierpnia br.
  • Miasto
    W niedzielny poranek 4 sierpnia 2024 r. z Torunia wyruszyła 46. Piesza Pielgrzymka Diecezji Toruńskiej na Jasną Górę.
  • Miasto
    Toruńskie Centrum Usług Społecznych przygotowuje się do złożenia wniosku o środki w ramach Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025.
  • Miasto
    15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w Kościele Garnizonowym na Placu św. Katarzyny.
  • Dwie uczennice z plecakami idące ulicą - ujęcie od tyłu, bez twarzy
    Miasto
    2 września rozpocznie się nabór wniosków na stypendia szkolne dla uczniów znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej i rodzinnej na rok szkolny 2024/2025.
  • W związku ze spodziewanymi burzami dla Torunia wydano ostrzeżenie hydrologiczne.
  • Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla Torunia ostrzeżenie I stopnia o burzach. Obowiązuje ono 8 sierpnia br.
  • W ostatnich dniach drogowcy zmienili organizację ruchu na skrzyżowaniu ulic Konstytucji 3 Maja i ul. Ligii Polskiej.
  • O rozbudowie ul. Olsztyńskiej oraz innych kwestiach ważnych dla osiedla Bielawy była mowa na spotkaniu przedstawicieli Rady Okręgu nr 6 z przewodniczącym Rady Miasta Torunia.
  • Rozbudowa ul. Olęderskiej jest już na finiszu.
  • Z powodu robót torowych i sieciowych na ul. Sienkiewicza i Gagarina w dniach 13 - 14 sierpnia br. (wtorek - środa) wstrzymany zostanie ruch tramwajowy na odcinku Sztuki Piękne - Uniwersytet oraz zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy na ulicy Sienkiewicza pomiędzy ulicami Gagarina i Fałata.
  • 3000 uczestników, ponad 1000 zabytkowych aut i 5 dni w Toruniu – tak zapowiada się 17. Międzynarodowy Zlot Klubów Miłośników Citroena. Wydarzenie odbędzie się w dniach 14-18 sierpnia br.
  • 15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w Kościele Garnizonowym na Placu św. Katarzyny.