Zamachowski z nagrodą Tofifestu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Zamachowski z nagrodą Tofifestu

Kultura, Miasto
Data publikacji: 18 czerwca 2024
Autor: Marcin Pryka

Wybitny polski aktor filmowy i teatralny, autor muzyki i tekstów piosenek, Zbigniew Zamachowski został laureatem Złotego Anioła za niepokorność twórczą.

Zbigniew Zamachowski jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (1985). Jego debiutem filmowym była wspaniała rola Ryśka w „Wielkiej majówce" Krzysztofa Rogulskiego z 1981 r. Za nią przyszły kolejne sukcesy i współpraca z wybitnymi reżyserami. Wystarczy wspomnieć kilka tytułów i nazwisk: „Dekalog X” oraz „Trzy kolory: Biały” Krzysztofa Kieślowskiego, „Ucieczkę z kina Wolność” Wojciecha Marczewskiego, „Zmruż oczy” Andrzeja Jakimowskiego, „Cześć, Tereska” Roberta Glińskiego czy „Pianistę” Romana Polańskiego. W ostatnich latach widzowie mogli podziwiać jego role w filmach młodych reżyserów, aktor grał w „Sweat” Magnusa von Horna, „Nocy w przedszkolu” Rafała Skalskiego i „Tarapatach” Marty Karwowskiej.

Zbigniew Zamachowski jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, między innymi Nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego I stopnia za osiągnięcia aktorskie w teatrze, filmie i na estradzie (1989). W 1990 roku aktor został uhonorowany Nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego. Dwukrotnie otrzymał nagrodę za pierwszoplanowe role męskie na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, w 1994 za kreację Tomasza Siwka w „Zawróconym” Kazimierza Kutza i w 2006 za rolę Mariana w „Przybyli ułani” Sylwestra Chęcińskiego. W 2002 r. otrzymał Orła – Polską Nagrodę Filmową za rolę Edzia w „Cześć, Tereska” Roberta Glińskiego, dwa lata później wyróżniony został tą samą nagrodą za kreację postaci Jaśka w filmie „Zmruż oczy” Andrzeja Jakimowskiego. Aktora uhonorowano Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2015) oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2017).

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dwóch mężczyzn w garniturach i dwóch lekarzy przecina wstęgę do nowego oddizału w szpitalu
  Miasto
  Specjalistyczny Szpital Miejski poszerza swoją ofertę medyczną – właśnie została otwarta Pracownia Elektrofizjologii i Radiologii Zabiegowej.
 • Na zdjeciu: kovieta w średnim wieku, sukience w kwiaty i dużych okularach przeciwsłonecznych stoi z psem na tle fontanny
  Miasto
  Zmarła Irena Kantorska-Schick – Sybiraczka, która starała się tę część polskiej historii ocalić od zapomnienia poprzez spotkania i rozmowy, szczególnie z młodzieżą.
 • Rondo
  Drogi, Miasto
  Na skrzyżowaniu ulic Rydygiera i Wschodniej powstało nowe rondo pinezkowe, które zwiększa bezpieczeństwo poprzez wymuszenie zmniejszenia prędkości.
 • Ulica Szczecińska - plakat
  Miasto
  Nowoczesne centrum osiedlowe, miejsce spotkań i aktywności dla seniorów, a może świetlica integracyjna dla dzieci i młodzieży? W najbliższą środę, 24 lipca 2024 r., będzie okazja, aby porozmawiać o przyszłości budynków po PCK przy ul. Szczecińskiej w Toruniu.
 • Na zdjęciu: prezydent Paweł Gulewski i wiceminister Jacek Karnowski podają sobie ręce
  Miasto
  Rozwój Torunia i pozyskiwanie środków na najważniejsze zadania miasta były tematem spotkania prezydenta Pawła Gulewskiego z wiceministrem Jackiem Karnowskim.
 • Na zdjęciu: lampy na moście
  Drogi, Miasto
  Wymiana opraw na moście drogowym im. marsz. Józefa Piłsudskiego. Prace odbywają się na koszt producenta opraw, w ramach obowiązującej gwarancji.
 • - Od godz. 12:00 w niedzielę 21 lipca do godz. 23:00 w poniedziałek 22 lipca 2024 r. prognozowane są upały. Temperatura maksymalna w niedzielę wyniesie od 30°C do 32°C, w poniedziałek od 31°C do 33 °C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy odbył się 19 lipca 2024 r. w Kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu.
 • Z konieczności wymiany wody w obiegu zamkniętym, w poniedziałek 22 lipca 2024 r. w godzinach 7:00-15:00 Fontanna Cosmopolis będzie nieczynna. Po godzinie 15:00 zostanie ponownie uruchomiona.
 • O możliwościach współpracy podczas edycji 2024 wydarzenia Dronetech World Meeting przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu rozmawiali z organizatorami z Instytutu Wspierania Nowych Technologii. Najważniejsze spotkanie przedstawicieli branży lotniczej i pojazdów bezzałogowych odbędzie się w dniach 24-26 października 2024 na terenie Centrum...
 • W związku z zakończeniem zasadniczych prac drogowych na ulicy Leśnej w Rozgartach od poniedziałku, 22 lipca 2024 r., autobusy linii nr 131 wracają na stałą trasę. Przypomnijmy, że od 15 lipca br. autobusy linii nr 131 kursowały z pominięciem przystanków: „Kwiatowa”, „Stara Szkoła”, „Leśna”, „Wróblowa”, „Błotka” i „Szkoła”. Prace w Rozgartach już...
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
 • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
 • Kolejna odsłona projektu Park Kultury - w amfiteatrze parku na Bydgoskim Przedmieściu zaplanowano koncert i pokaz filmowy w ramach kina letniego.