Bulwar wyłączony z ruchu w weekendy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Bulwar wyłączony z ruchu w weekendy

Miasto
Data publikacji: 19 czerwca 2024
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: samochód jedzie ul. Bulwar Filadelfijski

Od piątku 21 czerwca 2024 roku w każdy weekend Bulwar Filadelfijski będzie wyłączony z ruchu kołowego.

- Nad przedstawianą dziś zmianą organizacji ruchu pracowaliśmy od dłuższego czasu, wsłuchując się w głosy mieszkańców, jak i analizując potoki ruchu, szczególnie w weekendy i święta. Bulwar Filadelfijski naprawdę jest miejscem odwiedzanym przez tysiące osób, co bardzo nas cieszy, dlatego chcemy, aby był to trakt przyjazny mieszkańcom i gościom naszego miasta mówił prezydent Paweł Gulewski podczas briefingu prasowego, jaki odbył się 19 czerwca 2024 r.

Jak poinformował prezydent Paweł Gulewski, począwszy od piątku 21 czerwca 2024 r. od godz. 19:00 – przez wszystkie weekendy w sezonie turystycznym - ulica Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, będzie zamknięta dla ruchu samochodowego. Ruch będzie przywracany w niedzielę o godz. 21:00.

- Należy podkreślić, że na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do ul. Żeglarskiej będzie wprowadzony całkowity zakaz ruchu, natomiast od Woli Zamkowej do ul. Łaziennej będzie obowiązywał zakaz wjazdu, z wyłączeniem służb miejskich, mieszkańców z abonamentami i osób z zezwoleniami oraz rowerów – zaznaczył prezydent Paweł Gulewski.

W celu wyegzekwowania zakazu ruchu na wysokości Ślimaka Getyńskiego i Łaziennej pojawią się wysunięte słupki i ustawione zapory mechaniczne. Dodatkowo w tym czasie zaplanowane są wzmożone patrole Straży Miejskiej i policji, które będą wspierały, pomagały i służyły mieszkańcom oraz turystów.

- Ten pierwszy weekend będzie dla nas sprawdzianem, ale też chcemy z tego czasu wyciągnąć wnioski i rozmawiać dalej. Nie wykluczamy, że trzeba będzie tę formę organizacji usprawniaćdodał zastępca prezydenta Rafał Pietrucień.

Informacje o zamknięciu Bulwaru Filadelfijskiego pojawią się w przestrzeni miejskiej - zawieszone zostaną tablice na wysokości alei 500-lecia i ul. Warszawskiej. Dodatkowo w otulinie Starego Miasta funkcjonuje system 22 tablic naprowadzających na wolne miejsca do parkowania dla pojazdów indywidualnych zamiennie z informacją o zamknięciach ulic.

Jak zapowiedział Rafał Pietrucień, informacje dotyczące organizacji ruchu, jak i miejsc parkingowych pojawią się także w aplikacji Google maps. Prowadzona jest także szeroka kampania informacyjna – ulotki są dystrybuowane przez Biuro Toruńskiego Centrum Miasta do przedsiębiorców, mieszkańców, kierowców parkujących na starówce, a także przez kontrolerów Strefy Płatnego Parkowania. Są one taką ze dostępne w punktach informacyjnych urzędu oraz w kasie MZD na starówce. Informacje zostaną także rozesłane poprzez system Toruń SMS do jego użytkowników, jak również np. mailowo do rodziców toruńskich dzieci za pośrednictwem e-dziennika. Informacje pojawią się także na stronach miasta i w mediach społeczni ościowych, jak również w mediach lokalnych, ogólnopolskich i regionalnych.

Jak podkreślił Rafał Pietrucień, miasto szczególną uwagę przywiązuje do czystości na Bulwarze Filadelfijskim, dlatego zostanie zwiększona częstotliwość sprzątania tego terenu, które odbywać się będzie całodobowo. Pojawi się także większa liczba koszy na śmieci – już przed weeken

dem 21-23 czerwca 2024 r. dostawionych zostanie 20 sztuk, wkrótce pojawi się kolejnych 20.

- Zamykając ulicę Bulwar Filadelfijski na odcinku wzdłuż całych murów, jesteśmy w stanie udostępnić mieszkańcom i turystom bardzo szeroki, atrakcyjny i bezpieczny, miejscami zacieniony deptak – podsumował prezydent Paweł Gulewski.

Wyłączenie Bulwaru Filadelfijskiego z ruchu kołowego w weekendy w sezonie letnim jest krokiem do stworzenia w przyszłości tzw. strefy zero, w której obowiązywałby całkowity zakaz ruchu.

Kliknij, aby powiększyć


 

Zadbamy o autokary
W sąsiedztwie Starego Miasta znajdują się specjalne strefy umożliwiające zatrzymanie autokarów na czas do 15 minut. To czas, który wystarczy, aby turyści wysiedli z pojazdu, a po zakończeniu zwiedzania, do niego wsiedli i odjechali. We wskazanych lokalizacjach umieszczone będą tablice informujące o parkingach dla autobusów z linkiem do strony internetowej oraz z kodem QR.

Punkty do obsługi grup zwiedzających:

 • Aleja Solidarności (obok Centrum Kulturalno-Kongresowego "Jordanki")
 • ul. św. Jakuba (do 30 min.)
 • ul. Bulwar Filadelfijski (naprzeciw Grodzy V i VI)

Parkingi dla autobusów:

 • Bulwar Filadelfijski 11/15 (pod mostem drogowym, płatny)
 • ul. ks. Popiełuszki 1 (parking przy Przystani Toruń, płatny, 10 miejsc postojowych)
 • ul. Rybaki 2 (za Hotelem Ibis, bezpłatny, 2 miejsca)
 • ul. gen. S. Skrzyńskiego (obok kolejowego Dworca-Miasto; płatny, 20 miejsc postojowych)
 • ul. gen. J. Bema (parking Areny Toruń; płatny, 10 miejsc postojowych)
 • ul. Jonssona 7 (parking przy Motoarenie, płatny, 15 miejsc postojowych)

Transport publiczny
W czasie weekendów zostanie zwiększona częstotliwość kursów komunikacji miejskiej na głównych kierunkach dojazdu do Zespołu Staromiejskiego:

 • w sobotę od godziny 16:00 do 21:00
 • w niedzielę od godziny 15:00 do 20:00

Uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów linii nr 5 oraz autobusów na liniach nr 21 i 30.Parkowanie
Dla tych, którzy do centrum Torunia przyjeżdżają samochodem, przygotowane są miejsca parkingowe w otulinie starówki. Korzystne jest także skorzystanie z parkingów P&R, skąd łatwo można dotrzeć na starówkę komunikacją miejską.

>>> Przejdź do szczegółowej informacji dot. parkowania w Toruniu

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dwóch mężczyzn w garniturach i dwóch lekarzy przecina wstęgę do nowego oddizału w szpitalu
  Miasto
  Specjalistyczny Szpital Miejski poszerza swoją ofertę medyczną – właśnie została otwarta Pracownia Elektrofizjologii i Radiologii Zabiegowej.
 • Na zdjeciu: kovieta w średnim wieku, sukience w kwiaty i dużych okularach przeciwsłonecznych stoi z psem na tle fontanny
  Miasto
  Zmarła Irena Kantorska-Schick – Sybiraczka, która starała się tę część polskiej historii ocalić od zapomnienia poprzez spotkania i rozmowy, szczególnie z młodzieżą.
 • Rondo
  Drogi, Miasto
  Na skrzyżowaniu ulic Rydygiera i Wschodniej powstało nowe rondo pinezkowe, które zwiększa bezpieczeństwo poprzez wymuszenie zmniejszenia prędkości.
 • Ulica Szczecińska - plakat
  Miasto
  Nowoczesne centrum osiedlowe, miejsce spotkań i aktywności dla seniorów, a może świetlica integracyjna dla dzieci i młodzieży? W najbliższą środę, 24 lipca 2024 r., będzie okazja, aby porozmawiać o przyszłości budynków po PCK przy ul. Szczecińskiej w Toruniu.
 • Na zdjęciu: prezydent Paweł Gulewski i wiceminister Jacek Karnowski podają sobie ręce
  Miasto
  Rozwój Torunia i pozyskiwanie środków na najważniejsze zadania miasta były tematem spotkania prezydenta Pawła Gulewskiego z wiceministrem Jackiem Karnowskim.
 • Na zdjęciu: lampy na moście
  Drogi, Miasto
  Wymiana opraw na moście drogowym im. marsz. Józefa Piłsudskiego. Prace odbywają się na koszt producenta opraw, w ramach obowiązującej gwarancji.
 • - Od godz. 12:00 w niedzielę 21 lipca do godz. 23:00 w poniedziałek 22 lipca 2024 r. prognozowane są upały. Temperatura maksymalna w niedzielę wyniesie od 30°C do 32°C, w poniedziałek od 31°C do 33 °C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy odbył się 19 lipca 2024 r. w Kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu.
 • Z konieczności wymiany wody w obiegu zamkniętym, w poniedziałek 22 lipca 2024 r. w godzinach 7:00-15:00 Fontanna Cosmopolis będzie nieczynna. Po godzinie 15:00 zostanie ponownie uruchomiona.
 • O możliwościach współpracy podczas edycji 2024 wydarzenia Dronetech World Meeting przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu rozmawiali z organizatorami z Instytutu Wspierania Nowych Technologii. Najważniejsze spotkanie przedstawicieli branży lotniczej i pojazdów bezzałogowych odbędzie się w dniach 24-26 października 2024 na terenie Centrum...
 • W związku z zakończeniem zasadniczych prac drogowych na ulicy Leśnej w Rozgartach od poniedziałku, 22 lipca 2024 r., autobusy linii nr 131 wracają na stałą trasę. Przypomnijmy, że od 15 lipca br. autobusy linii nr 131 kursowały z pominięciem przystanków: „Kwiatowa”, „Stara Szkoła”, „Leśna”, „Wróblowa”, „Błotka” i „Szkoła”. Prace w Rozgartach już...
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
 • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
 • Kolejna odsłona projektu Park Kultury - w amfiteatrze parku na Bydgoskim Przedmieściu zaplanowano koncert i pokaz filmowy w ramach kina letniego.