Smocza Łódź w Przystani Toruń | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Smocza Łódź w Przystani Toruń

Eko, Miasto
Data publikacji: 29 czerwca 2024
Autor: Paula Gałązka
29 czerwca 2024 r., Smocza Łódź wypłynęła z Przystani Toruń w kierunku Gdańska.

Toruń był jednym z przystanków akcji „Wspólnie dla Wisły” organizowanej przez Fundację Biznes dla Klimatu. W sobotni poranek, 29 czerwca 2024 r., Smocza Łódź wypłynęła z Przystani Toruń w kierunku Gdańska.

Ogólnopolska akcja "Wspólnie dla Wisły" to nie tylko wyzwanie sportowe, ale także edukacyjne. Głównym jej celem jest nagłośnienie pilnej potrzeby ochrony wód Wisły jako strategicznego zasobu ekosystemu rzecznego Polski.

W październiku 2023 roku, w ramach konferencji Stormwater Poland, Fundacja Biznes dla Klimatu zorganizowała debatę oksfordzką pt. "Jedynie nadanie osobowości prawnej Wiśle pozwoli  uniknąć katastrofy na miarę Odry". W ten sposób rozpoczęli publiczną dyskusję nad koniecznymi działaniami mającymi na celu poprawę stanu jakości polskich rzek.

Celem Fundacji jest wskazanie głównych źródeł zanieczyszczeń, złożenie projektu Ustawy nadania Wiśle osobowości prawnej, co może efektywnie przyczynić się do ochrony dziedzictwa jednej z najbardziej dzikich dużych rzek w Europie.

Poprzez akcję "Wspólnie dla Wisły", Fundacja zachęca jak najszersze grono interesariuszy, w tym mieszkańców, samorządy, organizacje pozarządowe, spółki wodociągowe oraz organy administracji rządowej, do podejmowania skutecznych działań mających na celu ograniczenie zrzutów zanieczyszczeń do rzek.

Akcja przeprowadzana jest w dniach 23-30 czerwca i rozpoczęła się u źródła Wisły w Baraniej Górze odwróconym triathlonem. Następnie Smocza Łódź spływa naturalnym nurtem rzeki do Gdańska. Uczestnicy w każdym z ośmiu przystanków, we współpracy z WWF Polska Strażnicy Rzek, pobierają próbki wody do badań laboratoryjnych, w celu sporządzenia oceny jakości wód Wisły od jej źródła do ujścia.

- Jest to bardzo ciekawa akcja, która powinna być promowana, dlatego też jesteśmy dziś w Przystani Toruń. Zaangażowanie ludzi, nas wszystkich powinno prowadzić do tego, żeby zwiększyć świadomość i zadbać o dobro, jakim jest rzeka Wisła, tak ważna dla historii i rozwoju Torunia. Musimy zacząć to robić już dziś, żeby kolejne pokolenia mogły się tym cieszyć tak samo, jak i my – podkreśla Halina Pomianowska, dyrektorka Wydziału Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia, która wspólnie z Władysławem Majewskim, prezesem Toruńskich Wodociągów wzięła, w krótkim briefingu i oficjalnej odprawie zawodników na kolejny etap podróży.

Zdjęcia: © UMT 2024, autor: Agnieszka Bielecka, licencja: CC BY-NC 4.0

 

Najczęściej czytane aktualności

  • Inwestycje, Miasto
    Prezydent Paweł Gulewski wręczył klucze rodzinom uprawnionym do wynajęcia lokalu mieszkalnego w budynku przy ul. Rolniczej 5-5A/7-7A w Toruniu. W budynku mieszczą się łącznie 72 mieszkania.
  • Na zdjęciu: widok na ulicę, pośrodku której biegnie linia tramwajowa, w tle duży biały budynek urzędu marszałkowskiefo
    Drogi, Miasto
    W poniedziałek 15 lipca 2024 r. wprowadzona została czasowa zmiana w organizacji ruchu w centrum miasta.
  • Watis inwestuje w Toruniu
    Biznes, Miasto
    Spółka otworzyła swój punkt przy ul. Lelewela 9A. Firma z Wielkopolski, w przetargu organizowanym przez Miasto Toruń, zapłaciła za nieruchomość 2 700 000 zł.
  • Miejski Zarząd Dróg poinformował, że dzisiaj (16.07.2024 r.) przeprowadzone zostaną prace związane z udrożnieniem i oczyszczeniem sieci kanalizacji deszczowej przy ul. Szosa Chełmińska.
    Drogi, Miasto
    Miejski Zarząd Dróg poinformował, że dzisiaj (16.07.2024 r.) przeprowadzone zostaną prace związane z udrożnieniem i oczyszczeniem sieci kanalizacji deszczowej przy ul. Szosa Chełmińska.
  • Na zdjęciu: kolarki jadą na rowerach w wyścigu, obok mury gotyckie Torunia
    Drogi, Miasto, Sport
    25 lipca 2024 roku (czwartek) odbędzie się V Międzynarodowy Wyścig Kolarski Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny. Zmiany w organizacji ruchu zostaną wprowadzone w dniu wydarzenia od godziny 0:00 do 20:00.
  • Może być burzowo
    Miasto
    Wtorek, 16 lipca 2024 r., zapowiada się burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla Torunia ostrzeżenie 2. stopnia.
  • - We wtorek 16 lipca od godz. 12:00 do godz. 19:00 prognozuje się upał. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 31°C do 33°C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Prezydent Paweł Gulewski wręczył klucze rodzinom uprawnionym do wynajęcia lokalu mieszkalnego w budynku przy ul. Rolniczej 5-5A/7-7A w Toruniu. W budynku mieszczą się łącznie 72 mieszkania.
  • W poniedziałek 15 lipca 2024 r. wprowadzona została czasowa zmiana w organizacji ruchu w centrum miasta.
  • Posiadacze ogrodów i działek doskonale zdają sobie sprawę, że ich pielęgnacja wiąże się z powstawaniem tzw. odpadów zielonych. Nie można się ich pozbywać w dowolny sposób. Czym właściwie są odpady zielone i w jaki sposób je zagospodarować?
  • Doktor Wiktor Cajsel został nowym prezesem Klubu Sportowego Toruń Hokejowa SA. Jak zapowiedział, pierwszym działaniem, jakie podejmie, będzie przeprowadzenie audytu w spółce.
  • Za nami On The Move Music Festival. W ramach wydarzenia w Fosie Zamkowej zobaczyliśmy i usłyszeliśmy takich artystów jak Smolasty, Daria ze Śląska, Małpa, Rosalie i Vito Bambino.
  • Niedziela (14.07.2024 r.) w Toruniu zapowiada się burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia.
  • Łukasz „Małpa” Małkiewicz otrzymał Medal Thorunium. Było to pierwsze tego typu wyróżnienie przyznane przez Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego.