Międzynarodowy Dzień Hanzy na zamku | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Międzynarodowy Dzień Hanzy na zamku

Kultura, Miasto
Data publikacji: 21 maja 2024
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjeciu: jarmark hanzeatycki, osoby są przebrane w stroje z epoki

W sobotę 25 maja 2024 r. na Zamku Krzyżackim czeka moc atrakcji z okazji Międzynarodowego Dnia Hanzy.

Hanza był to średniowieczny związek kupiecki miast handlowych Europy. Członkami Hanzy były obok Torunia Chełmno, Elbląg, Gdańsk, Królewiec i Braniewo, a także miasta niemieckie, niderlandzkie, pomorskie, inflanckie i szwedzkie.

Tradycje Hanzy są wciąż żywe, o czym będzie można przekonać się w sobotę 25 maja 2024 r. podczas wydarzenia na Zamku Krzyżackim. Atrakcji będzie wiele!

godz. 11:00-15:00 - gry i zabawy plebejskie
Zapraszamy wszystkich śmiałków chcących poczuć się jak na średniowiecznym jarmarku. Wśród prób między innymi: strzelanie z łuku, przeciąganie liny, rzut podkową i toporkiem, oraz biegi w workach, dla odważnych mini turnieje z nagrodami.

godz. 11:00-15:00 - VR
Chcielibyście wspiąć się po murach zamku? Ogrzać przy palenisku w kuchni i zobaczyć, jakie tajemnice kryją się w piwnicy? Taką możliwość będziecie mieli podczas wirtualnego zwiedzania, zrekonstruowanego Zamku Krzyżackiego. To świetna okazja by zobaczyć zamek, takim jaki był kiedyś i uzupełnić klasyczne zwiedzanie.

godz. 15:00 - zwiedzanie z przewodnikiem
Ruiny Zamku Krzyżackiego w Toruniu są jednymi z najstarszych i jednocześnie jedynymi w swoim rodzaju, pozostałościami na ziemi chełmińskiej. Podczas zwiedzania z przewodnikiem dowiecie się, czym toruński zamek wyróżniał się na tle innych i jakie skrywa tajemnice. Oprowadzaniem zajmą się wykwalifikowani przewodnicy, prawdziwi pasjonaci historii, od których usłyszycie ciekawe historie nie tylko na temat zamku, ale także o całej epoce średniowiecza. Klimat zamierzchłych czasów poczujecie podczas spacerów po dziedzińcu, zwłaszcza jeśli będziecie poruszać się w towarzystwie prowadzącego w stroju z dawnych dziejów. Zwiedzanie będzie dostępne dla chętnych w cenie biletu wstępu.

Fot. Agnieszka Bielecka

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
 • Na zdjęciu: dzieci bawią się na boisku
  Miasto
  Tradycyjny festyn rodzinny na Rudaku przyciągnął 15 czerwca 2024 r. na teren Szkoły Podstawowej nr 17 rzesze mieszkańców tego osiedla.
 • Na zdjęciu: wnętrze kościoła św. Szczepana
  Miasto
  Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
 • Na zdjeciu: wręczenie nagrody Lindego
  Kultura, Miasto
  Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.
 • Na zdjęciu: skrzypaczka
  Kultura, Miasto, Sport
  W weekend wchodzimy koncertowo – muzyką zza oceanu zamyka swój 45. sezon Toruńska Orkiestra Symfoniczna. W sobotę zaś rozgośćmy się na śniadaniu na trawie w Parku Miejskim i przestudiujmy kolejne wydarzenia, których czeka nas co nie miara.
 • Gwiazdy na 10. edycji festiwalu NADA!
  Kultura, Miasto
  Poznaliśmy pierwsze nazwiska zaproszonych artystów!
 • W związku z prognozowanymi opadami burzowymi w nocy z 15 na 16 czerwca 2024 r. może wystąpić zagrożenie hydrologiczne wraz z lokalnymi podtopieniami.
 • Z okazji 100-lecia maratonu w Polsce 15 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim rozegrano biegi sztafetowe, w których łącznie wystąpiły 93 drużyny.
 • Koncertem „Amerykański sen”zakończyła swój 45. jubileuszowy sezon artystyczny Toruńska Orkiestra Symfoniczna. 14 czerwca 2024 r. w CKK Jordanki po raz pierwszy także wręczono Muzy TOS-u – statuetki wyróżniające mecenasów i przyjaciół instytucji.
 • Z okazji 46-lecia partnerstwa miast Torunia i Getyngi w Teatrze Baj Pomorski wystawiony został spektakl „Weltmajstry” w reż. Roberta Talarczyka.
 • W sobotę 15 czerwca 2024 r. na drodze powiatowej nr 2036 od Świetlicy Wiejskiej w Młyńcu Drugim w kierunku Mierzynka do skrzyżowania z ulicą Farmerską na wysokości "figurki" w godz. 10:30-15:00 odbędzie się wyścig kolarski i droga będzie nieprzejezdna.
 • Złotym Aniołem dla Damy Polskiego Kina podczas MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze wyróżniane są wyjątkowe artystki o bogatym dorobku filmowym i teatralnym.
 • W Gdańsku trwa 44. Międzynarodowy Zjazd Miast Nowej Hanzy. W wydarzeniu biorą udział przedstawiciele Torunia.
 • W weekend wchodzimy koncertowo – muzyką zza oceanu zamyka swój 45. sezon Toruńska Orkiestra Symfoniczna. W sobotę zaś rozgośćmy się na śniadaniu na trawie w Parku Miejskim i przestudiujmy kolejne wydarzenia, których czeka nas co nie miara.