Zapraszamy na Ławeczkę Seniorów | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Zapraszamy na Ławeczkę Seniorów

Eko, Miasto
Data publikacji: 22 maja 2024
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: seniorzy wraz z prezydentem Pawłem Gulewskim i jego zastępczynią Dagmarą Zielińską siedzą na ławeczce, za nimi drzewa

Ławeczka Seniorów stanęła na placu 4 czerwca 1989 roku z inicjatywy Rady Seniorów Miasta Torunia kadencji 2019-2024.

- Ławeczka jest uhonorowaniem najstarszych mieszkańców naszego miasta, którzy najpiękniejsze lata swojego życia przeżyli właśnie tu, w Toruniu. Niech stanie się ona miejscem odpoczynku, ale też integracji międzypokoleniowej. Niech będzie to miejsce spotkań w ogóle, gdzie będzie mógł usiąść senior z młodym, porozmawiać, pobyć razem - mówiła w środę 22 maja 2024 r. podczas odsłonięcia ławeczki Krystyna Nowakowska, przewodnicząca Rady Seniorów Miasta Torunia 2019-2024. Pomysłodawcą postawienia ławeczki był Tadeusz Perlik, a realizacja zadania była możliwa, jak podkreśliła Krystyna Nowakowska, dzięki przychylności Rady Miasta oraz Urzędu Miasta Torunia.

W uroczystości udział wzięli: prezydent Paweł Gulewski i jego zastępczyni Dagmara Zielińska, Małgorzata Skibicka – dyrektorka Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej, Halina Pomianowska – dyrektorka Wydziału Środowiska i Ekologii, Marcin Czyżniewski i Piotr Lenkiewicz – radni miejscy oraz Anna Zielińska z Archipelagu Inicjatyw. Licznie stawili się bohaterowie tego dnia – toruńscy seniorzy.

- Zarówna ta ławeczka, jak i nasza obecność ma charakter symboliczny. Ławeczka będzie nam przypominała o trudach, ale i sukcesach kończącej się kadencji Rady Seniorów, a także o ty, jak ważną rolę w życiu miasta pełnią seniorzy. Chcę jeszcze raz podkreślić, że Państwa udział w życiu miasta jest nieocenionyzwrócił się do uczestników wydarzenia prezydent Paweł Gulewski. Jak dodał prezydent, osób w wieku senioralnym jest w Toruniu ok. 40 tys. i ta liczba w następnych latach będzie się zwiększać.

Po uroczystości odsłonięcia ławeczki w budynku Urzędu Miasta Torunia odbyło się ostatnie posiedzenie Rady Seniorów kadencji 2019-2024.

Rada Seniorów Miasta Torunia kadencji 2019-2024 została powołana Uchwałą nr 103/19 Rady Miasta Torunia z dnia 11 kwietnia 2019 r. (zmieniona uchwałą nr 1046/23 Rady Miasta Torunia z dnia 23 marca 2023 r.) , a z uwagi na okres pandemii jej kadencja została wydłużona o rok. W skład Rady wchodzi 21 osób powołanych spośród przedstawicieli osób starszych oraz przedstawicieli podmiotów działających na rzecz osób starszych.

Aktualnie – do 11 czerwca 2024 r. trwa składanie kandydatur do Rady Seniorów kadencji 2024-2029 – przejdź do informacji.

Fot. Paula Gałązka


Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Uroczyste ślubowanie na sztandar miasto zakończyło 17 czerwca 2024 r. służbę przygotowawczą 6 nowych pracowników Urzędu Miasta Torunia.
 • Plac 4 czerwca 1989 r. po zdemonotowaniu barierek wokół terenu inwestycji w poniedziałek 17 czerwca 2024 r. Fot. Małgorzata Litwin
  Miasto
  Komunikat w sprawie czasowego wstrzymania prac ziemnych w rejonie Alei Solidarności i ul. Wały gen. Sikorskiego.
 • Kultura, Miasto
  Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
 • Miasto, Sport
  18 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim przy ul. Bema odbędzie się 46. Memoriał Grzegorza Duneckiego – patrona obiektu.
 • Eko, Kultura, Miasto
  Na kocykach, leżakach i matach piknikowych posłuchaliśmy muzyki i wspólnie odpoczywaliśmy w parku na Bydgoskim Przedmieściu.
 • Miasto
  17 czerwca 2024 r. w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema odbyła się uroczystość objęcia obowiązków komendanta Centrum przez płk. Romana Piotrowskiego.
 • 17 czerwca 2024 r. w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema odbyła się uroczystość objęcia obowiązków komendanta Centrum przez płk. Romana Piotrowskiego.
 • Serdecznie zapraszamy na recital fortepianowy włoskiego pianisty, Sandro Ivo Bartoli, który będzie gościem w Zespole Szkół Muzycznych w Toruniu w dniach 19-20 czerwca 2024 r.
 • Komunikat w sprawie czasowego wstrzymania prac ziemnych w rejonie Alei Solidarności i ul. Wały gen. Sikorskiego.
 • Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego, Toruń znalazł się wśród miast z najmniejszym udziałem osób narażonych na hałas w ciągu doby.
 • 18 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim przy ul. Bema odbędzie się 46. Memoriał Grzegorza Duneckiego – patrona obiektu.
 • 14 czerwca 2024 r. piłkarska reprezentacja Urzędu Miasta Torunia i jednostek organizacyjnych Gminy Miasta Toruń wzięła udział w IX Piłkarskim Turnieju Samorządowców Województwa Kujawsko-Pomorskiego o Puchar Marszałka – Waganiec 2024.
 • Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
 • Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.