Torunianie na Monte Cassino | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Torunianie na Monte Cassino

Miasto
Data publikacji: 22 maja 2024
Autor: Paula Gałązka
Torunianie na Monte Cassino

18 maja 2024 roku delegacja Fundacji Muzeum Historyczno-Wojskowe miała zaszczyt uczestniczyć w obchodach 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino na terenie Polskiego Cmentarza Wojennego na Monte Cassino. Było to wydarzenie organizowane przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych przy wsparciu Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Rzymie.

Bitwa o Monte Cassino, zwana także bitwą o Rzym, stoczona została przez 2. Korpus Polski pod dowództwem generała Władysława Andersa i uznawana jest za jedną z najbardziej zaciętych w czasie II wojny światowej. Uczestnictwo w tym wydarzeniu było dla wolontariuszy szczególnie ważne, ponieważ wzięli w niej udział ostatni żyjący żołnierze 2. Korpusu Polskiego, a także przedstawiciele najwyższych władz państwowych RP oraz Włoch.

Uroczystości na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino rozpoczęły się mszą świętą o godzinie 16:00, a złożenie wieńców zakończyło się około 20:00. Warto dodać, że na terenie Cmentarza mogły znajdować się tylko osoby posiadające specjalne przepustki.

Wolontariusze Fundacji Muzeum Historyczno-Wojskowe, będący jednocześnie delegacją województwa kujawsko-pomorskiego i Miasta Toruń, pełnili wartę honorową w historycznych mundurach 2. Korpusu Polskiego. Występowali oni także w imieniu nieżyjących już kombatantów Polskich Sił Zbrojnych oraz ich rodzin, dzierżąc historyczny sztandar Związku Kombatantów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie z Okręgu Toruń. Sztandar ten został oficjalnie przekazany naszemu Muzeum w 2013 roku przez ostatnich żyjących weteranów.

fot. nadesłane

Najczęściej czytane aktualności

 • Plac 4 czerwca 1989 r. po zdemonotowaniu barierek wokół terenu inwestycji w poniedziałek 17 czerwca 2024 r. Fot. Małgorzata Litwin
  Miasto
  Komunikat w sprawie czasowego wstrzymania prac ziemnych w rejonie Alei Solidarności i ul. Wały gen. Sikorskiego.
 • Kultura, Miasto
  Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
 • Miasto
  17 czerwca 2024 r. w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema odbyła się uroczystość objęcia obowiązków komendanta Centrum przez płk. Romana Piotrowskiego.
 • Na zdjęciu: wnętrze kościoła św. Szczepana
  Miasto
  Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
 • Miasto
  Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego, Toruń znalazł się wśród miast z najmniejszym udziałem osób narażonych na hałas w ciągu doby.
 • Miasto
  Uroczyste ślubowanie na sztandar miasto zakończyło 17 czerwca 2024 r. służbę przygotowawczą 6 nowych pracowników Urzędu Miasta Torunia.
 • Serdecznie zapraszamy na recital fortepianowy włoskiego pianisty, Sandro Ivo Bartoli, który będzie gościem w Zespole Szkół Muzycznych w Toruniu w dniach 19-20 czerwca 2024 r.
 • Komunikat w sprawie czasowego wstrzymania prac ziemnych w rejonie Alei Solidarności i ul. Wały gen. Sikorskiego.
 • Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego, Toruń znalazł się wśród miast z najmniejszym udziałem osób narażonych na hałas w ciągu doby.
 • 18 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim przy ul. Bema odbędzie się 46. Memoriał Grzegorza Duneckiego – patrona obiektu.
 • 14 czerwca 2024 r. piłkarska reprezentacja Urzędu Miasta Torunia i jednostek organizacyjnych Gminy Miasta Toruń wzięła udział w IX Piłkarskim Turnieju Samorządowców Województwa Kujawsko-Pomorskiego o Puchar Marszałka – Waganiec 2024.
 • Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
 • Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.
 • Członkowie Kapituły Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego obradowali 15 czerwca 2024 r. w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu.