Ambasadorowie Chin i Kazachstanu w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Ambasadorowie Chin i Kazachstanu w Toruniu

Biznes, Miasto
Data publikacji: 22 maja 2024
Autor: Małgorzata Litwin
Delegacja chińska z Ambasadorem Sun Linjiangiem i prezesem Adamem Marszałkiem

Ambasador Chin Sun Linjiang i Ambasador Kazachstanu Alim Kirabayev gościli 22 maja 2024 r.w Toruniu. Spotkał się z nimi prezydent Torunia Paweł Gulewski.

Dyplomaci przyjechali na XI Kongres Azjatycki - wydarzenie, które co roku gromadzi w grodzie Kopernika wpływowych przedstawicieli świata dyplomacji, nauki, polityki, gospodarki i kultury zainteresowanych tematyką azjatycką. W tym roku odbywa się ono 22-24 maja, a państwem, któremu poświęcony jest specjalny dzień, jest właśnie Kazachstan. 

Podczas spotkania prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego z JE Ambasadorem Kazachstanu Alimem Kirabayevem w urzędzie miasta rozmawiano o możliwości nawiązania szerszej współpracy tego kraju z Toruniem - w sferze kultury, nauki i edukacji, nowych technologii, logistyki i transportu. Kazachstan jest nazywany "bramą do Azji", stąd jego oferta może być bardzo interesująca dla toruńskich przedsiębiorców. 

Spotkanie z delegacją chińską miało miejsce w Ratuszu Staromiejskim, gdzie prezydent Torunia w towarzystwie JE Ambasadora Chin Sun Linjianga obejrzał towarzyszącą Kongresowi Azjatyckiemu wystawę fotogramów z okazji 75-lecia nawiązania przez Polskę stosunków dyplomatycznych z Chinami. Warto przypomnieć, że od 2010 r. partnerskim miastem Torunia jest chińskie Guilin, słynące z przepięknych krajobrazów krasowych, jaskiń i przełomów rzeki Li.

Kongres Azjatycki rozpocznie się oficjalnie w czwartek 23 maja o godz.10.30 w Ratuszu Staromiejskim.

Program wydarzenia na stronie organizatora

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
 • Na zdjęciu: wnętrze kościoła św. Szczepana
  Miasto
  Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
 • Na zdjęciu: dzieci bawią się na boisku
  Miasto
  Tradycyjny festyn rodzinny na Rudaku przyciągnął 15 czerwca 2024 r. na teren Szkoły Podstawowej nr 17 rzesze mieszkańców tego osiedla.
 • Na zdjeciu: wręczenie nagrody Lindego
  Kultura, Miasto
  Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.
 • Na zdjęciu: skrzypaczka
  Kultura, Miasto, Sport
  W weekend wchodzimy koncertowo – muzyką zza oceanu zamyka swój 45. sezon Toruńska Orkiestra Symfoniczna. W sobotę zaś rozgośćmy się na śniadaniu na trawie w Parku Miejskim i przestudiujmy kolejne wydarzenia, których czeka nas co nie miara.
 • Gwiazdy na 10. edycji festiwalu NADA!
  Kultura, Miasto
  Poznaliśmy pierwsze nazwiska zaproszonych artystów!
 • W związku z prognozowanymi opadami burzowymi w nocy z 15 na 16 czerwca 2024 r. może wystąpić zagrożenie hydrologiczne wraz z lokalnymi podtopieniami.
 • Z okazji 100-lecia maratonu w Polsce 15 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim rozegrano biegi sztafetowe, w których łącznie wystąpiły 93 drużyny.
 • Koncertem „Amerykański sen”zakończyła swój 45. jubileuszowy sezon artystyczny Toruńska Orkiestra Symfoniczna. 14 czerwca 2024 r. w CKK Jordanki po raz pierwszy także wręczono Muzy TOS-u – statuetki wyróżniające mecenasów i przyjaciół instytucji.
 • Z okazji 46-lecia partnerstwa miast Torunia i Getyngi w Teatrze Baj Pomorski wystawiony został spektakl „Weltmajstry” w reż. Roberta Talarczyka.
 • W sobotę 15 czerwca 2024 r. na drodze powiatowej nr 2036 od Świetlicy Wiejskiej w Młyńcu Drugim w kierunku Mierzynka do skrzyżowania z ulicą Farmerską na wysokości "figurki" w godz. 10:30-15:00 odbędzie się wyścig kolarski i droga będzie nieprzejezdna.
 • Złotym Aniołem dla Damy Polskiego Kina podczas MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze wyróżniane są wyjątkowe artystki o bogatym dorobku filmowym i teatralnym.
 • W Gdańsku trwa 44. Międzynarodowy Zjazd Miast Nowej Hanzy. W wydarzeniu biorą udział przedstawiciele Torunia.
 • W weekend wchodzimy koncertowo – muzyką zza oceanu zamyka swój 45. sezon Toruńska Orkiestra Symfoniczna. W sobotę zaś rozgośćmy się na śniadaniu na trawie w Parku Miejskim i przestudiujmy kolejne wydarzenia, których czeka nas co nie miara.