Starówka w nowej szacie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Starówka w nowej szacie

Miasto, Inwestycje
Data publikacji: 06 września 2011
Autor: admin_vobacom

W tym roku na toruńskiej starówce wyremontowano ponad pół kilometra dróg. Za około 3 miliony złotych nowy blask zyskały kolejne ulice. Nie obyło się bez ciekawostek.  Podczas remontu Fosy Staromiejskiej drogowcy natknęli się na relikty dawnych murów miejskich Torunia.

 

Fosa Staromiejska w nowej odsłonie

Od kilku lat na toruńskiej starówce trwają prace remontowe. Każdego roku kilka ulic zyskuje nowe oblicze i historyczny blask. Kostka i płyty kamienne zastępują  lastryko, stary polbruk i płyty betonowe. W tym roku MZD odnowił kolejne ulice, co kosztowało około 3 miliony złotych.

Stare na nowe - tak można powiedzieć o Fosie Staromiejskiej, ul. Bankowej i placu św. Katarzyny, które w tym roku zostały wyremontowane. Prace na Fosie Staromiejskiej były prowadzone w dwóch etapach: od ul. Wały gen. Sikorskiego do ul. Piekary. Potem drogowcy zajęli się odcinkiem od placu Teatralnego do Horzycy. W sumie w 2011 roku wyremontowano 235 metrów tej ulicy. Warto dodać, że na odcinku od ul. Wały gen. Sikorskiego do ul. Piekary drogowcy ułożyli asfalt i kostkę kamienną. Umożliwiło to połączenie historii z użytkowym charakterem ulicy. Było to konieczne, bowiem odcinek ten stanowi ważny ciąg komunikacyjny na starówce. Z kolei na drugim odcinku drogowcy ułożyli nową jezdnię z kostki kamiennej, a od strony teatru - chodnik z płyt kamiennych. Jako wspólna inwestycja miasta i teatru powstał  także nowy parking.

Plac św. Katarzyny po remoncie

Nowy wygląd zyskał również plac św. Katarzyny. Prace były prowadzone na  odcinku od ul. Dąbrowskiego do ul. Dobrzyńskiej (strona północna). Ułożono tam nowa jezdnię i chodniki. Przy X LO  zostało uporządkowane parkowanie. Obecnie kierowcy mają do dyspozycji 61 miejsc, z czego cztery przeznaczono dla osób niepełnosprawnych.  Zlokalizowana wzdłuż jezdni zatoka autobusowa była mocno zdeformowana. W ramach remontu dokonano jej rozbiórki i wykonano ją w innej, bardziej wytrzymałej technologii. Po stronie południowej ulica zyskała ścieżkę rowerową. Wyregulowane zostały urządzenia kanalizacyjne i uzupełnione kratki ściekowe. Na ulicy zostało zamontowanych14 stylizowanych latarni ulicznych.

Z kolei ulica Bankowa została odnowiona na odcinku 155 metrów, od ul. św. Ducha do Żeglarskiej. Na całym odcinku drogowcy ułożyli jezdnię z kostki kamiennej i chodnik z płyt kamiennych.

Jak to zwykle bywa z pracami drogowymi na starówce, nie obyło się bez odkrycia czegoś zabytkowego. Po zdjęciu starej nawierzchni Fosy Staromiejskiej odsłoniły się pozostałości średniowiecznych murów obronnych. Warto wspomnieć, że jeszcze do 1889 roku obok dzisiejszego hotelu Polonia stała Brama Chełmińska, jedna z ośmiu bram prowadzących w średniowieczu na starówkę. Została rozebrana przez prusaków. Jej wizerunek można obejrzeć na pamiątkowej tablicy ustawionej na skwerze przy teatrze.

 

Pas czerwonej kostki wyznacza przebieg 
średniowiecznych murów miejskich Torunia

Odsłonięte relikty murów nie zniknęły całkowicie pod nową nawierzchnią Fosy Staromiejskiej. Zgodnie z sugestią Miejskiego Konserwatora Zabytków, ich przebieg został zaznaczony innym kolorem kostki. Dodatkowo w nawierzchni ulicy została wmurowana tablica pamiątkowa, informująca o odkryciu. 

Najczęściej czytane aktualności

  • Miasto, MZK
    24 czerwca 2024 r. rusza konkurs na nazwę toruńskiej karty miejskiej z uwzględnieniem biletu elektronicznego w komunikacji miejskiej.
  • Krystian Pesta w Piernikowej Alei Gwiazd
    Kultura, Miasto
    Znany aktor teatralny i filmowy, Krystian Pesta, 22 czerwca 2024 r. odsłonił swoją „katarzynkę” w Piernikowej Alei Gwiazd.
  • Prezydent Paweł Gulewski nakłada łańcuch nowemu Królowi Kurkowemu
    Kultura, Miasto
    Władysław Kołybski jest nowym Królem Kurkowym w Toruniu. Godność tę objął 23 czerwca 2024 r. podczas uroczystości z okazji 25-lecia reaktywowanego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Toruniu.
  • Miasto, Sport
    Od piątku 21 czerwca 2024 r. otwarte zostały baseny letnie prowadzone przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu.
  • Na zdjęciu: uczniowie w nowych ławkach w ekopracowni
    Eko, Miasto
    Pracownia przyrodnicza w Szkole Podstawowej nr 5 zyskała nowe wyposażenie – pomoce dydaktyczne oraz meble. W roku szkolnym 2023/2024 przeprowadzono w niej szereg ciekawych zajęć.
  • Miasto
    Od 1 do 14 lipca 2024 r. przyjmowane będą wnioski o nagrody Prezydenta Miasta Torunia dla tegorocznych absolwentów toruńskich szkół ponadpodstawowych.
  • 12 drużyn w dwóch kategoriach wiekowych wzięło udział w pierwszym wakacyjnym amatorskim turnieju koszykówki TORUŃ 3x3 STREETBALL CHALLENGE.
  • W pierwszą sobotę wakacji była okazja, by potrenować z najlepszymi sportowcami na obiekcie sportowym na lewobrzeżu Torunia.
  • W sobotę 22 czerwca 2024 r. odbyło się pierwsze z wakacyjnych spotkań toruńskich rolkarzy pod hasłem Nightskating 2024. W wydarzeniu wzięło udział ponad stu uczestników.
  • 24 czerwca 2024 r. rusza konkurs na nazwę toruńskiej karty miejskiej z uwzględnieniem biletu elektronicznego w komunikacji miejskiej.
  • Władysław Kołybski jest nowym Królem Kurkowym w Toruniu. Godność tę objął 23 czerwca 2024 r. podczas uroczystości z okazji 25-lecia reaktywowanego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Toruniu.
  • Znany aktor teatralny i filmowy, Krystian Pesta, 22 czerwca 2024 r. odsłonił swoją „katarzynkę” w Piernikowej Alei Gwiazd.
  • I stało się! Od piątku 21 czerwca Bulwar Filadelfijski został wyłączony z ruchu kołowego na cały weekend aż do niedzielnego wieczora.
  • Podczas Dni Torunia 2024 r. w naszym mieście przebywa grupa mieszkańców partnerskiej Getyngi, wśród nich emerytowani przedstawiciele getyńskiego magistratu.