Ekopracownia w SP nr 5 | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Ekopracownia w SP nr 5

Eko, Miasto
Data publikacji: 24 czerwca 2024
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: uczniowie w nowych ławkach w ekopracowni

Pracownia przyrodnicza w Szkole Podstawowej nr 5 zyskała nowe wyposażenie – pomoce dydaktyczne oraz meble. W roku szkolnym 2023/2024 przeprowadzono w niej szereg ciekawych zajęć.

Szkoła Podstawowa nr 5 im. Romualda Traugutta w Toruniu w ramach programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej „Ekopracowni – zielone serce szkoły”otrzymała w trzecim kwartale 2023 roku dofinasowanie na wyposażenie pracowni przyrodniczej. Całkowity koszt przedsięwzięcia to 50 000,00 zł, z czego 45 000,00 zł przyznane zostało przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, natomiast 5000,00 zł dofinansowała Gmina Miasta Toruń.

Nowa pracownia zyskała piękny, nowoczesny wygląd oraz całkowicie nowe wyposażenie w meble i pomoce dydaktyczne do nauki przedmiotów przyrodniczych.

W nowej pracowni w ramach nauczanych przedmiotów przyrodniczych oraz na zajęciach dodatkowych w formie kół zainteresowań realizowano projekt edukacji ekologicznej pod hasłem "EKO-PRZYRODA w Traugucie”. Dzięki zakupionym pomocom dydaktycznym możliwe było m.in. przeprowadzanie ciekawych eksperymentów i obserwacji z dziedziny chemii, fizyki, biologii, geografii i ekologii, zarówno podczas zajęć lekcyjnych, jak i terenowych. Nowy sprzęt multimedialny pozwolił na lepszą jakość przekazu omawianych treści, rozwój umiejętności wyszukiwania i opracowywania informacji.

W ramach działań i programu „EKO-PRZYRODA w Traugucie” zrealizowano w roku szkolnym 2023/2024 szereg działań ekologicznych i promujących postawy proekologiczne:

 • Warsztaty ekologiczne i przyrodniczo-chemiczne dla uczniów zdolnych ze szkoły, którzy uzyskali wiele tytułów laureata i finalisty konkursów przedmiotowych z biologii, chemii i fizyki.
 • Drzwi otwarte szkoły, gdzie rodzice i przyszli uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach przyrodniczych, chemicznych i ekologicznych, korzystając z zakupionych pomocy dydaktycznych.
 • Konkursy przyrodnicze „Mistrz przyrody” dla uczniów klas 4-7 oraz „Ja i moje możliwości dla przyrody” dla uczniów klas 1-3.
 • Festyn rodzinny dla społeczności szkolnej i lokalnej, gdzie każdy mógł zbadać próbkę ziemi, przeprowadzić szereg doświadczeń chemicznych, ułożyć puzzle ekologiczne, obserwować pod mikroskopem.
 • Warsztaty i wykłady w ramach projektu “Ocean zmian” przeprowadzone przez pracowników Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie w związku z „Dniem Ziemi”.
 • Regularnie odbywały się zajęcia lekcyjne z biologii, geografii dla uczniów SP5.
 • Realizowane były projekty profilaktyczne „Program profilaktyki nadwagi i otyłości u dzieci Trzymaj Formę, Program profilaktyki antytytoniowej czy „Znamię? Znam je!” dotyczący profilaktyki nowotworów skóry.
 • Nagraliśmy film "Jeden dzień z ekologicznego życia w naszej szkole" w ramach udział w ekologicznym konkursie PODEJMIJ WYZWANIE O NATURY DBANIE organizowanym przez Stowarzyszenie Tilia oraz Szkołę Leśną na Barbarce.
 • Z okazji Dnia Ziemi uczniowie1-3wzięli udział odebrała nagrody w WOJEWÓDZKIM PLASTYCZNYM KONKURSIE EKOLOGICZNYM organizowanym przez SP nr 11 pod hasłem ,,Mniej odpadów - czyste środowisko". 9 osób odebrało nagrody.
 • Dzień Ziemi – sprzątanie wokół szkoły i warsztaty dotyczące zanieczyszczenia powietrza.
 • Realizacja projektów ekologicznych i tworzenie przez uczniów własnych pomysłów z elementów recyklingowych: „Ekostworki” i „Ekologiczne, funkcjonalne osiedle”.
 • Wycieczki ekologiczne do Przysieka, na Mazury, Barbarkę, warsztaty chemiczne na UMK.
 • Wykorzystanie pracowni do przeprowadzenia konkursów szkolnych, międzyszkolnych i ogólnopolskich: „Olimpusek” – dla uczniów klas 1-3, „Mistrz przyrody” – dla uczniów 4-8, zajęć integracyjnych.

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dwóch mężczyzn w garniturach i dwóch lekarzy przecina wstęgę do nowego oddizału w szpitalu
  Miasto
  Specjalistyczny Szpital Miejski poszerza swoją ofertę medyczną – właśnie została otwarta Pracownia Elektrofizjologii i Radiologii Zabiegowej.
 • Na zdjeciu: kovieta w średnim wieku, sukience w kwiaty i dużych okularach przeciwsłonecznych stoi z psem na tle fontanny
  Miasto
  Zmarła Irena Kantorska-Schick – Sybiraczka, która starała się tę część polskiej historii ocalić od zapomnienia poprzez spotkania i rozmowy, szczególnie z młodzieżą.
 • Rondo
  Drogi, Miasto
  Na skrzyżowaniu ulic Rydygiera i Wschodniej powstało nowe rondo pinezkowe, które zwiększa bezpieczeństwo poprzez wymuszenie zmniejszenia prędkości.
 • Ulica Szczecińska - plakat
  Miasto
  Nowoczesne centrum osiedlowe, miejsce spotkań i aktywności dla seniorów, a może świetlica integracyjna dla dzieci i młodzieży? W najbliższą środę, 24 lipca 2024 r., będzie okazja, aby porozmawiać o przyszłości budynków po PCK przy ul. Szczecińskiej w Toruniu.
 • Na zdjęciu: prezydent Paweł Gulewski i wiceminister Jacek Karnowski podają sobie ręce
  Miasto
  Rozwój Torunia i pozyskiwanie środków na najważniejsze zadania miasta były tematem spotkania prezydenta Pawła Gulewskiego z wiceministrem Jackiem Karnowskim.
 • Na zdjęciu: lampy na moście
  Drogi, Miasto
  Wymiana opraw na moście drogowym im. marsz. Józefa Piłsudskiego. Prace odbywają się na koszt producenta opraw, w ramach obowiązującej gwarancji.
 • - Od godz. 12:00 w niedzielę 21 lipca do godz. 23:00 w poniedziałek 22 lipca 2024 r. prognozowane są upały. Temperatura maksymalna w niedzielę wyniesie od 30°C do 32°C, w poniedziałek od 31°C do 33 °C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy odbył się 19 lipca 2024 r. w Kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu.
 • Z konieczności wymiany wody w obiegu zamkniętym, w poniedziałek 22 lipca 2024 r. w godzinach 7:00-15:00 Fontanna Cosmopolis będzie nieczynna. Po godzinie 15:00 zostanie ponownie uruchomiona.
 • O możliwościach współpracy podczas edycji 2024 wydarzenia Dronetech World Meeting przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu rozmawiali z organizatorami z Instytutu Wspierania Nowych Technologii. Najważniejsze spotkanie przedstawicieli branży lotniczej i pojazdów bezzałogowych odbędzie się w dniach 24-26 października 2024 na terenie Centrum...
 • W związku z zakończeniem zasadniczych prac drogowych na ulicy Leśnej w Rozgartach od poniedziałku, 22 lipca 2024 r., autobusy linii nr 131 wracają na stałą trasę. Przypomnijmy, że od 15 lipca br. autobusy linii nr 131 kursowały z pominięciem przystanków: „Kwiatowa”, „Stara Szkoła”, „Leśna”, „Wróblowa”, „Błotka” i „Szkoła”. Prace w Rozgartach już...
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
 • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
 • Kolejna odsłona projektu Park Kultury - w amfiteatrze parku na Bydgoskim Przedmieściu zaplanowano koncert i pokaz filmowy w ramach kina letniego.