Krystian Pesta w Piernikowej Alei Gwiazd | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Krystian Pesta w Piernikowej Alei Gwiazd

Kultura, Miasto
Data publikacji: 22 czerwca 2024
Autor: Małgorzata Litwin
Krystian Pesta w Piernikowej Alei Gwiazd

Znany aktor teatralny i filmowy, Krystian Pesta, 22 czerwca 2024 r. odsłonił swoją "katarzynkę" w Piernikowej Alei Gwiazd.

W blasku fleszy, przy dźwiękach orkiestry AllDęte, laureat wkroczył do Piernikowej Alei po czerwonym dywanie, by po oficjalnych wystąpieniach odsłonić skrytą pod zasłoną mosiężną katarzynkę ze swoim autografem. Uroczystość zgromadziła wielu gości. Miasto reprezentowali prezydent Paweł Gulewski oraz przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz wraz z radnymi. Obecna była rodzina i przyjaciele laureata, młodzież ze "Studia P" wraz ze swoją opiekunką Lucyną Sowińską, a także licznie przybyli fani aktora. 

- To nieprzeciętnie uzdolniony chłopak rodem z Torunia, aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Za niecały miesiąc skończy 32 lata, więc cała przyszłość teatralna i filmowa jeszcze przed nim - mówił prezydent Torunia Paweł Gulewski.Dziś jest wśród nas jako bohater tej czerwcowej, wieczornej gali, która zachęca nas do zabawy i uświetnienia trwającego święta miasta. Dedykując mu indywidualną "katarzynkę" w Piernikowej Alei Gwiazd, prosimy Krystiana Pestę, aby powracał do Torunia jak najczęściej, aby był w Polsce i świecie promotorem toruńskiej sławy, toruńskiego blasku, toruńskiej kreatywności, ale przede wszystkim toruńskiej gościnności.

Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, aktor Teatru Ludowego w Krakowie i Teatru Stefana Jaracza w Łodzi, swoją przygodę z aktorstwem rozpoczynał w Młodzieżowym Domu Kultury w Toruniu, w słynnym teatralnym "Studio P". Dzisiaj, dzięki występom w głośnych serialach: "Klangor", "Behawiorysta" czy „Belfer”, stał się popularny i rozpoznawalny w całej Polsce. Jest laureatem nagrody dla „Najbardziej Elektryzującego Aktora”, nagrody zespołowej dla zespołu spektaklu "Laleczka" i Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia studentów artystycznych.

- Jestem ogromnie wzruszony, że mogę dzisiaj odsłaniać swoją "katarzynkę", bo czym innym jest o tym marzyć, a czym innym zobaczyć, że twoje marzenie się naprawdę urzeczywistnia - powiedział laureat podczas uroczystości. - Bierze mnie ogromne wzruszenie, bo pamiętam doskonale 15 lat temu, kiedy biegałem z placu Rapackiego do Młodzieżowego Domu Kultury na zajęcia z panią Lucyną Sowińską i przechodziłem za każdym razem przez to miejsce, patrzyłem na te nazwiska aktorów i aktorek, którzy są dla mnie autorytetami, i myślałem, że jeśli coś takiego kiedyś wydarzy się w moim życiu, że będę mógł zrobić coś, że ktoś będzie mnie w stanie uznać i będę również mógł dostać "katarzynkę", to spełni się moje marzenie. Czas pędzi, patrzę na te 40 imion i nazwisk, i zdaję sobie sprawę, że te osoby są dziś moimi kolegami, znajomymi, z którymi spotykam się w teatrze czy w filmie. A kiedy docenia cię miasto, z którego jesteś bardzo dumny, o czym podkreślasz na każdym kroku, wtedy naprawdę to szczęście jest jeszcze bardziej ogromne.

Oprócz finałowego momentu odsłonięcia "katarzynki" na Krystiana Pestę czekały jeszcze inne niespodzianki. Młodzież ze „Studia P” zaprezentowała mu wiązankę piosenek, aby mógł powrócić wspomnieniami do swoich aktorskich początków na toruńskiej scenie. Prezydent Paweł Gulewski obdarował go pamiątkową, miniaturową "katarzynką", bukietem kwiatów i obrazem namalowanym przez Tomasza Cebo.  W oprawie wydarzenia na Rynku Staromiejskim odbył się koncert bluesmena Erica Hanssona.

Była to pierwsza część tegorocznej uroczystości w Piernikowej Alei Gwiazd – ze względu na zobowiązania zawodowe tegorocznych laureatów druga część ceremonii, której bohaterem będzie jeden z najlepszych siatkarzy na świecie, związany z naszym miastem Wilfredo Leon, odbędzie się w poniedziałek, 24 czerwca 2024 r.

Piernikową Aleję Gwiazd zainicjowali wspólnie w 2003 r. Urząd Miasta Torunia oraz producent toruńskich pierników - Fabryka Cukiernicza "Kopernik". W płytach pasażu przed Dworem Artusa znajduje się już kilkanaście mosiężnych tabliczek w kształcie piernika katarzynki - z autografami znanych osób: aktorów, muzyków, naukowców, sportowców, polityków, pisarzy czy obrońców życia. Do tej pory w pasażu zostało już upamiętnionych 40 osób (z tegorocznymi 42). Łączy je Toruń - jako miejsce urodzenia, miasto edukacji lub początków kariery. Tradycyjnie nazwiska laureatów są ogłaszane podczas Prezydenckiego Koncertu Noworocznego 1 stycznia, a ceremonia odsłonięcia katarzynek ma miejsce podczas czerwcowych Dni Torunia.

Fotografia: © UMT 2024, autor: Wojtek Szabelski, licencja: CC BY-NC 4.0 

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dwóch mężczyzn w garniturach i dwóch lekarzy przecina wstęgę do nowego oddizału w szpitalu
  Miasto
  Specjalistyczny Szpital Miejski poszerza swoją ofertę medyczną – właśnie została otwarta Pracownia Elektrofizjologii i Radiologii Zabiegowej.
 • Na zdjeciu: kovieta w średnim wieku, sukience w kwiaty i dużych okularach przeciwsłonecznych stoi z psem na tle fontanny
  Miasto
  Zmarła Irena Kantorska-Schick – Sybiraczka, która starała się tę część polskiej historii ocalić od zapomnienia poprzez spotkania i rozmowy, szczególnie z młodzieżą.
 • Rondo
  Drogi, Miasto
  Na skrzyżowaniu ulic Rydygiera i Wschodniej powstało nowe rondo pinezkowe, które zwiększa bezpieczeństwo poprzez wymuszenie zmniejszenia prędkości.
 • Ulica Szczecińska - plakat
  Miasto
  Nowoczesne centrum osiedlowe, miejsce spotkań i aktywności dla seniorów, a może świetlica integracyjna dla dzieci i młodzieży? W najbliższą środę, 24 lipca 2024 r., będzie okazja, aby porozmawiać o przyszłości budynków po PCK przy ul. Szczecińskiej w Toruniu.
 • Na zdjęciu: prezydent Paweł Gulewski i wiceminister Jacek Karnowski podają sobie ręce
  Miasto
  Rozwój Torunia i pozyskiwanie środków na najważniejsze zadania miasta były tematem spotkania prezydenta Pawła Gulewskiego z wiceministrem Jackiem Karnowskim.
 • Na zdjęciu: lampy na moście
  Drogi, Miasto
  Wymiana opraw na moście drogowym im. marsz. Józefa Piłsudskiego. Prace odbywają się na koszt producenta opraw, w ramach obowiązującej gwarancji.
 • - Od godz. 12:00 w niedzielę 21 lipca do godz. 23:00 w poniedziałek 22 lipca 2024 r. prognozowane są upały. Temperatura maksymalna w niedzielę wyniesie od 30°C do 32°C, w poniedziałek od 31°C do 33 °C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy odbył się 19 lipca 2024 r. w Kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu.
 • Z konieczności wymiany wody w obiegu zamkniętym, w poniedziałek 22 lipca 2024 r. w godzinach 7:00-15:00 Fontanna Cosmopolis będzie nieczynna. Po godzinie 15:00 zostanie ponownie uruchomiona.
 • O możliwościach współpracy podczas edycji 2024 wydarzenia Dronetech World Meeting przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu rozmawiali z organizatorami z Instytutu Wspierania Nowych Technologii. Najważniejsze spotkanie przedstawicieli branży lotniczej i pojazdów bezzałogowych odbędzie się w dniach 24-26 października 2024 na terenie Centrum...
 • W związku z zakończeniem zasadniczych prac drogowych na ulicy Leśnej w Rozgartach od poniedziałku, 22 lipca 2024 r., autobusy linii nr 131 wracają na stałą trasę. Przypomnijmy, że od 15 lipca br. autobusy linii nr 131 kursowały z pominięciem przystanków: „Kwiatowa”, „Stara Szkoła”, „Leśna”, „Wróblowa”, „Błotka” i „Szkoła”. Prace w Rozgartach już...
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
 • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
 • Kolejna odsłona projektu Park Kultury - w amfiteatrze parku na Bydgoskim Przedmieściu zaplanowano koncert i pokaz filmowy w ramach kina letniego.