Historyczny Rajd Rowerowy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Historyczny Rajd Rowerowy

Miasto, Sport
Data publikacji: 24 czerwca 2024
Autor: Paula Gałązka
Historyczny Rajd Rowerowy

MOSiR, Wydział Sportu i Rekreacji UM oraz Stowarzyszenie GoSport zapraszają na „Historyczny Rajd Rowerowy” śladami mniej znanych rocznic, które miały istotny wpływ na historię Torunia. 30 czerwca będzie okazja do aktywnego spędzenia czasu, ale również do zgłębienia fascynującej przeszłości miasta.

Podczas rajdu upamiętnimy historię osiedla Rubinkowo, wspominając początki jego budowy sprzed 50 lat. Przypomnimy także wcześniejszą historię wsi, która znajdowała się na tym terenie. Zatrzymamy się również przy Forcie IV, który w tym roku obchodzi 140. rocznicę ukończenia budowy nawiązując pośrednio do roli Twierdzy Toruń w historii miasta. Odwiedzimy również dawną siedzibę kata oraz wzgórze Wiesiołki, gdzie wrócimy wspomnieniami m.in do konsekwencji wydarzeń związanych z Tumultem Toruńskim, który miał miejsce 300 lat temu. Będzie to wyjątkowa okazja, aby połączyć pasję do jazdy na rowerze z odkrywaniem lokalnej historii. Przewodnikiem na trasie będzie Paweł Bukowski, znawca przeszłości Torunia.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Czas trwania rajdu to około 2,5 godziny. Start o godz. 10.00. Trasa liczyć będą około 10 kilometrów. Finałem rajdu będzie krótki quiz historyczny z drobnymi nagrodami. Wydarzenie, które organizuje Stowarzyszenie GoSport, jest dofinansowane ze środków Gminy Miasta Toruń.

Historyczny Rajd Rowerowy 30.06.2024- plan przejazdu:

 1. Start - pomnik Jakuba Rubinkowskiego ul. Rydygiera 21 godz. 10.00
 2. Twierdza Toruń Fort IV  - ul. Chrobrego
 3. Rakarnia – dawna siedziba toruńskich  katów – Sz. Chełmińska
 4. Meta – „Toruńskie Wiesiołki” - Góra Szubienicza - ul. Św. Józefa

Najczęściej czytane aktualności

 • Inwestycje, Miasto
  Prezydent Paweł Gulewski wręczył klucze rodzinom uprawnionym do wynajęcia lokalu mieszkalnego w budynku przy ul. Rolniczej 5-5A/7-7A w Toruniu. W budynku mieszczą się łącznie 72 mieszkania.
 • Na zdjęciu: widok na ulicę, pośrodku której biegnie linia tramwajowa, w tle duży biały budynek urzędu marszałkowskiefo
  Drogi, Miasto
  W poniedziałek 15 lipca 2024 r. wprowadzona została czasowa zmiana w organizacji ruchu w centrum miasta.
 • Na zdjęciu: kolarki jadą na rowerach w wyścigu, obok mury gotyckie Torunia
  Drogi, Miasto, Sport
  25 lipca 2024 roku (czwartek) odbędzie się V Międzynarodowy Wyścig Kolarski Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny. Zmiany w organizacji ruchu zostaną wprowadzone w dniu wydarzenia od godziny 0:00 do 20:00.
 • Na zdjeciu: prace budowlane na terenie zieleni
  Miasto
  Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
 • Na zdjęciu: dwóch mężczyzn trzyma koszulkę hokeisty z numerem "Sto"
  Miasto, Sport
  Doktor Wiktor Cajsel został nowym prezesem Klubu Sportowego Toruń Hokejowa SA. Jak zapowiedział, pierwszym działaniem, jakie podejmie, będzie przeprowadzenie audytu w spółce.
 • Na zdjęciu: skoszona trawa złożona na taczce
  Eko, Miasto
  Posiadacze ogrodów i działek doskonale zdają sobie sprawę, że ich pielęgnacja wiąże się z powstawaniem tzw. odpadów zielonych. Nie można się ich pozbywać w dowolny sposób. Czym właściwie są odpady zielone i w jaki sposób je zagospodarować?
 • Za nami On The Move Music Festival. W ramach wydarzenia w Fosie Zamkowej zobaczyliśmy i usłyszeliśmy takich artystów jak Smolasty, Daria ze Śląska, Małpa, Rosalie i Vito Bambino.
 • Niedziela (14.07.2024 r.) w Toruniu zapowiada się burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia.
 • Łukasz „Małpa” Małkiewicz otrzymał Medal Thorunium. Było to pierwsze tego typu wyróżnienie przyznane przez Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego.
 • Toruń uczestniczy w naborze miast do projektu „Urban Lab – Miasto dla Młodych”.
 • Były góralskie pieśni, przysmaki i warsztaty. 12 lipca na Placu Dominikańskim odbył się piknik w góralskich rytmach.
 • W drugim kwartale 2025 roku pierwsi czytelnicy odwiedzą nowe wnętrza Książnicy Kopernikańskiej. Nowoczesny wielofunkcyjny budynek powstaje przy ul. Słowackiego w miejscu dawnej czytelni.
 • Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
 • W związku ze spodziewanymi intensywnymi opadami deszczu dla Torunia wydano ostrzeżenie hydrologiczne.