Piesi przejęli Bulwar Filadelfijski | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Piesi przejęli Bulwar Filadelfijski

Drogi, Miasto
Data publikacji: 22 czerwca 2024
Autor: Małgorzata Litwin
Tłumy ludzi na zamkniętym dla ruchu kołowego bulwarze

I stało się! Od piątku 21 czerwca Bulwar Filadelfijski został wyłączony z ruchu kołowego na cały weekend aż do niedzielnego wieczora.

Jeszcze ostrożnie, z pewnym niedowierzaniem, że cała ulica jest dla nich, torunianie i turyści ruszyli na nadwiślański pasaż. Już w piątkowy wieczór bulwar zapełnił się tłumami spacerowiczów, a na jednym z punktów widokowych odbył się koncert grupy 37Hertz, wpisujący się w obchodzone tego dnia Święto Muzyki. Także w sobotę 22 czerwca, mimo deszczowej aury, torunianie i goście licznie odwiedzali nabrzeże. 

Zamknięcie Bulwaru Filadelfijskiego dla ruchu kołowego przez wszystkie weekendy sezonu turystycznego to odpowiedź na głosy mieszkańców i efekt analizy potoków ruchu w tym miejscu, szczególnie w weekendy i święta. Począwszy od 21 czerwca 2024 r. w każdy piątek od godz. 19:00 Bulwar Filadelfijski na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej będzie zamknięty dla ruchu samochodowego aż do niedzieli do godz. 21:00. Przy czym na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do ul. Żeglarskiej obowiązuje całkowity zakaz ruchu, natomiast od Woli Zamkowej do ul. Łaziennej - zakaz wjazdu z wyłączeniem służb miejskich, mieszkańców z abonamentami i osób z zezwoleniami oraz rowerów.

Na wysokości Ślimaka Getyńskiego i Łaziennej zamontowano wysunięte słupki i ustawiono zapory mechaniczne. Na bulwar skierowano też dodatkowe patrole Straży Miejskiej i policji, które pomogą mieszkańcom i turystom przystosować się do zmian.

- Ten pierwszy weekend będzie dla nas sprawdzianem, ale też chcemy z tego czasu wyciągnąć wnioski i rozmawiać dalej. Nie wykluczamy, że trzeba będzie tę formę organizacji usprawniaćzapowiedział zastępca prezydenta Rafał Pietrucień.

Informacje o zamknięciu Bulwaru Filadelfijskiego pojawiły się już w przestrzeni miejskiej - w formie tablic na wysokości alei 500-lecia i ul. Warszawskiej. Dodatkowo w otulinie Starego Miasta funkcjonuje system 22 tablic naprowadzających na wolne miejsca do parkowania dla pojazdów indywidualnych zamiennie z informacją o zamknięciach ulic. Jak zapowiedział Rafał Pietrucień, informacje dotyczące organizacji ruchu, jak i miejsc parkingowych pojawią się także w aplikacji Google maps. Prowadzona jest także szeroka kampania informacyjna – ulotki są dystrybuowane przez Biuro Toruńskiego Centrum Miasta do przedsiębiorców, mieszkańców, kierowców parkujących na starówce, a także przez kontrolerów Strefy Płatnego Parkowania. Są one także dostępne w punktach informacyjnych urzędu oraz w kasie MZD na starówce. Informacje zostaną także rozesłane poprzez system Toruń SMS do jego użytkowników, jak również np. mailowo do rodziców toruńskich dzieci za pośrednictwem e-dziennika. Informacje pojawią się także na stronach miasta i w mediach społeczni ościowych, jak również w mediach lokalnych, ogólnopolskich i regionalnych.

Na Bulwarze Filadelfijskim zwiększono też częstotliwość sprzątania, które obecnie odbywa się całodobowo. Pojawiła się także większa liczba koszy na śmieci – już przed weekendem 21-23 czerwca 2024 r. dostawionych zostało 20 sztuk, wkrótce pojawi się kolejnych 20.

Zdjęcia: © UMT 2024, autor: Agnieszka Bielecka , licencja: CC BY-NC 4.0

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dwóch mężczyzn w garniturach i dwóch lekarzy przecina wstęgę do nowego oddizału w szpitalu
  Miasto
  Specjalistyczny Szpital Miejski poszerza swoją ofertę medyczną – właśnie została otwarta Pracownia Elektrofizjologii i Radiologii Zabiegowej.
 • Na zdjeciu: kovieta w średnim wieku, sukience w kwiaty i dużych okularach przeciwsłonecznych stoi z psem na tle fontanny
  Miasto
  Zmarła Irena Kantorska-Schick – Sybiraczka, która starała się tę część polskiej historii ocalić od zapomnienia poprzez spotkania i rozmowy, szczególnie z młodzieżą.
 • Rondo
  Drogi, Miasto
  Na skrzyżowaniu ulic Rydygiera i Wschodniej powstało nowe rondo pinezkowe, które zwiększa bezpieczeństwo poprzez wymuszenie zmniejszenia prędkości.
 • Ulica Szczecińska - plakat
  Miasto
  Nowoczesne centrum osiedlowe, miejsce spotkań i aktywności dla seniorów, a może świetlica integracyjna dla dzieci i młodzieży? W najbliższą środę, 24 lipca 2024 r., będzie okazja, aby porozmawiać o przyszłości budynków po PCK przy ul. Szczecińskiej w Toruniu.
 • Na zdjęciu: prezydent Paweł Gulewski i wiceminister Jacek Karnowski podają sobie ręce
  Miasto
  Rozwój Torunia i pozyskiwanie środków na najważniejsze zadania miasta były tematem spotkania prezydenta Pawła Gulewskiego z wiceministrem Jackiem Karnowskim.
 • Na zdjęciu: lampy na moście
  Drogi, Miasto
  Wymiana opraw na moście drogowym im. marsz. Józefa Piłsudskiego. Prace odbywają się na koszt producenta opraw, w ramach obowiązującej gwarancji.
 • - Od godz. 12:00 w niedzielę 21 lipca do godz. 23:00 w poniedziałek 22 lipca 2024 r. prognozowane są upały. Temperatura maksymalna w niedzielę wyniesie od 30°C do 32°C, w poniedziałek od 31°C do 33 °C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy odbył się 19 lipca 2024 r. w Kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu.
 • Z konieczności wymiany wody w obiegu zamkniętym, w poniedziałek 22 lipca 2024 r. w godzinach 7:00-15:00 Fontanna Cosmopolis będzie nieczynna. Po godzinie 15:00 zostanie ponownie uruchomiona.
 • O możliwościach współpracy podczas edycji 2024 wydarzenia Dronetech World Meeting przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu rozmawiali z organizatorami z Instytutu Wspierania Nowych Technologii. Najważniejsze spotkanie przedstawicieli branży lotniczej i pojazdów bezzałogowych odbędzie się w dniach 24-26 października 2024 na terenie Centrum...
 • W związku z zakończeniem zasadniczych prac drogowych na ulicy Leśnej w Rozgartach od poniedziałku, 22 lipca 2024 r., autobusy linii nr 131 wracają na stałą trasę. Przypomnijmy, że od 15 lipca br. autobusy linii nr 131 kursowały z pominięciem przystanków: „Kwiatowa”, „Stara Szkoła”, „Leśna”, „Wróblowa”, „Błotka” i „Szkoła”. Prace w Rozgartach już...
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
 • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
 • Kolejna odsłona projektu Park Kultury - w amfiteatrze parku na Bydgoskim Przedmieściu zaplanowano koncert i pokaz filmowy w ramach kina letniego.