Katarzynka dla siatkarskiego mistrza | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Katarzynka dla siatkarskiego mistrza

Kultura, Miasto
Data publikacji: 24 czerwca 2024
Autor: Filip Tomasik

Wicemistrz Świata, zwycięzca i najlepszy zawodnik siatkarskich Mistrzostw Europy, czterokrotny zdobywca Ligi Mistrzów Wilfredo Leon dołączył do Piernikowej Alei Gwiazd!

Tradycją obchodów Dni Torunia jest ceremonia odsłonięcia katarzynek w Piernikowej Alei Gwiazd przez osoby szczególnie zasłużone dla naszego miasta. W tym roku wyjątkowo uroczystość odbyła się w dwóch częściach. W sobotę 22 czerwca świętowaliśmy dołączenie do Alei aktora Krystiana Pesty. Kolejna część została zaplanowana na poniedziałek 24 czerwca ze względu na zobowiązania zawodowe drugiego laureata Wilfredo Leona.

Wydarzenie poprzedził koncert zespołu Elektrio. W uroczystości odsłonięcia katarzynki wzięli udział prezydent Torunia Paweł Gulewski oraz toruńscy radni.

Wyróżniamy dziś sportowca, którego zna cały świat, kocha cała Polska i podziwia cały Toruń! Śledzimy karierę Wilfredo Leona od dawna i dla nas w Toruniu zawsze był i jest najlepszym siatkarzempowiedział prezydent Torunia Paweł Gulewski.

To dla mnie najlepsza i największa pamiątka i podziękowanie. Nie urodziłem się w Toruniu, ale czuję się torunianinem i jestem dumny, że mogę reprezentować to piękne miastopowiedział wzruszony laureat Wilfredo Leon.


Wilfredo León Venero to wyjątkowa postać na siatkarskiej scenie. Przez wielu uważany jest za najlepszego siatkarza na świecie. Urodzony na Kubie zawodnik od 2019 roku reprezentuje barwy Reprezentacji Polski.

W 2023 roku z naszą Kadrą sięgnął po tytuł Mistrza Europy i został uznany najbardziej wartościowym graczem turnieju. Wcześniej Polska z Leonem w składzie zdobyła srebrny medal Mistrzostw Świata, dwa brązowe brązowe medale Mistrzostw Europy i wygrała Ligę Światową. Czterokrotnie wygrywał Ligę Mistrzów, czyli najbardziej prestiżowy tytuł w siatkówce klubowej. Na swoim koncie ma także liczne trofea krajowe, m.in. mistrzostwa i puchary Włoch oraz Rosji.

Z Toruniem Wilfredo Leon jest związany na wielu płaszczyznach. Jego żoną jest torunianka Małgorzata León, z domu Gronkowska. Od 2021 roku jest współwłaścicielem klubu Anioły Toruń, który w maju uzyskał awans do 1. Ligi Siatkówki.

Obecnie laureat Piernikowej Alei Gwiazd przygotowuje się do udziału Igrzyskach Olimpijskich. Polska jest faworytem do złotego medalu.

Piernikową Aleję Gwiazd zainicjowali wspólnie w 2003 r. Urząd Miasta Torunia oraz producent toruńskich pierników - Fabryka Cukiernicza "Kopernik". W płytach pasażu przed Dworem Artusa znajduje się już kilkanaście mosiężnych tabliczek w kształcie piernika katarzynki - z autografami znanych osób: aktorów, muzyków, naukowców, sportowców, polityków, pisarzy czy obrońców życia. Do tej pory w pasażu zostało już upamiętnionych 40 osób (z tegorocznymi 42). Łączy je Toruń - jako miejsce urodzenia, miasto edukacji lub początków kariery. Tradycyjnie nazwiska laureatów są ogłaszane podczas Prezydenckiego Koncertu Noworocznego 1 stycznia, a ceremonia odsłonięcia katarzynek ma miejsce podczas czerwcowych Dni Torunia.

Fotografia: © UMT 2024, autor: Sławomir Kowalski, licencja: CC BY-NC 4.0 

Najczęściej czytane aktualności

 • Inwestycje, Miasto
  Prezydent Paweł Gulewski wręczył klucze rodzinom uprawnionym do wynajęcia lokalu mieszkalnego w budynku przy ul. Rolniczej 5-5A/7-7A w Toruniu. W budynku mieszczą się łącznie 72 mieszkania.
 • Na zdjęciu: widok na ulicę, pośrodku której biegnie linia tramwajowa, w tle duży biały budynek urzędu marszałkowskiefo
  Drogi, Miasto
  W poniedziałek 15 lipca 2024 r. wprowadzona została czasowa zmiana w organizacji ruchu w centrum miasta.
 • Na zdjęciu: kolarki jadą na rowerach w wyścigu, obok mury gotyckie Torunia
  Drogi, Miasto, Sport
  25 lipca 2024 roku (czwartek) odbędzie się V Międzynarodowy Wyścig Kolarski Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny. Zmiany w organizacji ruchu zostaną wprowadzone w dniu wydarzenia od godziny 0:00 do 20:00.
 • Na zdjeciu: prace budowlane na terenie zieleni
  Miasto
  Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
 • Na zdjęciu: dwóch mężczyzn trzyma koszulkę hokeisty z numerem "Sto"
  Miasto, Sport
  Doktor Wiktor Cajsel został nowym prezesem Klubu Sportowego Toruń Hokejowa SA. Jak zapowiedział, pierwszym działaniem, jakie podejmie, będzie przeprowadzenie audytu w spółce.
 • Na zdjęciu: skoszona trawa złożona na taczce
  Eko, Miasto
  Posiadacze ogrodów i działek doskonale zdają sobie sprawę, że ich pielęgnacja wiąże się z powstawaniem tzw. odpadów zielonych. Nie można się ich pozbywać w dowolny sposób. Czym właściwie są odpady zielone i w jaki sposób je zagospodarować?
 • Za nami On The Move Music Festival. W ramach wydarzenia w Fosie Zamkowej zobaczyliśmy i usłyszeliśmy takich artystów jak Smolasty, Daria ze Śląska, Małpa, Rosalie i Vito Bambino.
 • Niedziela (14.07.2024 r.) w Toruniu zapowiada się burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia.
 • Łukasz „Małpa” Małkiewicz otrzymał Medal Thorunium. Było to pierwsze tego typu wyróżnienie przyznane przez Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego.
 • Toruń uczestniczy w naborze miast do projektu „Urban Lab – Miasto dla Młodych”.
 • Były góralskie pieśni, przysmaki i warsztaty. 12 lipca na Placu Dominikańskim odbył się piknik w góralskich rytmach.
 • W drugim kwartale 2025 roku pierwsi czytelnicy odwiedzą nowe wnętrza Książnicy Kopernikańskiej. Nowoczesny wielofunkcyjny budynek powstaje przy ul. Słowackiego w miejscu dawnej czytelni.
 • Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
 • W związku ze spodziewanymi intensywnymi opadami deszczu dla Torunia wydano ostrzeżenie hydrologiczne.