Getyńczycy zwiedzają Toruń | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Getyńczycy zwiedzają Toruń

Miasto
Data publikacji: 22 czerwca 2024
Autor: Małgorzata Litwin
Zastępca prezydenta Torunia wręcza upominek byłemu nadburmistrzowi Getyngi Wolfgangowi Meyerowi

Podczas Dni Torunia 2024 r. w naszym mieście przebywa grupa mieszkańców partnerskiej Getyngi, wśród nich emerytowani przedstawiciele getyńskiego magistratu.

Toruń jest miastem bliźniaczym niemieckiej Getyngi od 1978 r. Przez ponad 45 lat współpracy między mieszkańcami i władzami miast nawiązało się wiele przyjaźni. Partnerzy wizytują się wzajemnie, współpracują szkoły, organizacje społeczne i kulturalne, związki sportowe i stowarzyszenia zawodowe. Co roku wręczana jest Nagroda Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B.Lindego. 

W 37-osobowej grupie, która przyjechała  do Torunia w ramach prywatnie zorganizowanej wycieczki, są m.in. byli nadburmistrzowie Getyngi: pani Katharina Lankeit i pan Wolfgang Meyer, a także wieloletni przyjaciel Torunia, dyrektor biura współpracy zagranicznej Joachim Sterr. Obecni są również: Joachim Pfoertner - prezes Miejskiego Związku Sportowego w Getyndze, organizator obozów "Młodzież dla pokoju" i pani Karin Ropeter, pracownica referatu współpracy międzynarodowej. Goście zwiedzają miasto i uczestniczą w wydarzeniach z okazji Dni Torunia. W planach wycieczki jest m.in. wizyta w Motoarenie i Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

22 czerwca 2024 r. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki z gośćmi spotkali się przedstawiciele toruńskiego samorządu: zastępca prezydenta Torunia Adam Szponka, zastępca przewodniczącego Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski oraz radni Piotr Lenkiewicz i Maciej Koziołocki.

Zdjęcia: © UMT 2024, autor: Agnieszka Bielecka , licencja: CC BY-NC 4.0

Najczęściej czytane aktualności

 • Inwestycje, Miasto
  Prezydent Paweł Gulewski wręczył klucze rodzinom uprawnionym do wynajęcia lokalu mieszkalnego w budynku przy ul. Rolniczej 5-5A/7-7A w Toruniu. W budynku mieszczą się łącznie 72 mieszkania.
 • Na zdjęciu: widok na ulicę, pośrodku której biegnie linia tramwajowa, w tle duży biały budynek urzędu marszałkowskiefo
  Drogi, Miasto
  W poniedziałek 15 lipca 2024 r. wprowadzona została czasowa zmiana w organizacji ruchu w centrum miasta.
 • Na zdjęciu: kolarki jadą na rowerach w wyścigu, obok mury gotyckie Torunia
  Drogi, Miasto, Sport
  25 lipca 2024 roku (czwartek) odbędzie się V Międzynarodowy Wyścig Kolarski Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny. Zmiany w organizacji ruchu zostaną wprowadzone w dniu wydarzenia od godziny 0:00 do 20:00.
 • Na zdjeciu: prace budowlane na terenie zieleni
  Miasto
  Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
 • Na zdjęciu: dwóch mężczyzn trzyma koszulkę hokeisty z numerem "Sto"
  Miasto, Sport
  Doktor Wiktor Cajsel został nowym prezesem Klubu Sportowego Toruń Hokejowa SA. Jak zapowiedział, pierwszym działaniem, jakie podejmie, będzie przeprowadzenie audytu w spółce.
 • Na zdjęciu: skoszona trawa złożona na taczce
  Eko, Miasto
  Posiadacze ogrodów i działek doskonale zdają sobie sprawę, że ich pielęgnacja wiąże się z powstawaniem tzw. odpadów zielonych. Nie można się ich pozbywać w dowolny sposób. Czym właściwie są odpady zielone i w jaki sposób je zagospodarować?
 • Za nami On The Move Music Festival. W ramach wydarzenia w Fosie Zamkowej zobaczyliśmy i usłyszeliśmy takich artystów jak Smolasty, Daria ze Śląska, Małpa, Rosalie i Vito Bambino.
 • Niedziela (14.07.2024 r.) w Toruniu zapowiada się burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia.
 • Łukasz „Małpa” Małkiewicz otrzymał Medal Thorunium. Było to pierwsze tego typu wyróżnienie przyznane przez Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego.
 • Toruń uczestniczy w naborze miast do projektu „Urban Lab – Miasto dla Młodych”.
 • Były góralskie pieśni, przysmaki i warsztaty. 12 lipca na Placu Dominikańskim odbył się piknik w góralskich rytmach.
 • W drugim kwartale 2025 roku pierwsi czytelnicy odwiedzą nowe wnętrza Książnicy Kopernikańskiej. Nowoczesny wielofunkcyjny budynek powstaje przy ul. Słowackiego w miejscu dawnej czytelni.
 • Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
 • W związku ze spodziewanymi intensywnymi opadami deszczu dla Torunia wydano ostrzeżenie hydrologiczne.