Toruń ma Pełnomocnika ds. Kulturowego Dziedzictwa | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń ma Pełnomocnika ds. Kulturowego Dziedzictwa

Kultura, Miasto
Data publikacji: 04 lipca 2024
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: dwóch mężczyzn w garniturach ściska sobie dłonie

Prof. UMK dr hab. Michał Białkowski został ustanowiony Pełnomocnikiem Prezydenta Miasta Torunia do spraw Dziedzictwa Kulturowego Torunia.

Powołanie Pełnomocnika Prezydenta Miasta Torunia do spraw Dziedzictwa Kulturowego Torunia miało miejsce 24 czerwca 2024 r. – Wśród zadań powierzonych nowemu Pełnomocnikowi na szczególną uwagę zwraca rekomendowanie składu, przewodniczenie oraz przygotowanie pracy jednego z zespołów strategicznych – Rady Dziedzictwa Kulturowego Torunia – podkreśla prezydent Paweł Gulewski.

Prof. UMK dr hab. Michał Białkowski jest historykiem, politologiem i regionalistą. Jego rodzina związana jest Toruniem od czterech pokoleń. Pracownik Wydziału Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie UMK. Autor, współautor, redaktor bądź współredaktor 25 książek oraz autor ponad 120 artykułów naukowych. Dał się poznać jako organizator 20 konferencji naukowych, sam uczestniczył w blisko 60 konferencjach i kongresach naukowych w kraju i zagranicą. Inicjator i główny wykonawca merytoryczny wystaw poświęconych wybitnym obywatelom Torunia, prof. Karolowi Górskiemu i Władysławowi Wołoszynowi SJ.

W kręgu zainteresowań naukowych prof. Michała Białkowskiego znajdują się m.in. dzieje Kościoła i papiestwa w XX w., historia episkopatu Polski w XX w., posługa pasterska i nauczanie Karola Wojtyły – Jana Pawła II, życie, działalność i spuścizna kard. Stefana Wyszyńskiego, historia i recepcja Soboru Watykańskiego II, stosunki państwo-Kościół, rola katolików świeckich w przeobrażeniach polityczno-społecznych w Polsce w XX-XXI w., dzieje Towarzystwa Jezusowego. Ważną część jego działalności naukowej i społecznej zajmuje historia regionalna Kujaw, Pomorza i Torunia.

Prof. Michał Białkowski jest laureatem różnych nagród, w tym Nagrody Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w kategorii „Edukacja” za rok 2022 za organizację wydarzeń, konferencji, spotkań i wykładów o charakterze edukacyjnym oraz promocję i popularyzację ważnych dla regionu kujawsko-pomorskiego postaci historycznych.

Od 2017 r. pełni funkcję prezesa Klubu Inteligencji Katolickiej w Toruniu.

Zdjęcie: © UMT 2024, autor: Paula Gałązka, licencja: CC BY-NC 4.0

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: dzieci ubrane na galowo
    Miasto
    Toruńscy uczniowie osiągnęli wyższe wyniki w teście ósmoklasisty niż ich rówieśnicy w kraju i województwie kujawsko-pomorskim.
  • Na zdjęciu: dwóch mężczyzn ściska sobie dłonie
    Miasto
    Koordynowanie dialogu i konsultacji społecznych Urzędu Miasta Torunia to najważniejsze zadania pełnomocnika ds. dialogu i innowacji miejskich. Prezydent Torunia Paweł Gulewski powierzył tę rolę dr. Patrykowi Wawrzyńskiemu.
  • Na zdjeciu: propotyp Toruńskiej Karty Miejskiej w tle czytnik kart
    Miasto
    Rozpoczynamy głosowanie na nazwę dla Toruńskiej Karty Miejskiej. Do wyboru są trzy propozycje.
  • Miasto
    5 lipca 2024 r. mieszkańcy Torunia i okolic będą mogli skontrolować swoje znamiona podczas "Dni Świadomości Czerniaka w Toruniu".
  • Na zdjęciu: szeroki chodnik, obok trawniki i drzewa
    Miasto
    Poniżej zamieszczamy wspólny komunikat Gminy Miasta Toruń i PGE Toruń, który dotyczy przebudowy sieci ciepłowniczej przy Zespole Staromiejskim.
  • Na zdjęciu plakat w tle stoją ludzie
    Kultura, Miasto, Sport
    Dla około 29 tys. toruńskich dzieci i młodzieży rozpoczęły się w wakacje – ci, którzy będą w Toruniu nie mogą narzekać na nudę. Jak co roku miasto przygotowało szeroką ofertę zajęć sportowych i kulturalnych.
  • Wzdłuż Portu Drzewnego i Wisły poprowadzi trasa 10-kilometrowej wycieczki, na którą zaprasza 6 lipca 2024 r. Oddział Miejski PTTK.
  • Aneta Rygielska, Mirosław Ziętarski i Jan Jurkiewicz – to nazwiska trojga toruńskich sportowców, którzy wywalczyli kwalifikacje do udziału w Igrzyskach Olimpijskich, które w dniach 26 lipca – 11 sierpnia 2024 r. odbędą się w Paryżu.
  • Poniżej zamieszczamy wspólny komunikat Gminy Miasta Toruń i PGE Toruń, który dotyczy przebudowy sieci ciepłowniczej przy Zespole Staromiejskim.
  • Rozpoczynamy głosowanie na nazwę dla Toruńskiej Karty Miejskiej. Do wyboru są trzy propozycje.
  • Koordynowanie dialogu i konsultacji społecznych Urzędu Miasta Torunia to najważniejsze zadania pełnomocnika ds. dialogu i innowacji miejskich. Prezydent Torunia Paweł Gulewski powierzył tę rolę dr. Patrykowi Wawrzyńskiemu.
  • Prace na toruńskim osiedlu JAR nie zwalniają, w szybkim tempie powstaje prawie 1.8 km nowych ulic i pozostałej infrastruktury drogowej. Budowa obejmuje odcinki ulicy Watzenrodego, Heweliusza oraz Strobanda. Na ulicy Heweliusza ustawiono krawężniki i ułożona została już warstwa bitumiczna, powstała też droga dojazdowa, z gotową nawierzchnią jezdni...
  • 7 lipca 2024 r. będzie okazja do aktywnego spędzenia czasu, ale również do zgłębienia fascynującej przeszłości miasta – zapraszamy do udziału w Olimpijskim Rajdzie Rowerowym śladami toruńskich olimpijczyków.
  • W związku z odbywającymi się na Barbarce Targami Rękodzieła "W Blasku Nocy Świętojańskiej" 6-7 lipca zostaną uruchomione dodatkowe kursy linii nr 31 do pętli Barbarka.